S   z   o   l   g   á   l   ó      K   ö   n   y   v   t   á   r
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
 
ZSOLOZSMA
 
SZEPTEMBER
 
 
Szeptember 3.
NAGY SZENT GERGELY PÁPA ÉS EGYHÁZTANÍTÓ
Emléknap
540 körül született Rómában. Állami hivatalt vállalt, Róma városának prefektusa lett. Betépett a bencés szerzetesek közé, 578-ban szerpappá szentelték, majd Konstan­tinápolyban pápai követként működött. 590. szeptember 3-án Szent Péter székébe választották. Igazi jó pásztor volt az ügyek vitelében, a szegények segítésében, a hit terjesztésében (angolok megtérítése). Erkölcsi és hittudományi kérdésekről sokat írt. 604. március 12-én halt meg.
Lelkipásztorok, 1630, vagy Egyháztanítók közös zsolozsmája, 1656, a következők kivételével:
OLVASMÁNYOS IMAÓRA
MÁSODIK OLVASMÁNY
Nagy Szent Gergely pápának Ezekiel könyvéről mondott szentbeszédeiből (Lib. l, 11, 4-6: CCL 142, 170-172)
Krisztus iránti szeretetből magamat sem kímélem, csakhogy őt dicsérhessem
Emberfia, Izrael házának őrévé rendeltelek (Ez 3, 17). Érdemes felfigyelni arra, hogy akit az Úr igehirdetésre küld, azt őrnek mondja. Az őr pedig mindig kiemelkedő ponton áll, hogy már messziről meglássa, bármi közeledik. És akit a nép őrének tesznek meg, annak élete egész folyamán a magasban kell állnia, hogy gondoskodása valóban hasznos legyen.
Mennyire kínoz engem az, amit most önmagámról mondok, hiszen szavaimmal magamat ostorozom. Az én nyelvem sem tudja úgy hirdetni az igét, amint az méltó lenne, és az én életem sem követi nyelvemet, már amennyire az eleget tesz feladatának.
Bűnösségemet nem tagadom, lanyhaságomat és hanyagságomat magam is látom. Bűnöm beismerése talán kiesői majd az irgalmas Bírónál a bocsánatot. Amikor még a monostorban éltem, meg tudtam tenni, hogy felesleges dolgot ne beszéljek, és lelkemet szinte állandóan imádságos összeszedettségben tartsam. Azóta azonban, hogy vállamra vettem, és szívügyemmé tettem a lelkipásztorság terhét, nem tudok tartósan összeszedett lenni, mert sok mindennel kell foglalkoznom.
Kénytelen vagyok hol az egyes egyházak vagy monostorok ügyeiről tanácskozni, nem ritkán egyesek életmódjával, cselekedeteivel foglalkozni; hol pedig a polgárok bizonyos ügyeivel törődni, majd a ránk rontó barbárok támadásai miatt szorongani, vagy a rám bízott nyájat a leselkedő farkasoktól félteni. Egyszer kénytelen vagyok vállalni a gondoskodást arról, hogy ne hiányozzanak a létszükségletek a regula szent fegyelme alatt álló szerzeteseknek, másszor meg éppen egyes rablókat kell türelmesen elviselnem, vagy pedig szembeszállnom velük, lehetőleg a szeretet sérelme nélkül.
Hát ennyiféle és ily komoly gond osztja meg és tépi darabokra lelkemet. Ugyan mikor van módom elmélyülni, hogy egész lényemet beleadhassam a szentbeszédbe, és ne lanyhuljak el az igehirdetés szolgálatában? Betöltött állásom kényszerít, hogy kapcsolatban legyek világi emberekkel, ezért néhanapján bizony engedek beszédem fegyelmezettségéből. Hiszen ha e téren szüntelen szigorral őrizném magam, tudom, akkor a gyengébbek elkerülnének, és így nem tudnám őket a jóra buzdítani, pedig szeretném. Ennek következtében gyakran nagy türelemmel meghallgatom felesleges beszédjüket is. Csakhogy magam is gyarló ember vagyok. Egyszer csak belekeveredem a könnyed csevegésbe, azután én is szívesen kezdek olyasmiről beszélni, amire eleinte csak kelletlenül figyeltem; így amibe beleesni irtóztam, abban utána már szívesen elpihenek.
Ki is vagyok hát én, milyen őr, aki nem állok a hegy fokán, hanem időmet fecsérlem a gyöngeség völgyében? Az emberiség teremtő és megváltó Istene azonban elég hatalmas ahhoz, hogy megadja nekem, méltatlannak a példás életmódot és az igehirdetés hatékonyságát. Hiszen én Krisztus szeretetéből magamat sem kímélem, csakhogy őt dicsérhessem.
VÁLASZOS ÉNEK
V. A Szentírás forrásából erkölcsi és misztikus tanítást merítve, az evangélium vizéhez vezette a népeket, * És még holtában is beszél.
F. Mint a messzi tájakon átrepülő sas, hatalmas szeretetével gondját viselte kicsinyeknek és nagyoknak. * És még.
Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.
REGGELI DICSÉRET
HIMNUSZ
Gergely, kit rég az angolok
tiszteltek, most az angyalok
közt óvd hívőknek seregét,
mint rég pogányok nemzetét.
A szegény Jézust követed
szegényen, és mint Mestered,
a gazdagságot megveted,
a világhír sem kenyered.
Krisztus Urunk az élre tett,
hogy Szentegyházát te vezesd,
akinek örökébe lépsz,
követi lépted Péterét.
Neked az írás fényben áll,
a hittitkokon nincs homály,
felfedni rejtett titkait
maga az Igazság tanít.
Ó, te kiváló főpapunk,
Egyházunk fénye és napunk,
ne hagyd elveszni azokat,
kiket irányít bölcs szavad.
Az Atyának, ki sose lett,
a Fiúnak, ki született,
veled, fölséges Fuvallat,
legyen dicsőség, hódolat. Ámen.
Benedictus-ant. Szent Gergely, a kiváló pásztor, példát és szabályt adott a lelkipásztoroknak.
Könyörgés
Istenünk, te népedet irgalmaddal gyámolítod és szeretettel kormányozod. Nagy Szent Gergely pápa közbenjárására add meg a bölcsesség Lelkét azoknak, akikre Egyházadban a vezetés gondját bíztad, hogy a szent nyáj gyarapodjék, és ez pásztorainak örök dicsőségére szolgáljon. A mi Urunk.
ESTI DICSÉRET
HIMNUSZ Gergely, mint a Reggeli dicséretben.
Magnificat-ant. Gergely pápa meg is tette mindazt, amit hirdetett, és példája ma is tanít.
 
Szeptember 7.
BOLDOG MÁRK, ISTVÁN ÉS MENYHÉRT ÁLDOZÓPAPOK, KASSAI VÉRTANÚK
Emléknap
Körösi Márk (született: 1588-ban) a nagyszombati papnevelde rektora, majd esztergomi kanonok és széplaki apát volt, aki a katolikus hit védelmére Kassára ment, hogy az ott lelkipásztorkodó Pongrácz István és Grodecz Menyhért jezsuitáknak segítsen.
Pongrácz István (született: 1582-ben) előkelő erdélyi nemesi család sarja volt, jezsuita lett. Ausztriában, majd Kassán tanított és lelkipásztorkodott. Itt találta lengyel származású rendtársát, Grodecz Menyhértet (született: 1584-ben), aki a harmincéves háborúban tábori lelkész volt, majd Kassára került. Több nyelven beszélt, a katonák nemcsak megértették, de szelídsége és jóindulata miatt szerették is.
Bethlen Gábor és Rákóczi György kálvinista hajdúi 1619. szeptember 5-én elfoglalták Kassát, mindhármukat azonnal őrizetbe vették, és arra akarták kényszeríteni, hogy az új valláshoz szegődjenek. Midőn ez nem sikerült nekik, szeptember 7-én borzalmasan megkínozták és megcsonkították, majd a szennygödörbe dobták ki őket, ahol Pongrácz István még 20 órát élt. Nagyszombatban, az orsolyiták templomában vannak eltemetve. Szent X. Piusz pápa 1905-ben avatta őket boldoggá.
Több vértanú közös zsolozsmája, 1584, az alábbiak kivételével:
OLVASMÁNYOS IMAÓRA
HIMNUSZ
A három vértanú nevét
magasztald hívő nép, dicsérd,
azért ontottak drága vért,
hogy béke váltsa fel a vészt.
ők három nemzet vér szerint,
de lelkűk Krisztusra tekint,
ki szent nevében arra int:
a sok szív legyen egy megint.
Körösi Márk horvát szülött,
ki ifjan Esztergomba jött,
itt várta fény, rangos körök,
de híre Kassán lett örök.
Grodecz Menyhért lengyel honos,
a bűnből sok lelket kimos;
Jézus Szívében otthonos,
ajkán a szó mézharmatos.
Pongrácz István kemény magyar,
ki Jézus társaként akar
élni; így jár be falvakat,
s első, ha kell az áldozat.
Lejárt a kín órája már,
a fő lehullt, belepte sár;
míg egy is élt, dúlt pártviszály,
de lelkűk sárból mennybe szállt.
Háromság, áldjuk szent neved,
Atyánk, Teremtőnk, üdv neked,
Fiú, Megváltónk, tisztelet
neked s a Léleknek veled. Ámen.
MÁSODIK OLVASMÁNY
Szent X. Piusz pápa iratából, amellyel Isten tiszteletreméltó szolgáit: Körösi Márk kanonokot, Pongrácz István és Grodecz Menyhért jezsuita áldozópapokat ünnepélyesen a boldogok közé iktatja
(ASS 39 /1906/, 145-150)
Jézus és Mária nevét sóhajtozták
Körösi Márk István a horvátországi Kőrösön született. Említésre méltó, hogy nagy szeretettel vette körül égi Édesanyját, a Boldogságos Szűz Máriát, akit később is, nehéz helyzeteiben, különösen pedig gyötrelmes halálküzdelmében állandóan bizalommal segítségül hívott. Amikor úgy érezte, hogy Isten a papságra hívja, Rómába ment tanulni, ahol mindenféle jó törekvésnek nem csupán követője, hanem buzgó megvalósítója is lett. Hazájába visszatérve apostoli tevékenységét oly nagy hatással végezte, hogy híre messzire elterjedt; ezért Pázmány Péter esztergomi érsek és Magyarország prímása saját egyházmegyéjébe hívta őt. Nem sokkal később esztergomi kanonokká és komáromi főesperessé nevezte ki. Mindjárt kinevezése után a Kassa közelében fekvő széplaki uradalom élére került kormányzónak.
Pongrácz István törzsökös magyar felvidéki családból származott. Az erdélyi Alvincen született, s kiképzését a kolozsvári jezsuita kollégiumban nyerte. Itt annyira megkedvelte mesterei életét, hogy szülei és rokonai tanácsa ellenére maga is közéjük lépett. Luther és Kálvin tanaitól, valamint a polgárháborúktól zaklatott népének kívánt segítségére lenni. 1615-ben elöljárói a felvidéki Homonnára küldték, hogy a katolikusokat hitükben és vallásukban megerősítse. Kassára Dóczy András főkapitány hívta meg, Grodecz Menyhérttel együtt házába fogadta, akivel együtt a katolikus ügyet hathatósan elősegítették.
Grodecz Menyhért volt tehát a harmadik, aki ehhez a két áldozópaphoz csatlakozott. A sziléziai Teschenben született, grodeki eredetű lengyel családból. A jezsuita rendben különböző beosztásokban munkálkodott, amikor Dóczy András főkapitány Kassára hívta, hogy a helyőrség papja legyen.
Midőn Krisztus bajnokai nagy buzgalommal végezték szent szolgálatukat, történt, hogy Bethlen Gábor vezére, Rákóczi György protestáns hajdúival Kassa alá érkezett, és követelte a város átadását a császáriaktól. Rákóczi letartóztatta, és házi őrizetben tartotta a há­ rom katolikus papot, és a városi tanácstól kikényszerítette halálos ítéletüket.
Így tehát 1619. szeptember 6-ról 7-re virradó éjjel a kiküldött fegyveres csoport először az ajtót nyitó Pongrácz István atyát ütötte le vasbuzogánnyal, majd mindhármukat ökölcsapásokkal, rúgásokkal, arculcsapásokkal és gyötrelmes sebekkel illették, míg azok csupán Jézus és Mária nevét sóhajtozták. Körösi Márknak Rákóczi nevében szabadulást ígértek, ha elhagyja a katolikus hitet, de ő az ajánlatot állhatatosán visszautasította. Amikor megfosztották ruháitól, kezénél fogva a szoba gerendájára akasztották, és égő fáklyákkal sütögették, bárdokkal vagdosták, úgyhogy megpörkölt bordái között szabadon lehetett látni belső részeit. Mivel már megvirradt, Körösi Márkot és Grodecz Menyhértet a gerendáról levéve lefejezték, Pongrácz Istvánt két kardütéssel a nyakán megsebesítették, majd halottnak vélvén két társával együtt a szennygödörbe dobták. Azonban még élt, és több mint 20 óra múlva sebekkel és szennyel elborítva, Jézus és Mária nevét sóhajtozva, szeptember 8-án hajnalban nyerte el az égi koronát.
Testüket Pálffy Katalin 1620-ban Bethlen Gábor engedélyével elszállíttatta először a sebesi templomba, majd 15 évvel később a nagyszombati klarissza nővéreknél helyezte eJ. A klarisszáktól 1784-ben az orsolyitákhoz kerültek át. Az Úr több csodás jellel dicsőítette meg őket.
VÁLASZOS ÉNEK Fil l, 13. 20. 29
V. Nektek az a kegyelem jutott, hogy ne csak higgyetek Krisztusban, hanem szenvedjetek is érte. * Krisztus, mint mindig, most is megdicsőül testemben, akkor is, ha élek, akkor is, ha meghalok.
F. Az egész császári testőrségben és a többiek köré­ ben is köztudomású lett, hogy bilincseimet Krisztusért viselem. * Krisztus.
Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.
REGGELI és ESTI DICSÉRET
HIMNUSZ
Ma vértanúknak hódolunk,
kiknek erőt ad Krisztusunk,
hogy sziklaként álljon hitük,
s az égbe fusson életük.
Egy Péterként pásztorkodott,
kettő Ignác hű társa volt,
mindhárom egy Lélek szavát
követve nyert közös hazát.
Védték az ősi templomot,
hol alapot Krisztus rakott,
melyet nem dönt le kárhozat,
de megszentel az áldozat.
Megváltó Jézus, add nekünk:
mindent szíved szerint tegyünk,
s ki földet alkottál s eget,
dolgozzunk mindig csak veled.
Háromság, áldjuk szent neved:
Atyánk, Teremtőnk, üdv neked,
Fiú, népek jó Pásztora,
s Lélek, öröklét záloga. Ámen.
Benedictus-ant. Nektek minden szál hajatokat számon tartják. Ne féljetek hát! Sokkal többet értek a verebeknél. Azokat, akik megvallanak engem az emberek előtt, én is megvallom majd mennyei Atyám előtt.
Könyörgés
Urunk, Istenünk, segíts meg minket Boldog Márk, István és Menyhért kassai vértanúk közbenjáró imájára, hogy akiknek győzelmét örvendezve ünnepeljük, azoknak állhatatos hitét is kövessük. A mi Urunk.
ESTI DICSÉRET
Magnificat-ant. A szentek, akik Krisztus nyomában jártak, ujjonganak a mennyben; és mert vérük ontásáig szerették Krisztust, vele uralkodnak mindörökké.

Szeptember 8.
SZŰZ MÁRIA SZÜLETÉSE(kisboldogasszony)
Ünnep
IMÁDSÁGRA HÍVÁS
Ant. A Boldogságos Szűz Mária születésének ünnepén imádjuk szent Fiát, Krisztus Urunkat!
Az Imádságra hívás zsoltára, mint az Általános részben, 497.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA
HIMNUSZÓ, Istenszülő Szűzanya, mint az Esti dicséretben, 1206.
Antifónák, zsoltárok és átvezető vers Szűz Mária közös zsolozsmájából, 1530.
ELSŐ OLVASMÁNY
A Teremtés könyvéből 3, 9-20
Ítélet a. bűnös felett és a megváltás ígérete
A bűnbeesés után az Úristen hívta az embert, és így szólt hozzá: ?Hol vagy?" Ő így válaszolt: ?Hallottam lépteidet a kertben, s féltem, mert meztelen vagyok, te­ hát elrejtőztem." De ő így szólt: ?Ki adta tudtodra, hogy meztelen vagy? Ettél a fáról, amelyről megtiltot­ tam, hogy egyél?" Az ember így válaszolt: ?Az asszony adott a fáról, akit mellém rendeltél, azért ettem."
Az Úristen megkérdezte az asszonyt: ?Mit tettél?" Az asszony így felelt: ?A kígyó vezetett félre, azért tettem." Az Úristen így szólt a kígyóhoz: ?Mivel ezt tetted, átkozott leszel minden állat és a mező minden vadja között. Hasadon csúszol, és a föld porát eszed életed minden napján. Ellenkezést vetek közéd és az asszony közé, a te ivadékod és az ő ivadéka közé. Ö széttiporja fejedet, te meg a sarkát veszed célba."
Az asszonyhoz pedig így szólt: ?Megsokasítom terhességed kínjait. Fájdalmak közepette szülöd gyermekeidet. Vágyakozni fogsz férjed után, ő azonban uralkodni fog rajtad."
Az embernek ezt mondta: ?Mivel hallgattál az aszszony szavára, és ettél a fáról, jóllehet megtiltottam, hogy egyél róla, a föld átkozott lesz miattad. Fáradsággal szerzed meg rajta táplálékodat életed minden napján. Tövist és bojtorjánt terem számodra. A mező füvét kell enned. Arcod verítékével eszed kenyeredet, amíg vissza nem térsz a földbe, amiből lettél. Mert por vagy, és a porba térsz vissza."
Az ember Évának nevezte feleségét, mert ő lett minden élő anyja.
VÁLASZOS ÉNEK
V.Ma született a Boldogságos Szűz Mária Dávid nemzetségéből, * Általa jelent meg a világ Üdvössége; dicsőséges élete világít nemzedékeken át.
F.Áhítattal ünnepeljük a Boldogságos Szűz Mária születését. * Általa.
MÁSODIK OLVASMÁNY
Szent András krétai püspök szónoklataiból
(Oratio 1: PG 97, 806-810)
A régi megszűnt, valami új valósult meg
(2 Kor 5, 17)
A törvény végső célja Krisztus (Róm 10, 4). Ö nem annyira megszüntetni akarja a törvényt, mint inkább a szellemét akarja tökéletesebben megadni. Benne van ugyanis a teljesség, és ezért mint törvényhozó, mindent tökéletesített és teljessé tett. A holt betűt leiekké változtatta át; mindent önmagában foglalt össze. A törvényt éltető kegyelemre váltotta, a törvényt ugyan alárendelte, de a kegyelmet vele alkalmasan összekapcsolta és összekötötte. Sem a kegyelem, sem a törvény sajátos természete nem keveredett és nem zavarodott össze, hanem teljesen isteni módon cserélte át Isten gyermekeinek könnyedségére és szabadságára mindazt, ami a törvényben nehézkes, szolgai, és rabságban tartó volt; amint az Apostol is mondja, hogy többé már ne álljunk a világ elemeinek a szolgálatában (vö. Gal 4, 3), és ne hordozzuk a törvény betűjének rabigáját.
Mindez Krisztus irántunk való jótéteménye; ez az ő szentségének megnyilvánulása. Ezért üresítette ki önmagát, ezért lett Istenember, ezért istenült meg magára öltött emberi természete. Ezért jött el oly fönségesen, dicső módon hozzánk az Isten, és ezért kellett, hogy ilyen örvendetes legyen már a kezdete is eljövetelének, amely az üdvösség nagy ajándékát hozta meg nekünk. Továbbá a mai ünnep is ezt jelzi, s ennek mintegy nyitánya az Istenszülő mai születésnapja, az eredménye és végső beteljesülése pedig az Ige elhatározott megtestesülése. Most még csak a Szent Szűz születik meg, őt táplálja az édesanyja, ő növekedik, hogy a századok halhatatlan Királyának, Istenének méltó Anyja legyen.
Ebből azután számunkra kétfajta haszon is származik: egyik, hogy fölemel minket az igazság fényéhez, másik, hogy a törvény betűinek szolgaságától és a hozzá való alkalmazkodástól felszabadít. Kérded, hogy miképp, milyen alapon állítom ezt. Nemde teljesen eltűnik a sötétség, ha felragyog a világosság? így a kegyelem is meghozza a boldog szabadságot a holt betűk helyett. A sötétség és a fény találkozásának határnapja ez a mai ünnep. Oly alakokat állít elénk, akik jelképezik az eljövendő valóságot: a régi helyébe új rend következik.
Zengjen és örömtől ujjongjon ezért ma az egész teremtett világ, és járuljon hozzá valamivel az örvendezés napjának méltó megüléséhez! Forrjon ma egybe az ég és föld közös ünneplése, és együtt dicsőítse Istent minden, ami e világon és e világ fölött együvé tartozik! Ma alkotta meg ugyanis a mindenség Alkotója az ő teremtett Szentélyét, és ez az új teremtmény szolgál majd új és dicső módon szálláshelyül Alkotója számára.
VÁLASZOS ÉNEK
V.Ünnepeljük nagy áhítattal Máriának, a mindenkor Szűz Istenszülőnek mai születésnapját, * Akinek nemes életpéldája beragyogja az egész Egyházat!
F.Szívvel-lélekkel zengjünk Krisztusnak dicsőítő éneket az Istenszülő Szűz mai szent ünnepén. * Akinek.
HIMNUSZ Téged, Isten, dicsérünk, 500. Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.
REGGELI DICSÉRET
HIMNUSZ
Világ Úrnője, Mária,
mennynek Királyné Asszonya,
tenger tündöklő csillaga,
csodálatos Szűz és Anya!
Jelenj meg, kedves kisleány,
rügyezz ki, gyenge rózsaág,
nemes virágot hajts nekünk,
Krisztust, ki ember s Istenünk.
Ma ünnepeljük, hogy közénk
születtél, és emlékezünk,
hogy mily dicső törzsről fakadsz,
s úgy jössz világra, mint a fény.
Teáltalad mi, földiek,
így lettünk egyben égiek;
nemes békédre békülünk,
bár nem fogjuk fel titkodat.
Magasztalják a századok
a haromságos Ég-Urát,
M ily nagy névre méltatott:
Egyházunk boldog Anyja vagy! Ámen.
1. ant.Születésnapja van a dicsőséges Szűz Máriának, aki Ábrahám utódai közül, Júda torzséból, Dávid nemzetségéből származik.
Zsoltárok és kantikum az I. hét vasárnapjáról, 535.
2. ant.Amikor megszületett a legszentebb Szűz, akkor fény ragyogott a világra: boldog nemzetség, áldott gyökér, és áldott a Gyümölcse is.
3. ant.Ünnepeljük örvendezve a Boldogságos Szűz
Mária születését, mert ő közbenjár értünk Urunk, Jézus Krisztusnál,
RÖVID OLVASMÁNY I z 11, 1-3
Vessző kél majd Izáj törzsökéből, és hajtás sarjad gyökeréből. Az Úr Lelke nyugszik rajta: a bölcsesség és az értelem lelke, a tanács és az erősség lelke, a tudás és a jámborság lelke, s eltölti őt az Úr félelmének lelke.
RÖVID VÁLASZOS ÉNEK
V. Az Úr kiválasztotta őt magának, * Öröktől fogva kiválasztotta. Az Úr.
F. Sátrában adott neki lakóhelyet. * Öröktől fogva kiválasztotta. Dicsőség az Atyának. Az Úr.
Benedictus-ant.Születésed, Istenszülő Szűz, örömet hozott az egész világnak: tőled született az igazság Napja, Krisztus, a mi Istenünk, aki megszüntette az átkot, és áldást hozott, legyőzte a halált, és nekünk örök életet ajándékozott.
FOHÁSZOK a Közös részből, 1541.
Könyörgés
Kérünk, Istenünk, add meg nekünk, házad népének mennyei kegyelmed ajándékát, hogy akik számára a Boldogságos Szűz istenanyaságában felvirradt az üdvösség hajnala, azokat békével áldja meg az ő születésének ünnepe. A mi Urunk.
NAPKÖZI IMAÓRA
Zsoltárok a soros köznapról.
Délelőtt
Ant.A Boldogságos Szűz Mária születésnapja van ma, akinek nemes életpéldája beragyogja az egész Egyházat.
RÖVID OLVASMÁNY Én 6, 9
Ki az, aki úgy ragyog, mint a hajnal pírja, s szép, mint a telihold, világos, mint a nap, és oly félelmetes, mint a zászlós hadak?
V. Boldogok, akik hallgatják az Isten szavát,
F. És hűségesek is maradnak hozzá!
Délben
Ant. Mária királyi nemzetségből született; buzgó lélekkel kérjük: imáival segítsen minket.
RÖVID OLVASMÁNY Jud 13, 24. 25
Áldott az Úr, az ég és föld Teremtője, aki ma megdicsőítette nevedet, és dicséreted el nem hal az emberek ajkán. Örökké megemlékeznek majd az Úr hatalmáról.
V. Szűz Mária boldog anya,
F. Az örök Atya Fiát hordozta.
Délután
Ant.Szívvel-lélekkel zengjünk Krisztusnak dicsőítő éneket az Istenszülő Szűz mai szent ünnepén.
RÖVID OLVASMÁNY Jel 21, 3
Nézd, ez az Isten hajléka az emberek között. Velük fog lakni, és ők az ő népe lesznek, és maga az Isten lesz velük.
V. Áldott vagy te az asszonyok között,
F. És áldott a te méhednek gyümölcse!
Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.
ESTI DICSÉRET
HIMNUSZ
Ó, Istenszülő Szűzanya,
a földiek fénysugara!
A szolga-ember ím szabad
s a Fény fia lett általad.
Királyi szűzlány, Mária,
Dávid házának magzata:
de méltóbb nemességet ad
minden ősödnél szent Fiad.
ős gyökerünktől szabadíts,
új szőlőtővé nemesíts:
a benned újult földi nem
királyi papsággá legyen.
Oldozzák imádságaid
a vétkek súlyos láncait;
juttasson minden érdemed
nekünk az égben lakhelyet.
Szent Szűz, a Háromság nevét
dicsérjük mind, mert te az Ég
jóságának leggazdagabb
kegyelmi kincsesháza vagy. Ámen.
1. ant.Izáj törzsökéből sarjadt Mária, a Szűz, akinek nászházába bevonult a Magasságbeli Lelke.
Zsoltárok és kantikum a Boldogságos Szűz Mária közös zsolozsmájából, 1545.
2. ant. A Boldogságos Szűz Máriának születésnapja
van ma, akinek szépségét tekintetre méltatta, alázatosságát látogatásával jutalmazta az Úr.
3. ant. Az áldott és tiszteletreméltó Istenszülő, Boldogságos Szűz Mária, akinek születésnapját ünnepeljük, járjon közben értünk az Úrnál.
RÖVID OLVASMÁNY Róm 9, 4-5
Izrael fiaié az istenfiúság, a dicsőség, a szövetségek, a törvényadás, az istentisztelet és az ígéretek. Öveik az atyák, és test szerint közülük származik Krisztus, aki mindenek fölött való, mindörökké áldott Isten. Ámen.
RÖVID VÁLASZOS ÉNEK
V. Ü dvöz légy, Mária, kegyelemmel teljes, * Az Úr van teveled. Üdvöz légy.
F. Áldott vagy te az asszonyok között, és áldott a te méhednek gyümölcse. * Az Úr van teveled! Dicsőség az Atyának. Üdvöz lég)'.
Magnificat-ant. A dicsőséges Szűz Mária szent születését ünnepeljük: alázatosságát az Úr tekintetre méltatta, az angyal köszöntötte, és ő méhében foganta a világ Megváltóját
FOHÁSZOK a Közös részből, 1547.
Könyörgés
Kérünk, Istenünk, add meg nekünk, házad népének mennyei kegyelmed ajándékát, hogy akik számara a Boldogságos Szűz istenanyaságában felvirradt az üdvösség hajnala, azokat békével áldja meg az ő születésének ünnepe. A mi Urunk.
 
Szeptember 12.
SZŰZ MÁRIA SZENT NEVE
Emléknap
Mária neve héberül: Mirjam. Eredeti jelentése bizonytalan. Jézus idejében a ?Marjam" formát használták. Az arám ?mara" (Úr) szóból eredeztetve Úrnőt jelent. A rabbik magyarázata szerint a ?marar" tőből származik, s jelentése: keserűség. A görög szentatyáknál főként három értelmezés szerepel: úrnő, megvilágosító, illetve tengernek mirhája. Szent Jeromos ?a tenger csillagá"-nak mondja.
Mária nevenapja külön helyi ünnepként az újkorban bukkan föl, de csak Bécs felszabadítása (1683. szeptember 12.) után, Boldog XI. Ince pápa intézkedésére válik egyetemessé az Egyházban.
Szűz Mária közös zsolozsmája, 1529, a következők kivételével:
OLVASMÁNYOS IMAÓRA
MÁSODIK OLVASMÁNY
Szent Bernát apát beszédeiből
(Sermo II in laudibus Virginis Matris, 17: Opera, vol. IV, 34-35, Romae, edit. Cist. 1966)
Nézd a csillagot, hívd Máriát!
A szűz neve Mária (Lk l, 27). Szóljunk valamit erről a névről is, amelyet a tenger csillagának szoktak fordítani, és ami nagyon illik a Szűzanyára. Ő ugyanis valóban a csillaghoz hasonlít, mert amint a csillag, bár sugarakat bocsát ki, megmarad épnek, úgy a szent Szűz is szüzessége sérelme nélkül szülte világra a Fiút. Amint a sugárzás nem csökkenti a csillag fényességét, úgy a Fiú sem a Szűz épségét. Ő ugyanis az a ragyogó csillag, amely Jákobból támadt, amelynek fénye megvilágositja az egész földet, világossága ott ragyog a magasságokban, behatol a mélységekbe, bejárja a földet, inkább a lelket melegíti, mint a testet, növeli az erényeket, és kiégeti a hibákat, ő az a nagyszerű és kiváló csillag, amely magasba emelkedett életünk nagy és hatalmas tengere fölött, hogy ott ragyogjon erényekkel, és világoskodjék jó példájával.
Ó, te, aki megérted, hogy mindnyájan e világ folyamán inkább viharok között hánykolódunk, mint szilárd talajon járunk, ne fordítsd el szemeidet e csillag ragyogásától, ha nem akarod, hogy elborítson az áradat. Ha a kísértések szele ér, ha a gyötrelmek szirtjei között hajózol, nézd a csillagot, hívd Máriát. Ha a kevélység, a hatalomvágy, a mellőzés vagy hiú vetélkedés hullámai között hánykolódsz, nézd a csillagot, hívd Máriát. Ha a harag, a kapzsiság vagy a test vágyai fenyegetik lelked hajóját, nézd Máriát. Ha a bűnök félelmetessége megzavar, ha a lelkiismeret beszennyeződése megijeszt, ha az ítélet borzalmassága megrémiszt, ha a szomorúság feneketlen mélysége és a kétségbeesés örvénye elnyeléssel fenyeget, gondolj Máriára.
Veszélyben, szükségben, kétségeidben gondolj Máriára, hívd Máriát. Ne távozzék ajkadról, ne távozzék szívedből, és hogy közbenjáró imáját elnyerhesd, ne szűnj meg példáját követni. Ha őt követed, nem fogsz eltévedni; ha őt kéred, nem fogsz kétségbeesni; ha rágondolsz, nem térsz rossz útra; ha ő fogja kezedet, nem fogsz elbukni, ha ő védelmez, nincs mitől félned; ha ő vezet, nem fogsz elfáradni; ha ő kegyes hozzád, célba érsz. így önmagádban megtapasztalod, hogy mennyire joggal mondja a Szentírás: A szűz neve Mária. De most egy kicsit meg kell állnunk, hogy ne csak átmenetileg szemléljük ezt a ragyogó fényességet. Az Apostol szavát mondom: Jó nekünk itt lennünk (vö. Mt 17, 4). Most szabad csendben, belső örömmel szemlélni azt, amit nem tud kifejezni a nehézkes szó.
VÁLASZOS ÉNEK
V. Ki az, aki úgy jön, mint a nap, és szép, mint Jeruzsálem? * Látják őt Sión leányai, és boldognak mondják, a királynők is dicsérik őt.
F. Körülveszik, mint tavasszal a rózsaszálak és a völgyek liliomai. * Látják őt.
Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.
REGGELI DICSÉRET
HIMNUSZ
Örülj, Krisztus szűz Szülője,
kit Gábriel köszöntése
Szűznek s Anyának nevez.
Örülj, kegyelemmel teljes,
szülésed nem volt gyötrelmes,
liliom vagy, szép, nemes.
Örülj, hiszen Egyszülötted
meghalt bár, de visszanyerted,
él, ragyog, feltámadott.
Örülj, Krisztus mennybe szállott,
láttad, amint e világot
messze hagyva távozott.
Örülj, te is felvétettél,
s dicsőséggel öveztettél
a mennyei trónusig.
A te méhed szent gyümölcse,
lelkünk éhét hogy betöltse,
teáltalad adatik.
Szelíd és kegyes Szűz, kérünk,
életutunk, szent reményünk,
kegyelemmel teljes Szűz:
Szent Fiadtól esdj kegyeimet,
mely örökre veled minket
boldogságban összetűz. Ámen.
Benedictus-ant. Boldog vagy, Mária, mert hitted, hogy beteljesedik mindaz, amit az Úr mondott neked.
Könyörgés
Mindenható, örök Isten: híveid szívből örvendeznek a Boldogságos Szűz Mária nevének és oltalmának. Hathatós közbenjárására engedd, hogy minden gonosztól megmeneküljünk a földön, és örökké tartó boldogságra jussunk a mennyben. A mi Urunk.
ESTI DICSÉRET
Magnificat-ant. Boldognak hirdet engem minden nemzedék mivel az Úr tekintetre méltatta alázatos szolgálóleányát.

Szeptember 13.
ARANYSZÁJÚ (KRIZOSZTOMOSZ)
SZENT JÁNOS PÜSPÖK ÉS EGYHÁZTANÍTÓ
Emléknap
Antiochiában született 349 körül. Kitűnő nevelésben részesült, aszketikus életet élt, majd 386-ban pappá szentelték, és igen eredményesen működött igehirdetőként. 397-ben konstantinápolyi püspökké választották. Igazi pásztor volt, a papság és a hívek erkölcsi magatartását törekedett pontosan szabályozni. A császári udvar és irigyeinek gyűlölködése miatt kétszer is számkivetésbe kényszerült menni. A sok szenvedéstől megtörve a Fekete-tenger melletti Kománában (Pontuszban) halt meg 407. szeptember 14-én. A katolikus tanítás kifejtésére és a keresztény élet helyes megmutatása céljából sokat beszélt és írt, úgyhogy méltán tiszteljük őt az ?Aranyszájú" névvel.
Lelkipásztorok, 1630, vagy Egyháztanítók közös zsolozsmája, 1656.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA
MÁSODIK OLVASMÁNY
Aranyszájú Szent János püspök homíliáiból
(Ante exsilium, nn. 1-3: PG 52, 427M30)
Számomra az élet Krisztus, a halál pedig nyereség
Zúgnak a habok, és rettenetes a vihar, de mi nem félünk, hogy elmerülünk, mert sziklán állunk. Ha mégúgy dühöng is a tenger, ezt a sziklát nem fogja szétzúzni; ha mégúgy zúdítja is hullámait: Jézus hajóját el nem süllyesztheti. Mondjátok, valóban mitől is félnénk? A halaitól? Számomra az élet Krisztus, a halál pedig nyereség! (Fil l, 21). Vagy a számkivetéstől? Az Úré a fold és mind, ami betölti (Zsolt 23, 1). Talán a vagyonelkobzástól? Semmit sem hoztunk erre a világra, és nem is vihetünk el semmit (l Tim 6, 7). Amivel ijesztget ez a világ, azt megvetem, amivel csábít, annak szemébe nevetek. Nem félek a szegénységtől, nem sóvárgok a gazdagság után, nem rettegek a haláltól, és nem csüggök az életen, hacsak nem a ti lelketek miatt. Ezért is említem a mostani zavarokat, és szeretettel kérlek benneteket: legyetek szilárdak a bizakodásban!
Nem hallod-e, mint mond az Úr? Ahol ketten vagy hárman összegyűlnek a nevemben, ott vagyok közöttük (Mt 18, 20). És ahol ilyen nagyon sok embert köt össze a szeretet, hát ott ne lenne jelen az Úr? Hát nincs-e a kezemben a tóié kapott zálog, hát én csak a saját erőmben bízom? Az ő leírt szavait tartom a kezemben: ez az én támaszom, ez ad biztonságot, ez az én csendes kikötőm. Ha az egész föld megremeg is, én az én Uram levelét tartom a kezemben. Olvasom a tartalmát, ez nekem várfalam és biztonságom. Felolvassam nektek is? így szól: Én veletek vagyok mindennap a világ végéig! (Mt 28, 20).
Krisztus velem van, mit féljek, Ha rám tör is a hullámok áradata, ha jön is a tenger árja, ha szikrázik is felém az uralkodók haragja, mindezt én a pókhálónál is hitványabb valaminek tartom. Ha az irántatok való szeretet vissza nem tartana, még ma szívesen mennék számkivetésbe. Mert ez az én jeligém: Uram, legyen meg a te akaratod! (Mt 6, 10). Nem ennek vagy annak az embernek az akarata, hanem a tiéd. Ez az én bástyám, ez az én rendíthetetlen sziklám, ez az én biztos támaszom. Ha Isten akarja számkivetésemet, készen állok. Ha azt akarja, hogy itt maradjak, ezért is hálát adok. Akármint rendelkezik is, hálás leszek.
Ahol pedig én vagyok, ti is ott vagytok; ahol ti vagytok, én is ott vagyok. Egy test vagyunk, el nem válhat a test a fejtől, sem a fej a testtől. A térben ugyan távol leszünk egymástól, de a szeretet összeköt minket: ezért még a halál sem szakíthat szét bennünket. Ha meghal is a testem, élni fog még a lelkem, és szeretettel gondol majd népére.
Ti vagytok az én népem, ti vagytok a gondoskodó atyáim, a testvéreim, ti vagytok az én gyermekeim, tagjaim, testem, ti vagytok számomra a napfény, sőt a napsugárnál is drágábbak vagytok! Hiszen ad-e számomra annyit a napsugár, mint amennyit a ti szeretetetek nyújt nekem? A napsugár csak e földi életben van hasznomra, ezzel szemben a ti szeretetetek az eljövendő másvilág győzelmi koszorújával ékesít majd engem.
VÁLASZOS ÉNEK 2 Tim 2, 9-10; Zsolt 26, l
V. Mint valami gonosztevőt, még bilincsbe is vertek az evangéliumért, de Isten szava nincs megbilincselve. * A választottakért tehát mindent eltűrök.
F. Világosságom és üdvösségem az Isten, kitől félnék? * A választottakért.
Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.
REGGELI és ESTI DICSÉRET
HIMNUSZ
Szent János, égi karok magasztalnak,
ám a földről is fogadd énekünket,
útmutatóként a szent tudománynak
mestere voltál.
Szenvedély fűti aranyozott ajkad,
minden beszéded szeretetből sarjad,
szívedből árad, bár sebezhet is, mert
ostor a bűnnek.
Mint az erények tükörképe fénylesz,
néped szemében érdemed dicső lesz,
mint egykor Szent Pál mindenkinek egyként
mindene lettél.
Nem tör le téged zsarnoki gyűlölség,
általa újabb tisztességet nyersz még:
pálmát szereztél élve, száműzötten,
vértanú szívvel.
Most imáiddal segítsd gyengeségünk, isteni trónhoz hogy sikerrel érjünk, s ott a szív édes dalát énekelve zengjük örökre. Ámen.
Könyörgés
Istenünk, benned bízók erőssége, Aranyszájú Szent János püspök a te akaratodból mint az ékesszólás mestere és az üldöztetések elviselésének példaképe tündök lik előttünk. Add, hogy megfogadjuk tanítását, és épüljünk rendíthetetlen türelmének példáján. A mi Urunk.
Ugyanezen a napon, szeptember 13-án
A GYŐRI EGYHÁZMEGYÉBEN:
A GYŐRI SZÉKESEGYHÁZ FELSZENTELÉSE
Ünnep
A győri székesegyházat Szent István király alapította a mennybe fölvett Szűzanya tiszteletére. A tatárok által feldúlt templomát a XIII. században Omodé püspök román stílusban átépíttette. A XV. században Hédervári János püspök a Szentháromság-kápolnával bővítette, amelyben ma Szent László fejereklyéjét őrzik. E század vége felé Nagylucsei Orbán püspök folytatta az elődje, Csupor Demeter által megkezdett gótikus átépítést. A tö­rök időkben a katonaság céljait szolgálta, majd 1639 és 1645 között Draskovich György püspök újjáépíttette. Az Írországból idehozott kegykép 1697. március 17-én történt vérrel könnyezése óta megszakítatlan a hívek áhítatos zarándoklata. A templomot Zichy Ferenc püspök restauráltatta, és belsőleg is teljesen rendbehozatta. A II. világháborúban súlyosan megsérült székesegyházat szépen restaurálták.
Templomszentelés közös zsolozsmája, 1507.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA
MÁSODIK OLVASMÁNY
Szent Bernát apát beszédeiből
(Sermo 6. in dedicatione Ecclesiae: Opera V. 396-398, Romae, edit. Cist. 1968)
Valóban az Úr van ezen a helyen
Bensőséges ünnepség a mi templomunk felszentelése, de még bensőségesebb a mi felszentelődésünk. Mert a mi meghintésünk, megáldásunk és felszentelésünk volt az, amelyet a szent főpapok kezei műveltek, és az évenként visszatérő évfordulón az ünnepléssel erre is emlékezünk. Vajon Istennek a kövekre van gondja? Nem a falakról, hanem az emberekről mondják: Neki gondja van rátok (l Pét 5, 7). Jákob egy ember volt, aki almában látta, hogy az angyalok le- és feljárnak a létrán. Sőt, tanúsítja, hogy az angyalok Ura is ott volt: Valóban az Úr van ezen a helyen, és én nem tudtam (Ter 28, 16). Csodálja a kegyelmet, de megrendül Isten nagy fölségétől. Milyen félelmetes ez a hely, milyen nyilvánvalóan és biztosan az Úr van jelen ezen a helyen, ahol kétségtelenül nemcsak ketten vagy hárman, hanem olyan sokan jöttek össze az ő nevében. Ezt mindenki tudja, közületek mindenki ismeri. Mi ugyanis nem a világ lelkét kaptuk, hanem az Istentől eredő Lelket, hogy megismerjük, amit az Isten a kegyelemben ajándékozott nekünk (l Kor 2, 12). Igencsak félelmetes a hely, és méltó minden tiszteletre, ahol a szentek laknak, ahová a szent angyalok jönnek, ahol maga az Úr van jelen.
Hogyan lehetett az, hogy az ilyen nagy pátriárka nem tudta, hogy nincs olyan hely, ahol ne lenne Isten jelen? De talán mást kell csodálni, azt, amikor így szól: Valóban az Úr van ezen a helyen (Ter 28, 16). Valóban ott van, és valóban az Úr van ott, ahol az ő nevében angyalok és emberek összegyűlnek. Bár minden helyen jelen van az, akit semmiféle hely nem korlátozhat, mégis nyomatékkal mondjuk: Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy (Mt 6, 9), mert másképpen és sajátos módon van ott jelen; nem mintha ő lenne más, hanem más-más módon van jelen. Tehát ott van minden helyen, betölti a földkerekséget, és egybefogja a mindenséget, de egészen más és más módon. Ott van a rossz embereknél is, de fel nem ismerhetően, a választottaknál tevékenyen és védelmezőn, a mennyországban levőknél táplálva és pihentetve, a pokolban levőknél vádlón és elítélőn. Fölkelti napját a gonoszokra is (Mt 5, 45), de amikor isteni jósága a rosszaknál egyelőre fel nem ismerhető, akkor az igazság bizonyos értelemben nem látszik. Tehát, ha szabad mondani, a gonoszoknál jelen van, de felismerhetetlenségben. Az igazaknál ott van valósággal, az angyaloknál jelen van boldogító valóságával, az elkárhozottaknál pedig büntető hatalmával. Kemény beszédnek hangzik, ha Isten büntető hatalmáról szóltam? Én bizony fenyítő indulatától és büntető haragjától is félek. Uram, ne büntess haragodban (Zsolt 6, 2), és: Valóban az Úr van ezen a helyen. Ahol ugyanis esőt ad igazaknak is, bűnösöknek is, atyaként van jelen, mert ő az irgalmasság Atyja, aki bűnbánatra hívja az embereket. Ahol a megátalkodottakat elítéli, bíróként van jelen, mert rettenetes dolog az élő Isten kezébe jutni (Zsid 10, 31).
Egyébként ezen a helyen valóban az Úr van, ha lélekben és igazságban (Jn 4, 24) szolgálunk neki. Való­ban nincs az Úr azokkal, akikhez így szól: Miért mondjátok nekem: Uram, Uram, ha nem teszitek meg, amit mondok? (Lk 6, 46). A Szentírás tanúsítja, hogy Isten az első Ádámot a paradicsomkertbe helyezte, hogy művelje és őrizze (Ter 2, 15). így a második Ádám is a szentek közösségében, választottai gyülekezetében, a gyönyörűség kertjében (vö. Ter 2, 8) van � hiszen örömmel volt az emberek fiai között (vő. Péld 8, 31) �, maga az Úr van jelen ezen a helyen, hogy művelje és őrizze. Különben is, hogyha az Úr nem építi a házat, hasztalan fárad az építő. Továbbá: Hogyha az Úr nem őrzi a várost, őrzője hasztalan virraszt (Zsolt 126, 1). Egyébként az ősatya látomása nyilvánvalóvá teszi, hogy az angyalok le- és feljárnak ezen a helyen: felmennek, hogy lássák az Atya arcát, lejönnek, hogy gondoskodjanak rólunk. Hogyan is kell itt jelen lennünk, milyen tisztelettel kell e helyen megállnunk, ahol Isten tevékenykedik és őriz minket, angyalok le- és feljárnak? Mindenképpen bűnbánó és reménykedő lélekkel illik ide jönnünk. Ezt jelenti ugyanis felejteni, ami mögöttünk van, semmibe venni, elvetni lelkünknek a keserűségben eltöltött esztendeit, és ezentúl értelmünkkel és akaratunkkal az előttünk levőkre törekedni. Ezért jöttünk, ezért is vagyunk itt. Ezt fogják tőlünk számon kérni: múlt bűneink megbánását és a jövendő jutalmak állhatatos varasát.
VÁLASZOS ÉNEK Ter 28, 17
V. Milyen félelmetes ez a hely; * Valóban itt van az Isten háza, és itt van az ég kapuja.
F. Ez a? Úr szilárdan álló háza, jól megalapozva szilárd sziklára. * Valóban.
HIMNUSZ Téged, Isten, dicsérünk, 500. Könyörgés a Közös részből, 1517.
NAPKÖZI IMAÓRA
Antifónák és zsoltárok a soros napról. Minden más a közös részből, 1518.

Szeptember 14.
A SZENT KERESZT FELMAGASZTALÁSA
Ünnep
I. ESTI DICSÉRET
(amikor az ünnep vasárnapra esik)
HIMNUSZ Királyi zászló, mint a II. Esti dicséretben 1232.
ZSOLTÁROZÁS
l. ant. A megfeszített Krisztus feltámadt a halálból, és megváltott minket, alleluja.
146. zsoltár
Áldjátok az Urat, mert jó dicsérni őt, * Istenünknek kedves a dicséret.
Újra fölépíti Jeruzsálemet az Úr, *
Izrael szétszórt fiait egybegyűjti. Meggyógyítja a megtört szívűeket, *
és sebeiket bekötözi.
A csillagokat számon tartja, *
és nevén szólítja valamennyit.
Nagy a mi Urunk, nagy az ő ereje, *
bölcsességének nincs határa.
A szelídeket magához emeli, *
de porig alázza a bűnösöket.
Énekeljetek az Úrnak hálaéneket, *
muzsikáljatok Istenünknek zengő hárfán.
Ő borítja felhővel az eget, *
és ő hullat a földre esőt.
Ő sarjaszt füvet a hegyeken, *
és eledelt az ember barmainak. Ő ad az állatoknak eledelt, *
a hollófiaknak is, mikor hozzá sírnak.
Nem a paripák erejében telik kedve; *
és nem a harcosok izmaiban leli örömét.
Az istenfélők kedvesek az Úrnak, * azok, akik irgalmában bíznak.
Ant. A megfeszített Krisztus feltámadt a halálból, és megváltott minket, alleluja.
2. ant. A mennyei Jeruzsálem közepén az élet fája áll, levelei a népek gyógyulására szolgálnak, alleluja.
147. zsoltár
Dicsérd, Jeruzsálem, az Urat, * Istenedet magasztald, Sion!
Mert erőssé tette kapuid zárát, *
és fiaidat megáldja benned. Határaidon ő ad békét, *
és jóllakat kövér búzával. Elküldi szavát a földre, *
gyorsan fut az ő igéje.
Gyapjúként teríti szét a havat, *
és mint a hamut, úgy szórja a zúzmarát.
Jegét hullatja, mint a morzsát; *
ki bírná elviselni annak hidegét?
De kibocsátja igéjét, és szétolvasztja mindezt, * lehelete ráfúj, és a vizek árja zúg.
Igéjét Jákobnak hirdeti, *
törvényét és végzéseit Izrael népének.
Egyetlen néppel sem bánt így,*
végzéseit nem fedte fel senki másnak!
Ant. A mennyei Jeruzsálem közepén az élet fája áll, levelei a népek gyógyulására szolgálnak, alleluja.
3. ant. Nekünk Urunk, Jézus Krisztus keresztjével kell dicsekednünk.
Kantikum Fil 2, 6-11
Jézus Krisztus, isteni mivoltában, ?
Istennel való egyenlőségét
nem tartotta olyan dolognak, *
amelyhez mint zsákmányhoz ragaszkodjék,
hanem szolgai alakot öltve kiüresítette önmagát, ?
az emberekhez lett hasonló, *
külsejében olyan volt, mint egy ember. Megalázta önmagát, ?
engedelmes lett a halálig, *
mégpedig a kereszthalálig.
Ezért Isten felmagasztalta őt, ?
és olyan nevet adott neki, *
amely fölségesebb minden névnél,
hogy Jézus nevére hajoljon meg minden térd *
a mennyben, a földön és az alvilágban,
és minden nyelv hirdesse az Atyaisten dicsőségére, *
hogy Jézus Krisztus az Úr.
Ant. Nekünk Urunk, Jézus Krisztus keresztjével kell dicsekednünk.
RÖVID OLVASMÁNY l Kor l, 23-24
A megfeszített Krisztust hirdetjük. Ő a zsidóknak ugyan botrány, a pogány oknak meg balgaság, a meghívottaknak azonban, akár zsidók, akár görögök: Krisztus Isten ereje és Isten bölcsessége.
RÖVID VÁLASZOS ÉNEK
V. Ez a jel lesz az égen, * Amikor eljön az Úr. Ez a jel.
F. Emeljétek föl fejeteket, mert elérkezett megváltástok ideje. * Amikor eljön az Úr. Dicsőség az Atyának. Ez a jel.
Magnificat-ant. A Messiásnak szenvednie kellett és feltámadnia a halálból, hogy bemehessen dicsőségébe.
FOHÁSZOK
Kérjük bizalommal Megváltónkat, aki a kereszten váltott meg minket:
Szent kereszted által végy fel országodba!
Krisztus, te kiüresítetted önmagadat, felvetted a szolga alakját, és hasonlóvá lettél az emberekhez,
- engedd, hogy Egyházad tagjai kövessék alázatosságodat!
Krisztus, te megaláztad magad, engedelmes lettél a halálig, mégpedig a kereszthalálig,
- adj szolgáidnak engedelmes szívet és türelmet!
Krisztus, akit Isten felmagasztalt, és olyan nevet kaptál, amely fölségesebb minden névnél,
- engedd, hogy híveid mindvégig állhatatosak maradjanak!
Krisztus, nevedre minden térd meghajol a mennyben, a földön és az alvilágban,
- onts szeretetet az emberekbe, hogy békés szívvel
imádjanak téged!
Krisztus, téged Urnák hirdet minden nyelv az Atyaisten dicsőségére,
- fogadd be elhunyt testvéreinket az örök boldogság
hónába!
Mi Atyánk . . .
Könyörgés
Istenünk, te azt akartad, hogy egyszülött Fiad a kereszten váltsa meg az emberiséget. Add, hogy mi, akik megismertük szeretetének titkát itt a földön, elnyerjük az üdvösséget a mennyben. A mi Urunk.
IMÁDSÁGRA HÍVÁS
Ant. Krisztus Urunkat, a kereszten értünk felmagasztalt Királyt, jöjjetek, imádjuk!
Az Imádságra hívás zsoltára, mint az Általános rész­ ben, 497.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA
HIMNUSZ
Szent kereszt fája, egész világ téged áld,
benned remélünk, te vagy igaz örömünk;
győzelmi zászlónk, szabadulás nagy jele,
életadó fa, rajtad termett életünk.
Tisztelünk téged, élet fája, szent kereszt,
föld édes dísze, rajtad váltott meg Urunk:
mindig dicsérünk, rólad mindig szól dalunk,
fán lettünk rabbá, s fan szabaddá általad.
Fiad keresztjén áldjuk, Atyánk, szent neved,
és dicsőítjük a Szendéiket is veled;
örvendjetek most, égi szentek, angyalok,
áldjon ma minden, dicsőséges szent kereszt!
Ámen.
ZSOLTÁROZÁS
1. ant. íme az Úr keresztje, meneküljetek, ellenséges hatalmak: győzött az oroszlán Júda törzséből, Dávid sarja, alleluja.
2. zsoltár
Miért zúgnak a nemzetek, *
miért szőnek hiú terveket a népek? Fölkelnek a föld királyai, ?
összeesküsznek nagyjai *
az Úr ellen és Fölkentje ellen: ?Bilincsüket törjük le magunkról, *
igájukat rázzuk le nyakunkról!"
A Mennybenlakó csak mosolyog rajtuk, *
az Úr kineveti őket. De haragjában egyszer majd rájuk rivall, *
dörgő szava rémületbe ejti őket: ?Királyommá magam tettem őt *
szent hegyemen, a Sión hegyén!" �
Az Úr végzését hirdetem: ?
ő szólt hozzám: ?Fiam vagy nekem, *
ma adtam neked életet.
Csak kérd, és örökségül neked adom a népeket, *
tulajdonod lesz a föld minden határa. Vasvesszővel verheted őket, *
és mint a cserépedényt, összetörheted."
Nos, királyok, bölcsek legyetek, *
ti, föld bírái, értsetek belőle: Szolgáljatok az Úrnak félelemmel, *
remegő szívetek ujjongjon előtte! Csókoljátok lábát rettegéssel, ?
hogy haragjától el ne vesszetek, *
ha egyszer haragja lángra lobban.
Üdv és boldogság azoknak, *
akik oltalmában bízva élnek!
Ant. íme az Úr keresztje, meneküljetek, ellenséges hatalmak: győzött az oroszlán Júda törzséből, Dávid sarja, alleluja.
2. ant. Az Úr szent neve a kereszten felmagasztaltatott ég és föld fölé, alleluja.
8. zsoltár
Uram, mi Urunk, *
a te neved széles e világon mily csodálatos!
Az egeknél fenségesebb *
a te dicsőséged!
Kisdedek és csecsemők ajkán ?
zendítesz dicséretet ellenségeiddel szemben, *
hogy elnémíts ellenséget és lázadót.
Szemlélem az eget: ujjaid műve az; *
a holdat és a csillagokat: te alkottad őket.
Ugyan mi az ember, hogy törődsz vele, *
az ember fia, hogy gondod van rá?
Kevéssel tetted kisebbé az angyaloknál, ? dicsőséggel és fénnyel koronáztad, * fölébe emelted kezed műveinek.
Mindent az ő lába alá vetettél: *
minden juhot, barmot, a mező vadjait,
az ég madarait s a tenger halait, * amelyek a tenger ösvényeit járják.
Uram, mi Urunk, *
a te neved széles e világon mily csodálatos!
Ant.Az Úr szent neve a kereszten felmagasztaltatott ég és föld fölé, alleluja.
3. ant. Áldott légy, szent kereszt, mert egyedül te voltál méltó hordozni Urunkat, az ég Királyát, alleluja.
95. zsoltár
Énekeljetek az Úrnak új éneket, *
minden föld az Úrnak énekeljen! Énekeljetek az Úrnak, áldjátok nevét, *
napról napra hirdessétek üdvösségét! Hirdessétek dicsőségét a nemzetek között, *
és csodatetteit minden nép között!
Mert nagy az Úr, és minden dicséretre méltó, *
félelmetesebb az összes isteneknél.
A nemzetek minden istene csak üres semmiség, *
az Úr azonban az ég Alkotója! Színe előtt fönség és méltóság, *
szentélyében hatalom és dicsőség!
Adjatok az Úrnak, népek családjai, ?
adjatok az Úrnak dicsőséget és tiszteletet, * ismerjétek el az Úr nevének dicsőségét.
Áldozatot hozva lépjetek be udvarába, *
és szent fényben boruljatok le az Úr előtt!
Színe előtt rendüljön meg az egész föld, *
mondjátok a nemzeteknek: ?Az Úr uralkodik!"
Ő tette a földet szilárddá, és az meg nem inog, *
ő ítélkezik a népek fölött igazságban.
Örvendjen az ég, és ujjongjon a föld, ?
zúgjon a tenger egész teljessége, *
örvendjen a mező és minden, ami rajta van. Ujjongjon az erdő minden fája is ?
az Úr előtt, mert eljön, *
jön, hogy ítélje a földet.
Igazságosan ítéli meg a földkerekséget, *
és a népeket hűsége szerint.
Ant.Áldott légy, szent kereszt, mert egyedül te vol tál méltó hordozni Urunkat, az ég Királyát, alleluja
V. Amint Mózes fölemelte a kígyót a pusztában.
F, Úgy fogják fölemelni az Emberfiát is.
ELSŐ OLVASMÁNY
Szent Pál apostolnak a galatákhoz írt leveléből 2, 19 � 3, 7. 13-14; 6, 14-16
A kereszt dicsősége
Testvéreim! Én, Pál a törvény által meghaltam a törvénynek, hogy az Istennek éljek, mert Krisztussal engem is keresztre feszítettek. Élek, de már nem én élek, hanem Krisztus él énbennem. Minthogy azonban most még testben élek, Isten Fiának hitében élek, áld szeretett, és feláldozta magát értem. Nem vetem el az Isten kegyelmét. Mert ha a törvény útján igazzá válhat az ember, Krisztus hiába halt meg.
Ti, ostoba galaták! Ki babonázott meg benneteket, hogy ne engedelmeskedjetek az igazságnak, amikor szinte a szemetek elé állítottuk a megfeszített Jézus Krisztust? Csak azt szeretném tudni tőletek, hogy a törvény szerinti tettek által kaptátok-e a Igeiket, vagy úg>, hogy a hitet elfogadtátok? Ennyire értelmetlenek vagytok, hogy amit leiekben kezdtetek, most testben akarjátok bevégezni? Hiába éltétek át mindezeket? Ha így volna, akkor csakugyan hiába! Aki tehát a Lelket adja nektek, és csodákat művel köztetek, törvény szerinti tetteket hajt végre, vagy a hitet fogadja el? Ugyanaz történik, mint Ábrahám esetében: ?Hitt Is­ tennek, és ez megigazulására szolgált." Értsétek meg jól: aki a hitből él, az Ábrahám fia.
Krisztus megváltott minket a törvény átkától, ami­ kor átokká lett értünk. Hiszen az írás szerint: ?Átko­ zott mind, aki a fán függ." így szállt az Ábrahámnak szóló áldás Krisztus Jézus által a pogányokra, hogy a hitben elnyerjük a Lélek ígéretét.
Én azonban nem akarok mással dicsekedni, mint Urunk, Jézus Krisztus keresztjével. Általa keresztre szegezték nekem a világot, és engem is a világnak. Mert sem a körülmetéltség nem ér semmit, sem a kö- rülmetéletlenség, hanem csak az új teremtmény. Béke és irgalom mindazoknak, akik ezt a szabályt követik, Isten (igaz) Izraelének!
VÁLASZOS ÉNEK Vö. Gal 6, 14; Zsid 2, 9
V. Nekünk Urunk, Jézus Krisztus keresztjével kell dicsekednünk: általa nyertünk üdvösséget, életet és fel­ támadást, * Általa üdvözülünk, és szabadok leszünk.
F. A halál elszenvedéséért a dicsőség és nagyság ko­ ronáját nyerte el. * Általa.
MÁSODIK OLVASMÁNY
Szent András krétai püspök szónoklataiból
(Oratio 10 in Exaltatione sanctae crucis: PG 97, 1018-1019. 1022-23)
A kereszt Krisztus dicsősége és felmagasztaltatása
A szent kereszt ünnepét üljük, mert ez űzte el a sö­ tétség hatalmát, és hozta vissza a világosságot. A szent kereszt ünnepét üljük, és a Keresztre Szegezettel mi is a magasba ragadtatunk, hogy a földet a bűnnel együtt messze lent hagyva, a mennyeieket szerezzük meg ma­ gunknak. Ilyen nagy dolog a kereszt birtoklása, és akié a kereszt, az nagy kincs birtokába jut. Jómagam � akár értékét, akár nevét tekintem � a legcsodálatosabb
Olvasmányos imaóra 1227
kincsnek nevezem hiszen általa, vele, rajta kaptuk meg üdvösségünk égés? teljességét, és egyben visszajutot­ tunk az ősi állapotba.
Hiszen ha nem lett volna kereszt, Krisztust sem fe­szítették volna rá. Ha nem lenne kereszt, életünk sem lenne odaszegezve ahhoz az áldott fához. Ha a mi Éle­ tünk nem lett volna rászegezve, akkor az oldalából nem törtek volna elő a halhatatlanság forrásai: a vér és a víz, amelyek a világot kiengesztelik. Bűneink adósle­ vele sem lenne még összetépve; nem lennénk szabad emberek, az élet fájának gyümölcsét sem ízlelhetnénk meg, és nem állna nyitva számunkra a mennyország paradicsomkertje. Ha nem lenne kereszt, akkor a halál még nem volna megsemmisítve, és az alvilág sem lenne legyőzve.
Ilyen nagy és értékes kincs tehát a kereszt. Nagy a kereszt, mert általa kaptuk legnagyobb javainkat, és annál számosabbat, minél többet kell tulajdonítanunk ezekből Krisztus csodáinak és szenvedéseinek. Értékes a kereszt, mert Isten szenvedésének és győzelmének a je­le. Szenvedésének, mert rajta vállalta Krisztus önként a kínhalált, de győzelmének is jele, mert rajta sebezte meg a sátánt, és a halált is itt győzte le; itt tört össze az alvilág kapuja, és a földkerekség minden népének üd­ vössége lett a szent kereszt.
Ezért nevezzük a keresztet Krisztus dicsőségének és Krisztus felmagasztaltatásának. Tekinthetjük kívánatos kehelynek, de tekinthetjük Krisztus értünk elszenve­ dett gyötrelmei befejezésének is. Hogy pedig Krisztus valódi dicsősége a kereszt, hallgassuk meg, mit mond erről ő maga: Most dicsőül meg az Emberfia, s az Isten is megdicsőül benne, és szüntelen meg fogja őt dicsőíteni (Jn 13, 31-32). És ismét: Most te is dicsőíts meg, Atyám, magadnál: részesíts abban a dicsőségben, amelyben ré­ szem volt nálad, mielőtt a világ lett (Jn 17, 5). Vagy más helyen: Atyám, dicsőítsd meg nevedet! Erre szózat hallatszott az égből Megdicsőítettem, és ezután is megdi-
1228 Szeptember 14.
csőítem (Jn 12, 28). Mindezekkel világosan jelzi azt, ami a kereszten akkor végbement.
Hogy pedig a kereszt Krisztus felmagasztaltatása is, hallgasd meg, mit mond ő maga: Ha majd felmagasz­ taltatom, mindenkit magamhoz vonzók (vö. Jn 12, 32). Mindezekből világosan kitűnik, hogy Krisztus dicsősé­ge és felmagasztaltatása a kereszt.
VÁLASZOS ÉNEK
V. Ó, csodálatos kereszt, ágaidon függött a foglyok váltságdíja és kiszabadítója, * Rajtad váltotta meg Urunk vére a világot.
F. Üdvöz légy, szent kereszt, amelyet Krisztus teste gyöngyként tagjaival ékesített föl. * Rajtad.
HIMNUSZ Téged, Isten, dicsérünk, 500. Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.
REGGELI DICSÉRET
HIMNUSZ
Csodálatos jel, szent kereszt, mely földünkön ragyogva áll; ezen függött a Bűntelen: világmegváltó Jézusunk.
Fönségesebb e drága fa, mint Libanonnak cédrusa; ártó gyümölcsöt nem terem, de váltságdíjunk hozza meg.
Krisztus, jóságos nagy Király, míg szent kereszted lesz jelünk, ne múljon óra, pillanat, mely kegyelmedből nem merít,
Reggeli dicséret 1229
hogy egybehangozzék szavunk, míg buzgó szívvel hódolunk, s hogy mindenkor zengjen neked méltó hálánk s dicséretünk.
Atyádat, áldó Lelkedet egyként dicséret illeti, Jézus, veled, ki ránk hagyod dicső kereszted kincseit. Ámen.
1. ant. Magára vette a szent keresztet, és legyőzte az
alvilág hatalmát; erőbe öltözött, és harmadnapra feltá-­
madt a halálból.
Zsoltárok és kantikum az I. hét vasárnapjáról, 535.
  • ant. Tündököl az áldott keresztfa, amelyen az Úr
    teste függött, és vérével lemosta bűneinket.
  • ant. Felragyog a szent kereszt, amely által üdvös-­
    ség köszöntött a világra: gyó'z a kereszt, uralkodik a
    kereszt, minden bűnt elűz a kereszt, alleluja.
RÖVID OLVASMÁNY Zsid 2, 9-10
Látjuk, hogy Jézus a halál elszenvedéséért a dicsőség és a nagyság koronáját nyerte el, hiszen az Isten irgal­ mából mindnyájunkért megízlelte a halált. Illett ugyanis, hogy azt, akiért és aki által minden lett, mivel számtalan fiát elvezette az üdvösségre, az üdvösség szerzőjeként a szenvedésben megdicsőítse.
RÖVID VÁLASZOS ÉNEK
V. Imádunk téged, Krisztus, * És áldunk téged. Imádunk.
F. Mert szent kereszted által megváltottad a világot. * És áldunk téged. Dicsőség az Atyának. Imádunk.
Benedictus-ant. Szent kereszted előtt hódolunk, fel­ támadásodat dicsérjük és dicsőítjük, Urunk: íme, a fa miatt jött az öröm az egész világra.
1230 Szeptember 14.
FOHÁSZOK
Kérjük bizalommal Megváltónkat, aki a kereszten vál­ tott meg minket:
Urunk, üdvözíts minket szent kereszted által!
Isten Fia, te a rézkígyó jele által meggyógyítottad Izra­el népét,
- védj meg ma bennünket a bűn marásától!
Emberfia, akit úgy emeltek fel a keresztre, mint a
pusztában Mózes a kígyót,
- végy fel bennünket országod örömeibe!
Atyaisten egyszülött Fia, te azért jöttél a világra, hogy
aki benned hisz, el ne vesszék,
- add meg az örök életet azoknak, akik keresnek té-­
ged!
Atyaisten szeretett Fia, te nem azért jöttél a világba, hogy elítéld a világot, hanem hogy üdvözüljön álta­ lad a világ,
- add meg a hitet szeretteinknek, hogy el ne vessze­-
nek!
Örök Atya Fia, te azért jöttél, hogy tüzet hozz a föld­ re, és azt akartad, hogy égjen,
- add, hogy az igazságot cselekedjük, és eljussunk a
világosságra!
Mi Atyánk . . .
Könyörgés
Istenünk, te azt akartad, hogy egyszülött Fiad a ke­ reszten váltsa meg az emberiséget. Add, hogy mi, akik megismertük szeretetének titkát itt a földön, elnyerjük az üdvösséget a mennyben. A mi Urunk.
NAPKÖZI IMAÓRA
Zsoltárok a soros napról. Délelőtt
Ant. Üdvözítő Krisztusunk, védj meg minket a
Napközi imaóra 1231
szent kereszt ereje által; te, aki megmentetted Pétert a tengeren, irgalmazz nekünk!
RÖVID OLVASMÁNY Zsid 5, 7-9
Krisztus földi életében hangosan kiáltozva, könnyek között imádkozott, s könyörgött ahhoz, aki meg tudta menteni a haláltól, és hódolatáért meghallgatásra talált. Annak ellenére, hogy Isten Fia volt, a szenvedésből enge­ delmességet tanult. Műve befejeztével pedig örök üdvös- seget szerzett azoknak, akik engedelmeskednek neki.
V. Imádunk téged, Krisztus, és áldunk téged, F. Mert szent kereszted által megváltottad a világot
Délben
Ant. Világnak Üdvözítője, üdvözíts minket akiket szent kereszted és véred által megváltottál; kérünk. Is­ tenünk, légy segítségünk!
RÖVID OLVASMÁNY Ef l, 7-8
Krisztusban választott ki minket Isten a világ te­ remtése előtt, hogy szentek és feddhetetlenek legyünk előtte.
V. Az egész föld téged imádjon és magasztaljon,
F. Nevedet énekkel dicsérje Uram!
Délután
Ant. Védj meg minket szent kereszted által, Meg­ váltó Krisztusunk, aki haláloddal legyőzted halálunkat. és feltámadásoddal visszaszerezted életünket.
RÖVID OLVASMÁNY l Pét l, 18-19
Nem veszendő' ezüstön vagy aranyon szabadultatok ki az atyáitoktól rátok hagyományozott értéktelen élet- módból hanem Krisztusnak, a hibátlan és egészen tisz­ ta Báránynak a drága vére árán.
V. A szent kereszt jele lesz. az égen,
F. Amikor az Úr eljön az ítéletre.
Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.
1232 Szeptember 14,
II. ESTI DICSÉRET
HIMNUSZ
Királyi zászló jár elöl, keresztfa titka tündököl, hol megfeszítve haldokolt, ki minden testet alkotott.
Kegyetlen lándzsa verte át gonosz vasával oldalát, belőle víz és vér ömölt, mely szennyet, vétket eltörölt.
Rajtad tündöklik, drága fa, királyi vérnek bíbora; ó, választott jeles faág, ki szent testét karoltad át!
Világ bűnének zálogát te hordtad értünk, boldog ág; a mérleg voltál, s rajt e test pokolra-süllyedőt emelt.
Köszöntünk, oltár s áldozat, hol szenvedésből fény fakadt, az élet rajtad halni szállt, s megtörte holta a halált.
Kereszt, üdvöz légy, szent remény! A győzelemnek ünnepén, növeld a jók kegyelmeit, és oldd a bűnös vétkeit.
Szentháromság, dicsérjenek, üdvösség kútja, mindenek; s kiket megvált a szent kereszt, kegyelmed mindig óvja meg. Ámen.
H. Esti dicséret 1233
ZSOLTÁROZÁS
1. ant. Ö, mily mérhetetlen szeretet: A Fán, ahol
meghalt az felet, ott halt meg a halál!
109. zsoltár, 1-5. 7
Így szólt az Úr az én Uramhoz: ?
Jobbom felől foglalj helyet, *
míg én ellenségeidet zsámolyul vetem lábad alá."
Kinyújtja az Úr Sionból hatalmad vesszejét: *
Ellenségeid közt uralkodjál! Születésed napjától tiéd a királyság ?
szentséges fényességben; *
a hajnalcsillag előtt szültelek téged."
Megesküdött az Úr, és nem vonja vissza: * ?Pap vagy te mindörökké
Melkizedek rendje szerint."
Az Úr áll a te jobbod felől, *
és eltiporja a királyokat haragja napján. Patakból oltja útközben szomját, *
és újra fölemeli a fejét.
Ant. Ó, mily mérhetetlen szeretet: A Fán, ahol meghalt az Élet, ott halt meg a halál!
2. ant. Szent kereszted előtt hódolunk, Urunk, és
dicsőséges szenvedésedre emlékezünk; irgalmazz ne-­
künk, hiszen szenvedtél értünk!
115. zsoltár
Hiszek, bár gyakran mondtam: *
Én nagyon nyomorult vagyok!"
És keservemben így is szóltam: *
Hazug minden ember!"
Mit adhatnék én az Úrnak *
a sok jóért, amit ő nekem juttatott? Fölemelem az üdvösség kelyhét, *
és segítségül hívom az Úr nevét. �
1234 Szeptember 14.
Amit fogadtam az Úrnak, *
megadom egész népének színe előtt. Becses dolog az Úr szemében *
szentjeinek halála!
Uram, én a te szolgád vagyok, *
a te szolgád, és szolgálód gyermeke. Bilincseimet széjjeltörted, ?
most hálaáldozatot mutatok be neked, *
és segítségül hívom az Úr nevét.
Amit fogadtam az Úrnak, *
megadom egész népének színe előtt, az Úr házának udvarán, *
Jeruzsálem, falaid között!
Ant. Szent kereszted előtt hódolunk, Urunk, és di­ csőséges szenvedésedre emlékezünk; irgalmazz nekünk, hiszen szenvedtél értünk!
3. ant. Imádunk téged, Krisztus, és áldunk téged, mert szent kereszted által megváltottad a világot.
Kantikum Jel 4, 11; 5, 9. 10. 12
Méltó vagy, Urunk, Istenünk, *
hogy a dicsőség, a tisztelet
és a hatalom tied legyen, mert a mindenséget te alkottad, *
akaratod hívott létre és teremtett mindent.
Méltó vagy, Uram, hogy átvedd a könyvet, *
és feltörd pecsétjeit, mert megöltek, ?
de megváltottál minket Istennek véred árán *
minden törzsből, nyelvből, népből és nemzetből. Istenünk országává és papjaivá tettél minket, *
és uralkodni fogunk a földön.�
II. Esti dicséret 1235
Méltó a Bárány, akit megöltek, ? hogy övé legyen a hatalom,
a gazdagság és a bölcsesség, *
az erő, a tisztelet, a dicsőség és az áldás!
Ant. Imádunk téged, Krisztus, és áldunk téged, mert szent kereszted által megváltottad a világot.
RÖVID OLVASMÁNY l Kor l, 23-24
A megfeszített Krisztust hirdetjük. Ő a zsidóknak ugyan botrány, a pogányoknak meg balgaság, a meghí­ vottaknak azonban, akár zsidók, akár görögök: Krisz­ tus Isten ereje és Isten bölcsessége.
RÖVID VÁLASZOS ÉNEK
V. Ó, dicsőséges szent kereszt, * Rajtad győzött az angyalok Királya! Ó, dicsőséges,
F. És vérével megmosta sebeinket. * Rajtad győzött az angyalok Királya! Dicsőség az Atyának. Ó, dicsősé­ ges.
Magnificat-ant. Ó, győzelmes szent kereszt és csodá­ latos jel, a mennyei hazában tégy győzelmed részeseivé!
FOHÁSZOK
Kérjük bizalommal Megváltónkat, aki a kereszten vál­ tott meg minket:
Szent kereszted által végy fel országodba!
Krisztus, te kiüresítetted önmagadat, felvetted a szolga alakját, és hasonlóvá lettél az emberekhez, engedd, hogy Egyházad tagjai kövessék alázatossá­ godat!
Krisztus, te megaláztad magad, engedelmes lettél a ha­lálig, mégpedig a kereszthalálig, adj szolgáidnak engedelmes szívet és türelmet!
Krisztus, akit Isten felmagasztalt, és olyan nevet kap- tál, amely felségesebb minden névnél, engedd, hogy híveid mindvégig állhatatosak marad janak!
 
 
2236 Szeptember 15.
Krisztus, nevedre minden térd meghajol a mennyben,
a földön és az alvilágban,
- onts szeretetet az emberekbe, hogy békés szívvel imádjanak téged!
Szent kereszted által végy fel országodba!
Krisztus, téged Úrnak hirdet minden nyelv az Atyais­ ten dicsőségére,
- fogadd be elhunyt testvéreinket az örök boldogság hónába!
Mi Atyánk . . .
Könyörgés
Istenünk, te azt akartad, hogy egyszülött Fiad a ke­ reszten váltsa meg az emberiséget. Add, hogy mi, akik megismertük szeretetének titkát itt a földön, elnyerjük az üdvösséget a mennyben. A mi Urunk.
 
Szeptember 15.
A FÁJDALMAS SZÜZANYA
Emléknap
Szűz Mária közös zsolozsmája, 1529, a következők kivételével:
IMÁDSÁGRA HÍVÁS
Ant. A világ Üdvözítőjét, aki szenvedéséből részt adott Anyjának, jöjjetek, imádjuk!
Az Imádságra hívás zsoltára, mint az Általános rész- ben, 497.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA
HIMNUSZ
Áll megtörtén Krisztus anyja, keresztfánál könnyet ontva, úgy siratja szent Fiát.

 
Szeptember 15. 1237
Gyász a lelkét meggyötörte, kín és bánat összetörte, tőrnek éle járta át.
Ó, mily nagy volt ama drága Szűzanya szomorúsága
Egyszülött szent magzatán!
Mennyit sírt, és hogy kesergett, látván azt a nagy keservet, azt a nagy kint szent Fián.
Ki ne sírna, melyik ember, hogyha ennyi gyötrelemben látja lankadozni őt?
Ki ne sírna Máriával, hogyha látja szent Fiával szenvedni a szent Szülőt?
Népét hogy megmossa szennytől, látta tenger gyötrelemtől roskadozni Jézusát.
Látta édes Egyszülöttét, halálos nagy elepedtét: látta, hogy halálra vált.
Krisztusom, ha jő halálom, Anyád szeme rám találjon: mennybe hívjon én gémet! Ámen.
MÁSODIK OLVASMÁNY
Szent Bernát apát beszédeiből
(Sermo in dóm. infra oct. Assumptionis, 14-15: Opera omnia, Edit. Cisterc. 5 /1968/, 273-274)
Jézus keresztje alatt ott állt Anyja
A Szűzanya vértanúságát hirdeti Simeon jövendölé­ se csakúgy, mint az Űr szenvedésének története. Ez a Gyermek � mondja a szent öreg a kisded Jézusról �

 
1238 Szeptember 15.
Sokak romlására és sokak feltámadására lesz Izraelben; jel lesz, amelynek ellene mondanak, Máriának pedig ezt mondja: A te lelkedet is tőr járja át (Lk 2, 34-35),
Boldogságos Anya, bizony a te lelkedet is tőr járta át! Hiszen csak a tiéden áthatolva járhatta át Fiad tes­tét. Sőt, miután kiadta lelkét a te Jézusod, aki ugyan sokaké volt, de elsősorban mégis a tied, akkor az ő lel­ két már nem érhette el az a kegyetlen lándzsa, amely az oldalát megnyitotta. Holtában neki már nem ártha­ tott, de a döfés a te lelkedbe hatolt. Jézus lelke már nem volt ott a testében, de a te lelkedet nem lehetett onnét elszakítani. Tehát a te lelkedet járta át a fájda­ lom kínja olyan erővel, hogy méltán nevezünk téged vértanúnál is nagyobbnak, hiszen a testi szenvedés ér­ zését benned felülmúlta a vele együtt szenvedés fájdal­ ma.
Vajon számodra nem volt-e több a kardnál is, és nem járta-e át a lelkedet, nem sebzette-e szinte halálra Jézusnak az a kijelentése, hogy: Asszony, íme, a te fiad? (Jn 19, 27). Micsoda csere! Jánost kapod Jézus helyett, a szolgát az Úr helyett, a tanítványt a Mester helyett, Zebedeus fiát az Isten Fia helyett, a csupán embert az igaz Isten helyett. Hogyne járta volna át a te gyöngéd, szerető lelkedet, amikor ezt hallottad, hiszen még a mi kőből való, sőt vaskeménységű szívünkbe is belehasít már az is, ha erre ráemlékezünk?
Ne csodálkozzatok, testvérek, ha azt állítjuk, hogy Mária lélekben vértanú volt. Csak az csodálkozzék, aki elfelejti, hogy Pál a pogányok legnagyobb bűnének ér­zéketlenségüket tartotta. Ilyen érzéketlenség egyáltalá­ban nem volt Mária szívében, tehát szolgaiban se le­ gyen!
De kérdezhetné valaki: ?Vajon nem tudta előre, hogy Fia meg fog halni?" Kétségtelenül tudta. ?Vajon nem remélte, hogy fel is fog támadni?" Biztosra vette. ?Mindezek ellenére fájt neki, hogy keresztre feszítet­ ték?" Nagyon is fájt. De ki vagy te, testvér, és honnét veszed azt a bölcsességet, hogy jobban csodálkozol Ma-

 
Szeptember 15. 1239
ria együttszenvedésén, mint Mária Fiának szenvedé­ sén? Ha a Fiú képes volt a testi halálra, akkor Anyja miért ne lett volna képes arra, hogy szívében együtt haljon meg vele? A Fiú halála annak a szeretetnek a műve volt, amelynél nagyobb senkiben sem volt. Mári­ át pedig az az anyai szeretet tette étre képessé, amely­hez hasonló azóta sem akadt.
VÁLASZOS ÉNEK Vö. Lk 23, 33; Jn 19, 25,
vö. Lk 2. 15
V. Amikor odaértek arra a helyre, amelyet Kopo­ nya-helynek hívtak, ott fölfeszítették. * Jézus keresztje alatt ott állt anyja.
F. Akkor az ő áldott lelkét a fájdalom tőre járta át. * Jézus.
Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.
REGGELI DICSÉRET
HIMNUSZ
Szeretetnek szent kútfője, add, a fájdalomnak tőre járjon át a lelkemen!
Hogy szívemben lángra kelne Krisztusomnak szent szerelme, segíts néki tetszenem!
Ó, szentséges Anyám, tedd meg: a keresztre Feszítettnek vésd szívembe sebeit.
Szent Fiadnak, a sebzettnek, ki miattam szenvedett meg, oszd velem gyötrelmeit!
Add meg, kérlek, hogy míg élek, együtt sírjak mindig véled s azzal, ki a fán eped.

 
1240 Szeptember 15.
A keresztnél véled állni, gyászban véled eggyé válni: erre hív a szeretet.
S hogyha testem porba tér meg, lelkem akkor a nagy égnek dicsőségét lelje meg! Ámen.
1. ant. Lelkem szorosan átölel téged, Uram, Jézus.
Zsoltárok és kantikum az I. hét vasárnapjáról,
535.
2. ant. Örüljetek, hogy részetek lehet Krisztus szen-­
vedéseiben.
3. ant. Úgy tetszett az Atyának, hogy Krisztus vére
árán békítsen ki magával mindent.
RÖVID OLVASMÁNY Kol l, 24-25
Örömmel szenvedek értetek, és testemben kiegészí­ tem, ami Krisztus szenvedéséből hiányzik, testének, az Egyháznak a javára. Ennek lettem a szolgája abból az isteni hivatásból, amelyet értetek kaptam, hogy az Is­ ten szavát egészen érvényre juttassam.
RÖVID VÁLASZOS ÉNEK
V. Általad, Szűz Mária, * Üdvösséget nyertünk. Ál-
tálad.
F. Krisztus szent sebeiből. * Üdvösséget nyertünk. Dicsőség az Atyának. Általad.
Benedictus-ant. Örülj, fájdalmas Anya, aki annyi
szenvedés után most királynőként Egyszülötted mellett ülsz, mennyei dicsőséggel koronázva!
FOHÁSZOK a Közös részből, 1541. Könyörgés
Istenünk, te úgy akartad, hogy a Szűzanya osztoz­ zék Fiad szenvedésében, és ott álljon dicsőséges kereszt­ je alatt. Add meg Egyházadnak, amely vele együtt részt vesz Krisztus kínszenvedésében, hogy része le­ gyen Krisztus feltámadásában is. Aki veled el.

 
Szeptember 15. 1241
ESTI DICSÉRET
IIIMNUSZ
Dicső Szüze szent szüzeknek,
kelyhedet hadd ízlelem meg:
add nékem fájdalmaid!
Add tisztelnem, add viselnem, s nem felednem: holt Szerelmem, Krisztusomnak kínjait!
Sebeivel sebesítsen, szent mámorba részegítsen omló vérével Fiad!
Hogy ne jussak ama tűzbe, védj meg engem, drága Szűz, te, ha az ítélet riad.
Tedd, hogy Krisztus szent keresztje, kínhalála védelmezze áldásával szívemet.
S hogyha testem porba tér meg, lelkem akkor a nagy égnek dicsőségét lelje meg! Ámen.
1. ant. Krisztus a mi békességünk, aki keresztje által
békességet szerzett nekünk Istennel.
Zsoltárok és kantikum Szűz Mária közös zsolozsmájá- ból, 1545.
  • ant. Járuljunk az élő Isten városához és az Újszö-­
    vetség közvetítőjéhez, Jézushoz.
  • ant. Krisztusban nyertük el vére által a megvál­-
    tást.
RÖVID OLVASMÁNY 2 Tim 2, 10-12a
A választottakért mindent eltűrök, hogy az örök di­ csőségben ők is elnyerjék az üdvösséget Krisztus Jézus­ ban. Igaz kijelentés ez: ha meghalunk vele, majd élünk is vele; ha tűrünk vele, uralkodni is fogunk vele.


 
1242 Szeptember 16.
RÖVID VÁLASZOS ÉNEK
V. Az ég és föld Királynője, Szűz Mária ott állt Krisztus keresztjénél. Az ég.
F. Boldog, aki a halál elszenvedése nélkül elnyerte a vértanúság koszorúját. * Krisztus keresztjénél. Dicső­ ség az Atyának. Az ég.
Magnificat-ant. Amikor Jézus látta, hogy ott áll any­ ja és szeretett tanítványa, így szólt anyjához: Asszony, íme, a te fiad! Aztán a tanítványhoz fordult: íme, a te anyád!
FOHÁSZOK a Közös részből, 1547. Könyörgés
Istenünk, te úgy akartad, hogy a Szűzanya osztoz­ zék Fiad szenvedésében, és ott álljon dicsőséges kereszt­ je alatt. Add meg Egyházadnak, amely vele együtt részt vesz Krisztus kínszenvedésében, hogy része le­ gyen Krisztus feltámadásában is. Aki veled el.
Szeptember 16.
SZENT KORNÉL PÁPA ÉS SZENT CIPRIÁN PÜSPÖK VÉRTANÚK
Emléknap
Kornélt 251-ben szentelték a római egyház püspöké­ vé. A Novatianus-féle eretnekség ellen küzdött, és Cipri- án segítségével tudta megerősíteni tekintélyét. Gallus csá­ szár száműzte őt. Civitavecchia mellett szenvedett vérta­ núságot, 253-ban. Holttestét Rómába vitték, és a Kallix- tusz-katakombában temették el.
Ciprián Karthágóban született 210 körül pogány csa­ ládból. Megtérve pap lett, majd 249-ben szülővárosa püs­ pökévé szentelték. A nehéz időkben kitűnően kormá­ nyozta egyházát tetteivel és írásaival. A Valerianus-féle üldözés idején előbb számkivetésbe kényszerült, majd 258. szeptember 14-én vértanúságot szenvedett.

 
Szeptember 16. 1243
Több vértanú, 1584, vagy Lelkipásztorok közös zso- lozsmája, 1630.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA MÁSODIK OLVASMÁNY
Választható a következő két olvasmány közül: Szent Ciprián püspök és vértanú levelezéséből
(Epist. 60, 1-2. 5: CSEL 3, 691-692. 694-695)
A mindenre elszánt és szilárd hit
Ciprián, szeretett testvérének, Kornélnak.
Ismerem hited és erényességed dicső bizonyságait, testvér. Hitvallásod jó hírét nagy-nagy örömmel vet­ tem, és szinte úgy érzem, hogy magam is társad va­ gyok, sőt részesedem érdemeidben és dicsőségedben. Ez természetes, hiszen egy az Egyházunk, egy szív, egy lé­ lek vagyunk, és megbonthatatlan az egyetértésünk. Paptársai dicsérete fölött melyik pap nem örvendezik úgy, mint a sajátja fölött? Mely testvériség nem örven­ dezik bárhol is a testvérek örömével?
El nem mondható, hogy mekkora lelkesedés és uj- jongás fogadta a bátorságodról és sikeredről érkezett jó híreket. Te voltál testvéreid vezére a hit megvallásá- ban, sőt, a testvérek hitvallása még nagyobbá tette a ti-edet. Azzal tehát, hogy elsőnek léptéi a dicsőség útjára, sokakat tettél a dicsőség társává; azzal pedig, hogy min­ denki nevében elsőnek voltál kész hitvallást tenni, hit­ valló lelkületet öntöttéi a népbe. Ezért nem is lehet tudni, mit dicsérjünk inkább: vajon a te mindenre el­ szánt és szilárd hitedet, vagy pedig a testvérek eggyé forrott szeretetét. Mert nálatok a nagy nyilvánosság előtt bizonyosodott be a példamutató püspök erénye, de ragyogó volt az egységes testvéri közösség csatlako­zása is. Nálatok valóban egy a szív, és egy az ajkatokon felhangzó vallomás is: hitvallóvá lett az egész római egyház.

 
1244 Szeptember 16.
íme, szeretett testvérem, ragyogó volt az a hit, ame­ lyet a szent Apostol hirdetett rólatok. Lelki szemeivel ő már akkor előre látta dicséretre méltó hősiességteket, valamint férfias helytállást okát, és szavaival jövendő' ér­ demetekről előre tanúskodott. Amikor az atyákat di­ csérte, azzal versenyre hívta ki az utódokat. Egységes magatartástokkal, bátorságotokkal nagyszerű példát adtatok a többi testvérnek az egységre és a lelki erős- ségre.
Szeretett testvér, mivel az intelmet adó Úr gondvi­ selése tanít rá, és az isteni irgalmasság üdvös tanácsai figyelmeztetnek, hogy immár elközeleg versenyünk és küzdelmünk napja, ezért � amennyire csak lehetsé­ ges, tekintettel a szeretetre, amellyel egymáshoz ragasz­ kodunk � különösen arra buzdítunk, hogy az egész néppel együtt szüntelenül kell imádkozni, virrasztani, böjtölni. Ezek ugyanis a mi mennyei fegyvereink: segí­ tenek, hogy megálljuk helyünket, és bátran kitartsunk. Ez a mi lelki erődítményünk, ezek isteni nyilaink, ame­ lyek megvédenék minket.
Gondoljunk sokszor egymásra, legyünk egy szív és egy lélek, mindenkor imádkozzunk egymásért, a nehéz órákat és a megpróbáltatásokat pedig enyhítse kölcsö­ nös szeretetünk.
A Szent Ciprián püspök vértanúságáról készült pro- konzuli aktákból
(Acta, 3-6: CSEL 3, 112-114)
Ily igaz dologban nincs mit fontolgatni!
Szeptember 14-én reggel nagy tömeg gyűlt össze Sextus birtokán, Galerius Maximus helytartó parancsá­ra. E napon ugyanő', Galerius Maximus helytartó � a Sauciolum-teremben ülve � maga elé vezettette Cipri- ánt. Amikor megjelent előtte, Galerius Maximus hely-tartó így szólt Ciprián püspökhöz: ?Te vagy-e Thascius Cyprianus?" Ciprián püspök válaszolta: ?Én vagyok."

 
Szeptember16. 1245
Galerius Maximus helytartó így szólt: ?Te adtad ki magad a szentségtörő emberek főpapjának?" Ciprián püspök válasza: ?Igen, én."
Galerius Maximus helytartó: ?A szentséges császá­ rok megparancsolták neked, hogy végezd el a szertartá­ sokat." Ciprián püspök: ?Nem teszem meg!"
Galerius Maximus rászólt: ?Fontold meg!" Ciprián püspök így válaszolt: ?Az én álláspontom igaz, ily igaz dologban nincs mit fontolgatni. Tedd azt, amit paran­ csoltak neked."
Ekkor Galerius Maximus tárgyalt a bíróság tagjai­ val, majd kelletlenül és zavarodottan e szavakkal mon­dott ítéletet: ?Sokáig éltél szentségtörő lelkületben, sok embert szerveztél be gonosz összeesküvésbe. A római isteneknek és a szent vallásnak ellenségévé lettél. A jámbor és szentséges uralkodók: Valerianus és Gallie- nus fenségek, és a nemes Valerianus császár sem tudott téged vallása követésére visszatéríteni. Rád bizonyult, hogy gyalázatos bűnöket követtél el, és ezeknek az em­ bereknek vezére is voltál. Ezért elrettentő példa leszel számukra, akiket aljas bűnöddel magad köré gyűjtöt- tél: a megsértett jogrendet véred ontása állítja helyre." Miután ezeket előadta, egy tábláról felolvasta a határo­ zatot: ?Thascius Cyprianus karddal való kivégzését el­ rendeljük." Ciprián püspök felkiáltott: ?Hála legyen érte az Istennek!"
Amint elhangzott az ítélet, a jelenlevő testvérek fel­ kiáltottak: ?Fejezzetek le minket is ővele!" Ebből az­ után a testvérek soraiban zavargás támadt. A nagy tö­ meg elkísérte Cipriánt a kivégzés helyére. A nevezett Cipriánt így vezették el Sextus birtokán az egyik szán­ tóföldre. Ott az elítélt levetette piros köpenyét, letér­ delt, majd leborult a földre, hogy Urához imádkozzék. Utána levetette felsőruháját is, és átadta a diakónusok­ nak. Fehér ingjében állt, és várta a hóhért.
Amikor a hóhér megérkezett, Ciprián felszólította övéit, hogy adjanak neki huszonöt aranyat. A testvé­ rek a vér felfogására vásznat, kendőket terítettek le

 
.

 
1246 Szeptember 16.
előtte. Ezután a boldog vértanú, Ciprián, saját kezével -t te rá a kendőt szemére, de mivel megkötni végül is .^agának nem tudta, Julianus pap és Julianus alszerpap tette meg ezt helyette.
Ez volt Szent Ciprián szenvedésének története. Tes­ tét a pogányok kíváncsiskodásától tartva először a kö­ zelben temették el; éjnek idején kihantolták, és a vérta­ nút gyertyák és fáklyák fényénél nagy áhítattal és dia­ dalmenetben vitték Macrobius Candidianus kormány-/ü kertjébe. Ez a kert a Mappalia felé vezető úton van, a halastó közelében. Néhány nappal ezután meghalt Galerius Maximus helytartó.
Szent Ciprián vértanú szeptember 14-én szenvedte el a halált, Valerianus és Gallienus császár alatt, amikor a mi Urunk, Jézus Krisztus uralkodott, akié a tisztelet és dicsőség mindörökkön-örökké. Ámen.
VÁLASZOS ÉNEK
V. Amikor küzdünk, és a közös hitért harcolunk, küzdelmünket nézi Isten, nézi Krisztus, és az angyalok is reánk figyelnek. * Mekkora dicsőség, milyen kitünte­tés Isten jelenlétében küzdeni, és Krisztustól jutalmul koszorút nyerni!
F. Harcoljunk teljes erővel, készüljünk a halálos küzdelemre tiszta lélekkel, teljes hittel és az áhítat fegy­ verével. * Mekkora dicsőség.
REGGELI DICSÉRET
Benedictus-ant. Boldog halál, amely vére árán halha­ tatlanságot vásárol.
Könyörgés
Istenünk, te Szent Kornél pápát és Szent Ciprián püspököt néped gondos pásztorává rendelted, és meg­ adtad nekik, hogy vérük ontásával tegyenek tanúságot rólad. Engedd, hogy közbenjárásukra gyarapodjunk hitben és állhatatosságban, és odaadó lélekkel munkál­ kodjunk az Egyház egységén. A mi Urunk.

 
Szeptember 17. 1247
ESTI DICSÉRET
Magnificat-ant. Milyen boldog a mi Egyházunk, amelyet Krisztus dicsőséges tanúinak vére ékesít!
Szeptember 17.
BELLARMIN SZENT RÓBERT PÜSPÖK ÉS EGYHÁZTANÍTÓ
Montepulcianóban (Toscana) született 1542-ben. 1560- ban Rómában belépett a Jézus Társaságba, 1570-ben pap­ pá szentelték. A katolikus hit védelmére kiváló hitvitá­ kat tartott, és a Római Kollégiumban teológiát tanított. Bíborossá (1599) és Capua érsekévé nevezték ki (1602). A római kongregációkban kora sok kérdését megoldotta. Rómában halt meg 1621. szeptember 17-én.
Lelkipásztorok, 1630, vagy Egyháztanítók közös zso- lozsmája, 1656.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA MÁSODIK OLVASMÁNY
Bellarmin Szent Róbertnek ?A lélek felemelkedése Is­tenhez" című értekezéséből
(Grad. 1: Opera omnia 6, edit. 1862, 214) Fordítsd egész szívemet tanításod felé! (Zsolt 118, 36),
Urunk, te jóságos vagy, szelíd és nagy irgalmú (Zsolt 85, 5), ki ne szolgálna neked egész szívvel, aki már egy kicsit is megízlelte a te atyai gondoskodásod édességét? Mit parancsolsz, Urunk, a te szolgáidnak? Magad mon­ dod: Vegyétek magatokra igámat (Mt 11, 29). És mi­ lyen a te igád? Te mondod: Az én igám édes, és az én terhem könnyű (Mt 11, 30). Ki ne venné szívesen magá­ ra az olyan igát, amely nem nyom le, hanem inkább felemel, és olyan terhet, amely nem nehéz, hanem in­ kább felüdít? Méltán tetted tehát hozzá, hogy akkor majd megtaláljátok telketek nyugalmát (Mt 11, 29). Mi

 
1248
ez a te igád, amely nem fáraszt ki, sőt megnyugvást hoz? Nemde az első és legnagyobb parancs: Szeresd Uradat, Istenedet teljes szívedből? (Mt 22, 37). Hiszen mi könnyebb, jobb és édesebb, mint szeretni a jóságot, szépséget és szeretetet? Te ugyanis egészen az vagy, én Uram, Istenem.
És azoknak, akik e megkívánt parancsokat megtart­ ják, nemde aranynál értékesebb és lépesméznél édesebb jutalmat is ígérsz? Ilyen igazi jutalmat, bőséges jutal­ mat ígérsz Jakab apostolod szavaival: Az élet koronáját készítette el Isten azoknak, akik szeretik őt (vö. Jak l, 12). Mi ez az élet koronája? Nemde valami nagyobb jó annál, mint amit mi kigondolhatunk vagy óhajtha­tunk; így mondja ugyanis Szent Pál Izajas alapján: Szem nem látta, fül nem hallotta, emberi szív föl nem fogta, amit Isten azoknak készített, akik őt szeretik (l Kor 2, 9).
Tehát valóban nagy ez a jutalom parancsaid meg­ tartásáért. Természetesen nem a parancsot adó Isten számára, hanem a parancsot megtartó ember számára lesz hasznos ez az első és legfőbb parancs; de ugyanígy Isten többi parancsa is, ha megtartjuk, tökéletesíti az embert, felmagasztalja, okossá teszi, megvilágosítja, egyszóval becsületessé és boldoggá teszi. Ha tehát okos vagy, értsd meg, hogy Isten dicsőségére és a te örök üd­ vösségedre vagy teremtve! Ez a te végső célod, ez az életed értelme, ez a szíved kincse. Ha e célodat eléred, boldog leszel, ha elveszted, elbukott leszel.
Ezért tehát számodra csak azt tartsd igazán jónak, ami elvezet e végső célodhoz, és igazán rossznak tartsd, ami eltérít téged e célodtól. A jó- vagy balsors, gazdag­ság vagy szegénység, egészség vagy betegség, tisztelet vagy gyalázat, élet vágj' halál a bölcs ember szemében nem olyan dolgok, amelyeket önmagukért kívánni vagy kerülni kellene. De ha ezek elvezetnek téged az Isten dicsőségére és a te örök boldogságodra, akkor mind jók és kívánatosak; ha azonban megakadályoznak téged benne, akkor ezek mind rosszak és elkerülendők.

 
Szeptember 19. 1249
VÁLAS70S ÉNEK Mai 2, 7; Tit l, 7. 9
V. A pap ajkának kell a tudást őriznie, és az ő szájá­ ból várják a tanítást, * Mert ő a Seregek Urának köve­ te.
F A püspök ugyanis, mint Isten megbízottja, az egészséges tanítással buzdítson. * Mert.
Könyörgés
Istenünk, te Egyházad hitének védelmére csodálatos tudománnyal és erénnyel ékesítetted Beliarmin Szent Róbert püspököt. Közbenjárására add, hogy néped mindenkor sértetlenül megőrizze hitét. A mi Urunk
Szeptember 19.
SZENT JANUÁRIUSZ PÜSPÖK ÉS VÉRTANÚ
Beneventói püspök, társaival együtt Nápoly mellett Puteoliban szenvedett vértanúságot a Diocletianus-féle ül­ dözés idején, 305. szeptember 19-én. Főként Nápolyban tisztelik.
Egy vértanú, 1606, vagy Lelkipásztorok közös zso- lozsmája, 1630.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA
MÁSODIK OLVASMÁNY
Szent Ágoston püspök beszédeiből
(Sermo 340, 1: PL 38, 1483-1484)
Számotokra püspök vagyok, veletek pedig keresztény
Azóta, hogy vállamra rakták a püspöki szolgálat terhét, amelyről nehéz számot adni, e tisztségem miatt engem állandó aggodalom nyugtalanít. Attól félek, ne­ hogy nagyobb örömet találjak ebben a veszedelmet je­ lentő m/iségben, mint amennyi hasznos s. ti üdvösség-t ekre. Részint félelemmel tölt el az, hegy fölétek va­ gyok rendelve, másrészt viszont vigasztal az, hogy ép­ pen veletek vagyok. Hiszen számotokra püspök va-

 
1250 Szeptember 19.
gyok, veletek pedig keresztény. Amaz a vállalt tisztség neve, emez a kegyelemé; amaz a veszélyé, emez az üd­ vösségé.
Sőt, hivatalunk ellátása közben úgy hányódunk, mint nagy viharban a tengeren. De ha arra gondo­ lunk, hogy kinek a vére váltott meg minket, akkor en­ nek tudatában már mintegy csendes, biztos kikötőbe jutunk, és ebben a különleges megbízatásban tevékeny­ kedve, a közös jótéteményben találunk megnyugvást. Ha tehát jobban örülök annak, hogy veletek vagyok megváltott, mint annak, hogy elöljárótok vagyok, ak­kor, mint az Úr is parancsolja, inkább a szolgátok le­ szek, hogy méltatlan ne legyek ahhoz a vételárhoz, amelynek az érdeméből a ti szolgatársatok lehetek. Sze­ retnem kell ugyanis Megváltónkat, mert tudom, hogy mit mondott Péternek: Péter, szeretsz engem? Legeltesd jubaimat! (Jn 21, 16-17). Ezt kérdezte tőle először, ezt másodszor, és ugyanezt harmadszor is. Szeretetről kér­ dezte, majd munkát bízott rá, mert ahol nagyobb a szeretet, ott könnyebben megy a munka.
Mit adhatnék én az Úrnak a sok jóért, amit ő nekem juttatott? (Zsolt 115, 12). Ha azt mondanám, hogy az­ zal fizetem neki vissza, hogy legeltetem nyáját: ezt meg is teszem, de nem én teszem ezt, hanem az Isten kegyel­ me, amely velem van (vö. l Kor 15, 10). De hát ho­ gyan tudnék neki valamit is viszonzásul adni, amikor ó' mindenben megelőz engem? És midőn nem jutalomért szeretjük és legeltetjük nyáját, mégis jutalmat kere­ sünk. Hogyan lehetséges ez? Miként egyeztethető ez össze? Jutalom nélkül szeretek, hogy legeltethessem a juhokat, és ugyanakkor jutalmat szeretnek, mert legel­tetek? Másképpen nem történhetne, semmi címen nem kereshetne jutalmat az, aki nem visszafizetés fejében szeret, csak úgy, ha a jutalom Az lesz, akit szeretünk. Mert ha azért, hogy megváltott minket, azzal fizet­ nénk vissza, hogy juhait legeltetjük, akkor mivel fizet-n énk vissza azért, hogy minket pásztoraivá tett? Go- nosz pásztorokká ugyanis � ami távol legyen tőlünk �

 
Szeptember 20. 1251
csak saját hibánkból leszünk. Jó pásztorokká viszont, amit adjon is meg nekünk mindig, egyedül csak az ő kegyelméből lehetünk. Ezért, testvéreim, figyelmezte­ tünk titeket is: nehogy hiába vegyétek az Isten kegyel­ mét (2 Kor 6, 1). Tegyétek gyümölcsözővé a mi szolgá­ latunkat. Isten szántóföldje vagytok (1 Kor 3, 9). Kívül- ről fogadjátok el azt, aki ültet és aki öntöz; belülről pe­ dig azt, aki a növekedést adja. Segítsetek minket imád­ sággal és engedelmességgel, hogy nekünk ne az hozzon igazi örömet, hogy elöljárótok vagyunk, hanem inkább az, hogy hasznotokra vagyunk.
VÁLASZOS ÉNEK Bölcs 10, 10
V. Ő az a vértanú, aki Krisztus nevéért vérét ontot­ ta, * Nem félt a bírák ítéletétől, nem kereste a földi méltóság dicsőségét, és eljutott a mennyei dicsőségbe.
F. Egyenes utakon vezette az Úr az igazat, és meg­ mutatta neki Isten országát. * Nem félt.
Könyörgés
Istenünk, te megadtad népednek, hogy Szent Janu- áriusz püspök és vértanú emléknapját ünnepeljük. Add, hogy egykor vele együtt örvendezzünk a menny­ ben. A mi Urunk.
Szeptember 20.
KIM TAEGON SZENT ANDRÁS ÁLDOZÓPAP,
CSÖNG HASZANG SZENT PÁL ÉS TÁRSAIK,
VÉRTANÚK
Emléknap
A XVII. század elején jutott el Koreába először a ke­ resztény hit, világi hívek buzgósága folytán. Az erős és lelkes közösséget világi hívek vezették és tartották össze 1836-ig. Ekkor léptek először az ország földjére francia misszionáriusok. Ebből a közösségből valók voltak azok, akik az 1839., 1846. és 1866. évi üldözés idején vérükkel szentelték meg a koreai egyház indulását. Összesen 103-

 
1252 Szeptember 20.
an voltak. Közülük kitűnik a lelkes pap és lelkipásztor, Kim Taegon András és a kiváló világi apostol, Csöng Ha- szang Pál. A többiek is legtöbben világi hívek voltak: fér­ fiak és nők, házasok és fiatalok, öregek és gyerekek is.
Több vértanú közös zsolozsmája, 1584.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA
MÁSODIK OLVASMÁNY
Kim Taegon Szent András vértanú áldozópap utolsó buzdításából
(Pro Corea. Okmányok. A Katolikus Misszió kiadványa, Szöul/Párizs, 1936. I. köt. 74-75.)
Hitünk jutalma a szerecet és az állhatatosság
Kedves testvéreim és barátaim! Gondolkozzatok el újra meg újra azon, hogy az idők kezdetén Isten alkot­ta meg az eget, a földet és a mindenséget. Gondolkod­jatok arról is, hogy miért és milyen rendeltetéssel te­remtette meg éppen az embert a saját képére és hason­ latosságára.
Ha tehát nem ismernénk fel teremtő Urunkat eb­ ben a veszedelmekkel és nyomorúsággal teljes világban, mit sem érne, hogy megszülettünk, és az sem, hogy életben maradunk. Ámbár Isten kegyelméből jöttünk világra, és ugyancsak Isten kegyelméből részesültünk a keresztségben, amely által a mi Urunk tanítványai let­ tünk, és kiváló nevet viselünk, mit sem érne mégis ez a név, ha híjával lennénk annak, amit jelent. Nélküle hi­ábavaló lenne, hogy világra jöttünk, és hogy az Egy­ házba léptünk, sőt azt jelentené, hogy elárultuk az Urat és az ő kegyelmét. Jobb lett volna inkább meg sem születnünk, mint az Úr kegyelmét elfogadni, de vetkezni ellene.
Gondoljatok a földművesre, aki beveti a földjét! A kellő időben felszántja a földet, aztán megtrágyázza, és mit sem törődve azzal, hogy a tűző napon dolgozik,

 
Szeptember 20. 1253
elveti az értékes magot. Midőn elérkezik az aratás ide­je, amikor már duzzadnak a kalászok, feledi a verejté-kes munkát: örvend a szíve, és táncra perdül a boldog­ ságtól. De ha üresek a kalászok, és semmi más nem lesz, csak szalma és pelyva, akkor visszagondol kemény munkájára, és annál inkább hátat fordít annak a föld­ nek, minél inkább megművelte.
Az Úr is szántóföldjévé teszi a világot. Mi emberek vagyunk a rizsföld, amelyet kegyelemmel trágyáz, megtestesülése és megváltása által vérével öntöz, hogy növekedjünk és érlelődjünk. Amikor majd az ítélet napján elérkezik a begyűjtés ideje, mindaz, akit a ke­ gyelem megérlelt, a mennyországnak fog örvendezni, mint Isten fogadott fia; aki azonban nem hoz termést, az ellenséggé válik, noha ő is Isten fogadott fia volt. Örökké bűnhődni fog, ahogy megérdemli.
Tudjátok meg, kedves testvéreim, hogy a mi Urunk, Jézus Krisztus, miután eljött a világba, szám­ talan szenvedést elviselt, és önként vállalt kínhalálával alapította meg az Egyházat, amelyet a hívek szenvedé­ sével gyarapít. Bármennyire is elnyomják és támadják a világ hatalmasai, sohasem vehetnek erőt rajta. Jézus mennybemenetele és az apostolok kora óta mind a mai napig az Egyház mindenütt megpróbáltatások között növekszik.
Most pedig ötven-hatvan éve, amióta az Anya­ szentegyház a mi Koreánk földjére lépett, a hívek újra meg újra üldözést szenvednek, és jelenleg is üldözés dühöng. Nagyszámú hittestvérünk került börtönbe, köztük én is; miképpen ti is állandó megpróbáltatásban éltek. Minthogy tehát így egy testet alkotunk, hogyne szenvedne a szívünk? Hogyne tapasztalnánk, emberi­ leg szólva, az elválás fájdalmát?
De miként az írás mondja, Istennek a fejünk legki­ sebb hajszálára is gondja van, és mindentudásával törő­dik vele, hogyan látnánk egyebet ebben az üldözésben is, mint az Űr rendelését: vagy az ő jutalmát, vagy pe­dig az ő büntetését?
1254 Szeptember 20.
Igazodjatok tehát Isten akaratához, és teljes szívvel küzdjetek Jézusért, égi vezérünkért, és győzzétek le a gonosz lelket, akit mar Krisztus legyőzött.
Kérlek titeket, hogy el ne hanyagoljátok a testvéri szeretet gyakorlását. Segítsétek inkább egymást, és ma­ radjatok állhatatosak, amíg az Úr meg nem könyörül rajtunk, és véget nem vet az üldözésnek.
Itt húszan vagyunk, és Isten kegyelméből még mindegyikünk jól van. Kérlek, hogy el ne hanyagoljá­ tok azok családját, akiket esetleg megölnek. Még sok mondanivalóm volna, de hogy is tudnám ecsettel és pa­ píroson kifejezni. Véget vetek a levélnek. Minthogy ilyen közel vagyunk a küzdelemhez, arra kérlek tite­ ket, viselkedjetek hűségesen, hogy végül az égbe jutva, ott üdvözöljük majd egymást. Szeretetem csókját ha­gyom rátok.
VÁLASZOS ÉNEK Vö. 2 Kor 6, 9-10
V. Ők azok a vértanúk, akik Krisztusról tanúskod­ tak, és az Urat dicsérve nem féltek a fenyegetésektől. * A vértanúk vére hullása lesz a kereszténység magveté­ se.
F. Akiket ismeretlennek gondoltak, íme, mégis is­meretesek; mintha meghaltak volna, de mégis élnek; mintha semmijük sem lenne, és mégis mindent birto­ kolnak. * A vértanúk vére hullása lesz a kereszténység magvetése.
Könyörgés
Istenünk, minden nemzet teremtője és üdvössége! Te csodálatos módon gyermekeid sorába fogadtál egy népet Korea földjén, meghívtad a katolikus hitre, és vértanúid: Kim Taegon Szent András áldozópap, Csöng Haszang Szent Pál és társaik dicsőséges tanúság- tétele által gyarapítottad. Az ő példájukra és közbenjá­ rásukra tégy minket is mindhalálig állhatatossá paran­ csaid teljesítésében. A mi Urunk.

 
Szeptember 21. 1255
Szeptember 21.
SZENT MÁTÉ APOSTOL ÉS EVANGÉLISTA
Ünnep
Kafarnaumban született. Adószedő volt, amikor Jézus meghívta. Arám nyelven írt evangéliumot. A hagyomány szerint Keleten hirdette az evangéliumot, és tanítását Eti­ópiában vérével pecsételte meg.
Apostolok közös zsolozsmája, 1567, a következők ki­ vételével:
OLVASMÁNYOS IMAÓRA ELSŐ OLVASMÁNY
Szent Pál apostolnak az efezusiakhoz írt leveléből
4, 1-16
Az Egyházban különféle kegyelmi ajándékok vannak
Testvéreim! Kérlek benneteket, én, aki fogoly va­ gyok az Úrban, hogy éljetek méltón ahhoz a hivatás­ hoz, amelyet kaptatok, teljes alázatban, szelídségben és türelemben. Viseljétek el egymást szeretettel. Töreked­jetek rá, hogy a béke kötelekével fenntartsátok a lelki egységet! Egy a Test, és egy a Lélek, mint ahogy hiva- tástok is egy reményre szol. Egy az Úr, egy a hit, egy a keresztség. Egy az Isten, mindnyájunk Atyja, aki mindennek fölötte áll, mindent áthat, és mindenben benne van.
Mindegyikünk Krisztus ajándékozásának mértéke szerint részesült a kegyelemben. Ezért mondja az írás: ?Fölment a magasba, magával vitte a foglyokat, s osz­tott az embereknek ajándékokat." Az pedig, hogy föl­ ment, mi mást jelent, mint azt, hogy előbb le is szállt a lenti földi tájakra? Aki leszállt, az emelkedett minden ég fölé, hogy betöltse a mindenséget.
Ő némelyeket apostollá, másokat prófétává, ismét másokat evangélistává, pásztorrá és tanítóvá tett, hogy szolgálatuk betöltésére neveljék a szenteket, és fölépít-

 
1256 Szeptember 21.
sék Krisztus testét, amíg mindnyájan el nem jutunk a hitben és az Isten Fia megismerésében az egységre, és meglett emberré nem leszünk, elérve Krisztus teljessé­ge életkorának mértékére. Akkor majd nem leszünk éretlenek, akiket a megtévesztő emberi tanítás és a té­vedésbe ejtő álnokság minden szele magával sodor. In­ kább igazságban kell élnünk, és szeretetben, hogy egy­ re inkább összeforrjunk a Fővel: Krisztussal. Ő az, aki az egész testet egybefogja és összetartja a különféle ízü­ letek segítségével, hogy a tagok betöltsék az erejükhöz szabott feladatkört, így növekszik a test, és építi fel sa­ját magát a szeretetben.
VÁLASZOS ÉNEK 2 Pét l, 21; Péld 2, 6
V. Sohasem keletkezett jövendölés emberi akarat­ ból, * Mindig csak a Szentlélektől sugalmazva beszéltek � Isten megbízottaiként � a szent emberek.
F. Csak az Úr adhat bölcsességet, az ő szájából szár­ mazik a tudás és értelem. * Mindig csak.
MÁSODIK OLVASMÁNY
Tiszteletméltó Szent Béda áldozópap szentbeszédei­ ből
(Horn. 21: CCL 122, 149-151)
Meglátta őt Jézus, megkönyörült rajta, és kiválasztotta
Jézus látott egy Máté nevű embert, amint ott ült a vámnál. Szólt neki: Kövess engem! (Mt 9, 9). Látta, de nem annyira a testi látás, hanem inkább a belső könyö-rület tekintetével. Látta a vámost, és mivel ebben a lá­ tásban ott volt könyörülete és kiválasztása is, azt mondta neki: Kövess engem! Kövess, ez azt jelenti, hogy lépj a nyomomba. Kövess � mondta �, de ne lá­ bad lépteivel, hanem életed megjobbításával. Aki ugyanis azt állítja, hogy Krisztusban akar maradni, an­ nak úgy kell élnie, ahogy Krisztus élt (vö. l Jn 2, 6).
Az felállt � mondja a Szentírás �, és nyomába sze­ gődött (Mt 9, 9). Semmi csodálatos nincs abban, hogy a

 
Szeptember 21. 1257
vámos az Úr első parancsszavára otthagyja a földi hasz­ not, amit hajszolt, és hátat fordítva a gazdagságnak, csatlakozik annak a kíséretéhez, akiről tudta, hogy semmi vagyona sincs. Mert maga az Úr, aki őt külsőleg hallható szavával meghívta, belül ellenállhatatlan ösz­ tönzéssel rávette, hogy kövesse őt, szívébe öntve a ke­ gyelem fényét. Ennek világánál Máté megértette, hogy aki itt a földön elszólította őt az ideigvalóktól, az az égben romolhatatlan kincseket tud neki adni.
Vendégül látta őt házában. Sok vámos meg bűnös jött oda, s Jézussal és tanítványaival együtt asztalhoz te­lepedett (Mt 9, 10). Egy vámos megtérése sok vámosnak és bűnösnek ad példát a bűnbánatra és a bocsánatra. Aki majd a pogányok apostola és tanítója lesz, megtéré­ sének kezdetén szép és igaz előrejelzéssel a bűnösök egész csapatát vezeti magával az üdvösségre, és az evan­ gélium hirdetésének a feladatát, amelyet erényeinek ki­teljesedésével valósít majd meg hiány nélkül, hitének első lépéseinél már gyakorolja. Továbbá: ha a törté­netek vizsgálatánál értelmünkkel mélyebbre akarunk hatolni, Máté nemcsak földi házában adott testi lako­mát az Úrnak, hanem lelkének házában sokkal buz­góbban készített neki lakomát, a hit és szeretet által, annak tanúságtétele szerint, aki azt mondotta: Nézd, az ajtóban állok, és kopogok; aki meghallja szavam, és ajtót nyit, bemegyek hozzá, vele eszem, ő meg velem (Jel 3, 20).
Ha meghalljuk szavát, akkor nyitunk ajtót az ő fo­ gadására, amikor akár rejtett, akár nyílt intéseinek szí­vesen szót fogadunk, és gondos munkával megtesszük azt, aminek elvégzésére felszólítást kaptunk. Betér hoz­ zánk, hogy ő velünk, mi pedig vele étkezzünk. A vá­ lasztottak szívében ugyanis szeretetének kegyelmével vesz lakást, és szüntelen jelenlétének fényével üdíti fel őket, hogy a mennyei vágyak egyre jobban megerősöd­ jenek bennük, és az ég fele törő tetteikkel mint nagyon kedves eledellel táplálják Jézust.

 
1258 Szeptember 21.
VÁLASZOS ÉNEK
V. Isten égi törvényének okos és jól képzett tudósa, * Arra késztette szívét, hogy az Úr törvényét kutassa, tegye és tanítsa Urának föléje terjesztett áldó keze sze­ rint.
F. A dicsőséges szent Isten reábízta evangéliumát. * Arra késztette.
HIMNUSZ Téged, Isten, dicsérünk, 500. Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.
REGGELI DICSÉRET
HIMNUSZ
A nagy dicsőség fényköre, mely téged, Lévi, most övez, az Úr irgalmát hirdeti, s nekünk bocsánat záloga.
Míg ülsz a vámnál, s gondosan számlálod váltópénzeid, Máté, Krisztusnak szent szava mily gazdag kincset szán neked!
Szívednek égő vágya visz követni áldott Mestered, a szó hatalma nyert neked az égi házban főhelyet.
Dávid Fiának tetteit s életfakasztó szavait aranysorokba foglalod, s adod világnak ételül.
A földön Krisztust hirdeted, s megvallod ontva véredet, végső pecsétet így szerez a lánggal égő szeretet.
Apostol, boldog hírt hozó evangélista, vértanú, segíts, hogy véled szüntelen Krisztusnak zengjünk éneket. Ámen.

 
Szeptember 24. 1259
Benedictus-ant. Jézus látott egy Máté nevű embert, amint ott ült a vámnál. Szólt neki: Kövess engem! Az felállt, és nyomába szegődött.
Könyörgés
Istenünk, te mérhetetlen irgalmaddal apostolaid kö­ zé választottad Mátét, a vámost. Add, hogy példája és közbenjárása támogasson minket, és téged követve, egyre hűségesebben ragaszkodjunk hozzád. A mi Urunk.
NAPKÖZI IMAÓRA
Antifónák és zsoltárok a soros köznapról. Rövid ol­ vasmány az Apostolok közös zsolozsmájából, 1574. Kö­ nyörgés, mint fentebb.
ESTI DICSÉRET
Magnificat-ant. Irgalmasságot akarok, nem áldoza­ tot, mondja az Úr. Nem azért jöttem, hogy az igazakat hívjam, hanem hogy a bűnösöket.
Szeptember 24.
SZENT GELLÉRT PÜSPÖK ÉS VÉRTANÚ
Ünnep
Ugyanezen a napon, szeptember 24-én
A SZEGED-CSANÁDI EGYHÁZMEGYÉBEN:
SZENT GELLÉRT PÜSPÖK ÉS VÉRTANÚ,
A SZEGED-CSANÁDI EGYHÁZMEGYE
VÉDŐSZENTJE
Főünnep
980 körül Velencében született a Sagredo családból. Nevelését szülei már gyerekkorában a Szent Benedek-ren­di Szent György-monostor szerzeteseire bízták. Később a magasabb fokú tanulmányok végzésére Bolognába ment.

 
1260 Szeptember 24.
Velencébe visszatérve hamarosan apáttá választották. 1015- ben a Szentföldre szándékozott költözni, de Razina apát meggyőzte, hogy útját Magyarország felé vegye. Szent Ist­ ván elé vezették, aki fiának, Imrének nevelését bízta rá. En­nek befejeztével Bakonybélbe vonult, a magányban imáinak és tanulmányainak élt. 1030-ban csanádi püspök lett, szer­vezte az egyházmegyét, térítette a pogányokat, szembeszállt a zsarnoki túlkapásokkal, tanácsaival az ország ügyeit jó irányba terelte, írt hittudományi műveket és szentbeszéde­ ket. Egyetlen megmaradt könyvének címe: Deliberatio sup-ra hymnum trium puerorum. 1046. szeptember 24-én, a po- gánylázadás alkalmával Budán Bőd (egri) és Beszteréd (nyit- rai) püspöktársaival együtt a hitért kegyetlen halált szenved­ve elnyerte a vértanúság koronáját. 1083. július 26-án, Csa­ nádon avatták szentté.
Ahol főünnep:
I. ESTI DICSÉRET HIMNUSZ
Itt van a nagy nap, közös ünnep napja, emléke fénylík dicső szentjeinknek, s köztük Gellértnek ragyog dicsőségben élete, műve.
Minden csábítást megvetve győz hősen, Krisztus szűk útját boldog szívvel járja, Isten parancsát megtartja tettében, s tartja szavában.
Oktat, hogy mindig Krisztus útját járjuk, s hogy örök törvény Isten szent igéje, ránk törő vészek, viharok közt bizton áll az ígéret.
Halálon győztes Krisztusunk, könyörgünk: irgalmas szemmel tekints bajainkra, vértanú-érdem tegye jóvá vétkünk, s oldd haragod már.
Érdemben gazdag Szent Gellért, most kérünk: esdő imáddal emlékezz meg rólunk,

 
I. Esti dicséret 1261
boldog hazádban, mennyei udvarban légy te segítőnk.
Zengjen dicséret az örök Atyának, s Egyszülöttjének szóljon illő ének, és a Léleknek, aki velük trónol, tisztelet, áldás. Ámen,,
1. ant. ősi aranyszázadok gyümölcse e szép nap, a világ ma Gellértben tükrös égi fényt kap.
Zsoltárok és kantikum az Egy vértanú közös zsolozs- májából, 1601.
1. ant Örvendjen ma Egyházunk, fiák boldog any­ ja, és örömét azoké sokszorozza meg ma.
3. ant. Hálaének dicsérje az örök fény Atyját, tőle kapjon a bűnös bűnétől feloldást.
RÖVID OLVASMÁNY Róm 8, 35. 37-39
Ki szakíthat el bennünket Krisztus szeretetétől? Nyomor vagy szükség? Üldöztetés vagy éhínség, ruhát­lanság, életveszély vagy kard? De mindezeken diadal­ maskodunk őáltala, aki szeret minket. Biztos vagyok ugyanis benne, hogy sem halál, sem élet, sem angya­ lok, sem fejedelemségek, sem jelenvalók, sem eljöven-dők, sem hatalmasságok, sem magasság, sem mélység, sem egyéb teremtmény el nem szakíthat bennünket Is­ten szeretetétől, amely Krisztus Jézusban, a mi Urunk­ ban van.
RÖVID VÁLASZOS ÉNEK
V. Dicsőséggel és fénnyel * Megkoronáztad őt, Uram. Dicsőséggel.
F. Fölébe emelted kezed műveinek. * Megkoronáz­ tad őt, Uram. Dicsőség az Atyának. Dicsőséggel.
Magnificat-ant. Fényes ünnep, tündöklő nap ez ma, Gellértnek szent fénye ragyog rajta; imádságunk eget ostromoljon, és szívünkből háladal fakadjon.

 
1262 Szeptember 24.
FOHÁSZOK
Krisztus életét adta övéiért, hogy életünk legyen, és minél bővebben legyen. Mondjuk ezért hálatelt szívvel:
Emlékezzél meg, Urunk, Egyházadról!
Te Szent Gellértnek erőt adtál, hogy bakonybéli magá­ nyát feláldozva vállalja a missziós munkát, adj nekünk is áldozatkészséget és felelősségérzetet testvéreink szolgálatára!
Szent Gellért szerzetestársaival együtt megszervezte a helyi egyházi közösséget, és annak gyökereit beleil­lesztette Krisztus egyházának egyetemes közösségé- be,
add, hogy veled és testvéreinkkel megélt közössé­ günk mindenki előtt tanúbizonyság legyen üdvözí­ tő szeretetedről!
Szent Gellért püspöki szolgálatában is engedmények és megalkuvások nélkül követte és hirdette tanításo­ dat,
_ add, hogy ne a magunk akaratát tegyük, hanem pa­ rancsaidat maradéktalanul vállalva téged mindennél fontosabbnak tartsunk!
Szent Gellérttől tanultuk édesanyádnak, a napba öltö­zött Asszonynak tiszteletét,
_ add, hogy a Nagyboldogasszonyt őseink buzgóságá- val szeressük!
Te Szent Gellértet a vértanúságra hívtad, hogy szere­tetének végső tanúbizonyságaként önmagát, imád- ságos életét és apostoli munkáját mindenestől neked adja,
_ segíts, hogy tehetségünk, erőink, elkötelezettségünk áldozatra kész odaadásával bizonyítsuk annak iga­zát, amit hiszünk és megvallunk!
Mi Atyánk . . .
Könyörgés
Istenünk, te a vértanúság győzelmével koronáztad és a halhatatlanság dicsőségével övezted Szent Gellért

 
Olvasmányos imaóra 1263
püspököt. Engedd jóságosán, hogy akinek emlékét áhí-ta tos lélekkel ünnepeljük itt a földön, annak örök oltal­ ma védelme/zen a mennyben. A mi Urunk.
IMÁDSÁGRA HÍVÁS
Ant. Jöjjetek, imádjuk az ég Szentháromságos-egy Urát, aki Gellértnek készített vértanúságra koronát!
Az Imádságra hívás zsoltára, mint az Általános rész­ ben, 497.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA
HIMNUSZ
Szép Velence, ősi város, zengj az Úrnak éneket. Erényekben kiváltságos, Gondviselés van veled, mert Gellértet a jóságos Isten adta teneked.
S ó', az Isten választottja, néki adja önmagát. Lelke üdve lesz a gondja, vállalván a Regulát, földi pálya nem marasztja, Krisztus útján megy tovább.
Őt e honban tiszteletben részesítik, mint atyát. Hitet plántál, és a mennyben sokszorozza jók hadát, templomot rak, s mindenekben csodálják alázatát.
Legyen áldás és imádat
Háromság-egy Istennek,
az Atyának és Fiúnak
s velük a Szentléleknek,
ki a küzdőknek erőt ad,
hogy győzelmet nyerjenek. Ámen.

 
1264 Szeptember 24.
1. ant. Otthonra lelt már Gellért az Isten hajléká­-
ban, tükörré mosta lelkét, és győzött nagy tusában.
Zsoltárok az Egy vértanú közös zsolozsmájából, 1607.
  • ant. Barlangba megy, testét gyötri, osztja Szent
    Mór életét, érte jön királya, s inti az elgyötört remetét:
    őt jelölte ki mint népe püspökét és mesterét.
  • ant. A bűnösök köze nem ül le az Isten embere,
    az igazság széke Krisztus vértanújának helye.
V. Az igaz szolgát az igaz Isten szereti,
F. És gyönyörűséges égi honba vezeti.
ELSŐ OLVASMÁNY
Az Apostolok Cselekedeteiből 20, 17-38
Prédikáltam, és tanítottalak benneteket
(Pál apostol) Milétuszból üzent Efezusba, és magá­ hoz kérette az egyház presbitereit. Amikor megérkez­tek, így szólt hozzájuk: ?Tudjátok, hogy Ázsiába jöve­ telem első napjától kezdve minden idomét köztetek töl­ töttem, és szolgáltam az Úrnak, teljes alázatosságban, mindenfelől szorongattatva, a szomorúságok és meg­ próbáltatások közepette is, amik a zsidók áskálódásai folytán jutottak osztályrészemül. Nem tagadtam meg tőletek semmit, ami javatokra szolgálhatott: prédikál­tam nektek, és tanítottalak benneteket, nyilvánosan és magánházaknál. Zsidóknak és görögöknek egyaránt hirdettem, hogy térjenek meg az Istenhez, és higgye­nek Urunkban, Jézusban.
Most belsőleg indíttatva Jeruzsálembe megyek. Nem tudom, mi lesz ott velem, csak azt adta tudtomra a Szentlélek városról városra, hogy bilincs és megpró­ báltatás vár rám. De mit sem aggódom: kevésbe ve­ ssem életemet, csakhogy végigfussam pályámat, és tel­ jesítsem a feladatot, amelyet Urunk, Jézus bízott rám, vagyis hogy tanúságot tegyek az Isten kegyelmét hirde­tő evangéliumról.

 
Olvasmányos imaóra 1265
És tudom azt is, hogy közületek, akik közt hirde­ tem az Isten országát, nem lát többé senki. Ezért most ünnepélyesen kijelentem: nem szárad rajtam senkinek a vére. Mert nem riadtam vissza semmitől, hogy az Is­ ten akaratát teljes egészében fel ne tárjam előttetek. Vi­ gyázzatok magatokra és az egész nyájra. Azért rendelt benneteket a Szentlélek az élére elöljáróul, hogy igaz­ gassátok az Isten egyházát, amelyet a tulajdon vére arán szerzett meg magának. Tudom, hogy ha eltávo­ zom, ragadozó farkasok törnek rátok, s nem kímélik a nyájat. Közületek is akadnak majd olyanok, akik rajta lesznek, hogy álnok szóval maguk mellé állítsák a ta­ nítványokat. Ezért legyetek éberek, és véssétek jól em­lékezetetekbe, hogy három éven át éjjel-nappal szünet nélkül, könnyek közt figyelmeztettem mindegyiketeket.
Most pedig az Istennek és kegyelme szavának ajánl- lak benneteket. Neki hatalma van rá, hogy fölépítse művét, és megadja nektek az összes szenttel közös örökséget. Senki ezüstjét, aranyát vagy ruháját nem kí­vántam. Jól tudjátok, hogy amire magamnak és társa­ imnak szükségünk volt, a kezem munkájával szerez­tem meg. Minden tekintetben példát adtam nektek, hogyan kell dolgozni, s a gyengéknek támaszukra len­ni, Urunk, Jézus szavaira emlékezve: ?Nagyobb bol­ dogság adni, mint kapni." Szavai befejeztével letérdelt, és imádkozott velük. Nagy sírásban törtek ki mindnyá­ jan, Pál nyakába borulták, és összecsókolták. Legin­kább az a mondása fájt nekik, hogy nem látják többé viszont. Aztán kikísérték a hajóhoz.
VÁLAS2OS ÉNEK
V. ö, az Isten választottja, Úrnak adja önmagát. * Lelke üdve lesz a gondja, vállalván a Regulát.
F. Földi pálya nem marasztja, Krisztus útján megy tovább. * Lelke üdve.
MÁSODIK OLVASMÁNY
Szent Gellért csanádi püspöknek és vértanúnak a há­ rom ifjú himnuszáról szóló elmélkedéséből

 
1266 Szeptember 24.
(Corp. Christ. Cont. Mediaev., vol. 49, Turnholti, 1978. CC MC, vol. 49, lin. 519-521. 526-591)
A Szentírás a szentek kifogyhatatlan tápláléka, és szent éhsége
Nagyon kevesen tudják, sőt talán senki sem tudja egészen felfogni, hogy mekkora erő van a Szent­ írásban.
Nézzétek, kedves testvéreim, milyen csodálatosak és milyen drágák a Szentírás sorai, és mindig szent vágyat ébresztenek. A szentek kifogyhatatlan tápláléka és szent éhsége ez. E kimeríthetetlen bőség nem hagy ma­ga után semmi kívánnivalót, de még inkább értékesebb gyakori határozottsága.
Méltán, mert egyrészt a Szentírásból szerzi meg az ember az üdvösség ismeretét, másrészt pedig maga a Szentírás mindazokat, akik hisznek, és hitük szerint cselekednek, el is vezeti az örök életre. A Szentírás a múltat változtatás nélkül írja le, a jelent meg jobban megmutatja, mint ahogy azt látni lehet, a jövőt pedig már mintegy megtörténtet mondja el. A Szentírás min­ den lapjáról az igazság szól, minden lapján az isteni erő tündöklik, és minden lapja a jövőt tárja fel az emberi nem előtt.
Mint ahogy az a földön is szokott lenni, a mi meg­ levő felfogásunknak megfelelően példabeszédekben és elrejtve közli velünk az isteni igazságokat, amint azt a 77. zsoltár is mondja : Példabeszédre nyitom ajkamat: Hirdetem, ami rejtve volt a világ teremtésétől fogva (vö. Zsolt 77, 2).
Hogy elénk tárjon minden isteni ajándékot, a Szentírás megtanít bennünket a Szentháromság hódo- latteljes ismeretére is, amelyet � a bálványok tiszteleté­ re fordított annyi évszázadon át � nem ismert meg ez a szomorú sorsú, elvakult emberiség; tudniillik az Atyát, a Fiút és a Szendéiket, mint egy Istent és min­ den teremtmény Alkotóját és Kormányzóját, aki képes volt megteremteni mindazt, amit csak akart, és ami csak látszik az égen és a földön.

 
Olvasmányos imaóra 1267
Ha azt kérdezed, hogy ő milyen jó, halld meg ilyen röviden összefoglalva: Menedék a nyomorúság válságos napjaiban (Zsolt 9, 10). Ha a hatalmát kérdezed, halld: Ki állhat ellen a te hatalmadnak? (Vö. Zsolt 75, 8). Ha igazságát kérdezed, halld: Igazságosan megítéli a földke­rekséget (Zsolt 95, 13).
A Szentírás egészen világosan tanítja, hogy Isten mindenütt jelen van. így mondja a Zsoltáros: Lelked elől ugyan hova mehetnék? Színed elől hová futhatnék? Ha fölhágok az égbe, odafönn vagy, ha leszállók az alvi­ lágba, odalenn talállak (Zsolt 138, 7-8), és így tovább, amint a Szentírás az ő nagyságáról szól.
Ezeket a szent iratokat, amint jól tudod, nem embe­ri értelem találta ki, hanem isteni erő íratta le szent emberek által. Ezt akkor lehet igazán megérteni, ami­ kor egy hívó' lélek megbizonyosul arról, hogy a Szent­ írást mint igazságot és mint a leiekre nézve hasznosat lehet hirdetni. Mi az, ami lelkileg hasznos és drága, amit meg nem találsz a Szentírásban, ha a tiszta lélek értelmével figyelsz rá?
A Szentírás minden egyes felolvasása nem üresen el­hangzó szó, és nem is késlekedik annak a megvalósítá­ sában, amit ígér, mert akik engedelmeskednek neki, azoknak meghozza az örök üdvösséget, a gőgösöket pe­ dig, akik ellene mondanak, örök büntetéssel sújtja.
Ezért is kapjuk azt a figyelmeztetést, hogy a Szent­írás szavait nemcsak meghallgatni kell, hanem üdvös cselekedetekkel az embernek teljesítenie is kell azokat. Egyszer ugyanis az Isten és az embertárs iránti szere­ tetre figyelmeztet bennünket, máskor meg arra. hogy a világ múlandó dolgait túl ne értékeljük, ismét más­ kor meg azt csöpögted beléd, hogy meg ne feledkezzél arról a hazádról, amely majd örök lakóhelyed lesz. Tü­ relemre int, reményt nyújt, dicséri az üdvös alázatossá­ got, és mindig elítéli a romlásba döntő gőgösséget, de gyakran ajánlja a jámbor alamizsnálkodást.
Eddigi minden jótéteményét felülmúlva a Szentírás akkor a legirgalmasahb, amikor tanúsítja, hogy a mi ítéló' Bíránk elfogadja a bűnbánatot, és tanítja, hogy a

 
1268 Szeptember 24.
mi jóságos Megváltónk megbocsát; sőt a Szentírás elri­ aszt a bűntől, hogy megjavítson bennünket, ítélettel fe­ nyeget, hogy irgalmazhasson, és megparancsolja: úgy éljünk, hogy méltók legyünk az angyalok társaságára, és legyen meg bennünk az, ami a legdrágább és örök értékű, hogy Isten legyen minden mindenben (l Kor 15, 28), továbbá hogy meglássuk őt színről színre, és töltekezzünk dicsőségének bőségéből, és ne legyen már többé semmi kielégítetlen vágyunk.
Ki lenne az, aki nem akarna az ilyen parancsoknak szót fogadni, hacsak nem az, aki mindenáron az örök kárhozatba akar rohanni? Minden esztelenséget és minden butaságot felülmúl az, ha valaki saját Megvál­tója parancsait semmibe veszi, és ugyanakkor legke- gyetlenebb ellensége csábításait követi.
Ahány szó, annyi jutalom; ahány ítélet, annyi bün­ tetés. A Szentírás nem szűnik meg hasznos tanításokat adni, csak akkor, ha kivágják a nyelvet, és az hallgat.
Mindezeket nagyon kell tudniuk azoknak, akik kö­ vetni akarják Krisztust, és győzelmet akarnak aratni testük felett, amelyben nem uralkodik a Szentlélek. Vé­ gül is azt akarja a Szentlélek, hogy övéi fel legyenek fegyverezve a láthatatlan támadások ellen is, hogy le­ győzzék azt a gonosz szellemet, amely Sault gyötörte. Ennek a gonosz szellemnek az elűzéséhez, mint már mondottam, főként Dávid lantjára van szükség, azaz Krisztus drága tanítására és ennek a megvalósítására. Ez teszi az Istenben hívőket jólelkűekké.
VÁLASZOS ÉNEK Zsolt 36, 33
V. Gellért szól: ?Ma minket égi Bárány asztalának étke vár." Vad tömeg ront rá gorombán, hősi lelke bát­ ran áll, * Míg csak éltét durva sziklán ki nem oltja a halál.
F. Az Úr nem adta ó't kezükre. * Míg csak.
himnusz Téged, Isten, dicsérünk, 500. Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.

 
Reggeli dicséret 1269
REGGELI DICSÉRET
HIMNUSZ
Prófétai tehetséggel
a jövendőt hirdeti:
Ha a király békességgel
népe gondját viseli,
nem kell bajjal, sok veszéllyel,
lázadással küzdeni.
S hogy a nagy nap jő ragyogva, szentmisét megy mondani. Haláluknak lesz a napja, reménységgel hirdeti: krisztusi hit diadalma általuk fog fényleni.
Szól: ?Ma minket égi Bárány
asztalának étke vár."
Vad tömeg ront rá gorombán,
hősi lelke bátran áll,
míg csak éltét durva sziklán
ki nem oltja a halál.
Legyen áldás és imádat
Háromság-egy Istennek,
az Atyának és Fiúnak
s velük a Szentléleknek,
ki a küzdőknek erőt ad,
hogy győzelmet nyerjenek. Ámen.
1. ant. Kelj fel, és zengj hálát üdvünkért, Egyhá-­
zunk! Vértanúnk ünnepe reményünk, vígságunk; ir­
galmat így várunk.
Zsoltárok és kantikum az I. hét vasárnapjáról, 535.
  • ant. így szólt: ?Testvérek, ma ránk a Bárány la­
    komája vár," a felbőszült tömeg láttán rendületlen
    szívvel áll, szelíd lelkét nem töri meg sem kőzápor, sem
    halál.
  • ant. Láttam Urunkat, Jézus Krisztust, anyjának,
    a mindenkor Szűz Máriának ölében ült, aki védőn rá-


 
1270 Szeptember 24.
borult; s onnét nekünk mint meghívott vendégeknek szent Teste és áldott Vére lakomáját ő maga osztotta szét.
RÖVID OLVASMÁNY Zsid 13, 7-9a
Emlékezzetek meg elöljáróitokról, akik az Isten sza­ vát hirdették nektek. Gondoljatok életútjuk végére, és kövessétek őket a hitben. Jézus Krisztus ugyanaz teg­ nap, ma és mindörökké. Ne hagyjátok, hogy különféle megtévesztő tanítások félrevezessenek benneteket.
RÖVID VÁLASZOS ÉNEK
V. Az Úr az én erősségem * És dicsőségem. Az Úr.
F. Ő lett az én szabadítom. *És dicsőségem. Dicső ség az Atyának. Az Úr.
Benedictus-ant. Földünkre világosságot hintő hajnal, eget déli verőfénybe vonó tündöklés, tölts el minket ra­ gyogásod erejével, hogy kifelé Gellért szelíd fényét szórja életünk, s befelé a lelkünket is szent tüze izzítsa át.
FOHÁSZOK
Krisztus főpappá lett az emberekért mindabban, ami­ vel Istennek tartozunk. Mondjunk méltó dicséretet neki, és alázatosan kérjük:
Üdvözítsd, Urunk, a te népedet!
Te Szent Gellértet kiválasztottad, hogy szerzetesként
Isten embere legyen,
- add, hogy minél többen meghallják hívó szavadat, és egészen neked szenteljék életüket!
Te Szent Gellértet kiválasztottad, hogy apostolként az
evangélium üdvözítő örömhírét hirdesse, � küldj ma is apostolokat, akik kereszténységre veze­ tik a nem hívőket, és életszentségre nevelik a ke­ resztényeket!
Te Szent Gellértet alkalmassá tetted, hogy István király tanácsadója és Imre herceg nevelője legyen,

 
Napközi imaóra 1271
- áldd meg mindazokat, akik a nép sorsával, főként
az ifjúság nevelésével törődnek, és nagylelkűen a
közösség szolgálatára szentelik magukat!
Te Szent Gellértet a bakonybéli remeteségbe hívtad, hogy ott munkáját az imádság szelleme hassa át, munkás életét pedig imádságában szüntelenül ne­ ked ajánlja fel,
- add, hogy az imádság és a munka összhangját meg­
találjuk és megvalósítsuk mindennapi életünkben!
Te Szent Gellértet úgy irányítottad, hogy önmagáról egyre jobban megfeledkezve, másokért élő püspök legyen,
- taníts meg minket is úgy imádkozni, hogy megért-­
sük szent akaratodat, és az imádságból erőt is kap­á
junk annak megvalósítására!
Mi Atyánk . . .
Könyörgés
Istenünk, te a vértanúság győzelmével koronáztad és a halhatatlanság dicsőségével övezted Szent Gellért püspököt. Engedd jóságosán, hogy akinek emlékét áhí-tatos lélekkel ünnepeljük itt a földön, annak örök oltal­ ma védelmezzen a mennyben. A mi Urunk.
NAPKÖZI IMAÓRA
Ahol főünnep, Kiegészítő zsoltárok, 1055, különben zsoltárok a soros köznapról.
Délelőtt
Ant. Szent Gellért püspök az őt megkövezőknek szüntelenül áldást osztott a kereszt jelével.
RÖVID OLVASMÁNY l Pét 5, 10-11
A minden kegyelem Istene, aki Krisztus Jézusban örök dicsőségre hívott meg benneteket, rövid szenve­ dés után maga fog majd titeket tökéletessé tenni, meg- erősíteni, megszilárdítani és biztos alapra helyezni. Ne-

 
1272 Szeptember 24.
ki legyen dicsőség, és övé legyen az uralom örökkön- örökké! Ámen.
V. A dicsőség ruháját adu reá az Úr,
F. És színarany koronát tett a fejére.
Délben
Ant. Bőd püspök is kőzáportól elborítva égi fénybe így jutott.
RÖVID OLVASMÁNY Jak l, 12
Boldog az az ember, aki a kísértésben helytáll, mert miután kiállja a próbát, megkapja az élet koszo­ rúját, amelyet az Űr azoknak ígért, akik őt szeretik.
v. Istenben remélek, nem felek:
P- Halandó mit árthat nekem.
Délután
Ant. Beszteréd püspök a hitetlenektől elszenvedett sebeibe harmadnapra halt bele.
RÖVID OLVASMÁNY Bölcs 3, l-2a. 3b
Az igazak lelke Isten kezében van, a halál kínja nem érinti őket. Az esztelenek szemében úgy tetszett: meghaltak; pedig ők a békességben vannak.
V. Örömujjongás közt jönnek, jönnek vissza,
F. Mert mindegyik hozza már a kévét.
Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.
(II.) ESTI DICSÉRET
HIMNUSZ
Itt van a nagy nap, közös ünnep napja, emléke fénylík dicső szentjeinknek, s köztük Gellértnek ragyog dicsőségben élete, műve.
Minden csábítást megvetve győz hősen, Krisztus szűk útját boldog szívvel járja, Isten parancsát megtartja tettében, s tartja szavában.

 
II. Esti dicséret 1273
Oktat, hogy mindig Krisztus útját járjuk, s hogy örök törvény Isten szent igéje, ránk törő vészek, viharok közt bizton áll az ígéret.
Halálon győztes Krisztusunk, könyörgünk: irgalmas szemmel tekints bajainkra, vértanú-érdem tegye jóvá vétkünk, s oldd haragod már.
Érdemben gazdag Szent Gellért, most kérünk: esdő imáddal emlékezz meg rólunk, boldog hazádban, mennyei udvarban légy te segítőnk.
Zengjen dicséret az örök Atyának, s Egyszülöttjének szóljon illő ének, és a Léleknek, aki velük trónol, tisztelet, áldás. Ámen.
1. ant. Szent vértanúnk mint áldozat ragyog szétzú­-
zott fővel, kit megkoszorúz, s úgy fogad örök Bírája
fénnyel.
Zsoltárok és kantikum az Egy vértanú közös zsolozs- májából, 1620.
  • ant. Krisztus dicső mártírja már a földi kínon túl
    jár, ahol rá boldogsága vár, s örök célhoz jut már.
  • ant. A szent férfiú testét, amely vértanúsága he-­
    lyén feküdt, semmi szenny nem rútította el; ezért más­
    nap keresztény férfiak Isten szent Anyja templomába
    vitték, és ott eltemették.
RÖVID OLVASMÁNY l Pét 4, 13-14
Szeretteim, örüljetek, hogy részetek lehet Krisztus szenvedéseiben, hogy dicsősége megnyilvánulása nap­ ján majd ujjongva örülhessetek. Boldogok vagytok, ha Krisztus nevéért szidnak benneteket, mert a dicsőség Lelke, vagyis az Isten Lelke lebeg fölöttetek.

 
1274 Szeptember 24,
RÖVID VÁLASZOS ÉNEK
V. Minket, Isten, igazán próbára tettél, * Végül is enyhülést engedtél. Minket.
F. Tűzzel tisztítottál, mint ezüstöt szokás. * Végül is enyhülést engedtél. Dicsőség az Atyának. Minket.
Magnificat-ant.Nemzedékről nemzedékre irgalmas- ságot tett az Űr. Miként kivezette Ábrahámot a káldok földjéről, Szent Gellértet is elhívta a messzi földről, hogy itt a mi országunkban zarándok legyen és jöve­ vény, de ott fenn a mennyei hazában szentek polgár­társa és Isten házának lakója, hogy ott mint az Istentől rendelt pártfogó, mindig közbenjárjon e szent népért és az összes hívőért.
FOHÁSZOK
Krisztus életét adta övéiért, hogy életünk legyen, és minél bővebben legyen. Mondjuk ezért hálatelt szívvel:
Emlékezzél meg, Urunk, Egyházadról!
Te Szent Gellértnek erőt adtál, hogy bakonybéli magá­ nyát feláldozva vállalja a missziós munkát,
- adj nekünk is áldozatkészséget és felelősségérzetet
testvéreink szolgálatára!
Szent Gellért szerzetestársaival együtt megszervezte a helyi egyházi közösséget, és annak gyökereit beleil­lesztette Krisztus egyházának egyetemes közösségé- be,
- add, hogy veled és testvéreinkkel megélt közössé-­
günk mindenki előtt tanúbizonyság legyen üdvözí­-
tő szeretetedről!
Szent Gellért püspöki szolgálatában is engedmények és megalkuvások nélkül követte és hirdette tanításo­ dat,
- add, hogy ne a magunk akaratát tegyük, hanem pa­-
rancsaidat maradéktalanul vállalva téged mindennél
fontosabbnak tartsunk!
Szent Gellérttől tanultuk édesanyádnak, a napba öltö­zőit Asszonynak tiszteletét,

 
Szeptember 26. 1275
- add, hogy a Nagyboldogasszonyt őseink buzgóságá-
val szeressük!
Te Szent Gellértet a vértanúságra hívtad, hogy szere­ tetének végső tanúbizonyságaként önmagát, imád- ságos életét és apostoli munkáját mindenestől ne­ ked adja,
- segíts, hogy tehetségünk, erőink, elkötelezettségünk
áldozatra kész odaadásával bizonyítsuk annak iga-­
zát, amit hiszünk és megvallunk!
Mi Atyánk . . .
Könyörgés
Istenünk, te a vértanúság győzelmével koronáztad és a halhatatlanság dicsőségével övezted Szent Gellért püspököt. Engedd jóságosán, hogy akinek emlékét áhí- tatos lélekkel ünnepeljük itt a földön, annak örök oltal­ ma védelmezzen a mennyben. A mi Urunk.
Szeptember 26.
SZENT KOZMA ÉS DÁMJÁN VÉRTANÚK
A hagyomány szerint arab származású orvosok vol­ tak. Diocletianus alatt 303-ban halálra kínozták őket. A legősibb írásos tanúbizonyság szerint sírjuk a szíriai Cir- ruszban (Kürrhosz) volt, ahol bazilikát is emeltek tiszte­ letükre. Onnan jutott el tiszteletük Rómába, és terjedt el az egész Egyházban.
Több vértanú közös zsolozsmája, 1584.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA MÁSODIK OLVASMÁNY
Szent Ágoston püspök beszédeiből
(Sermo 329, 1-2: PL 38, 1454-1455) Drága, a Krisztus halála, árán megváltott vértanúhalál
A szent vértanúk dicső szenvedésének leírásaiból � amelyeket az egész Egyház mindenütt nagy becsben tart � szemmel láthatólag bebizonyosodik előttünk,

 
1276 Szeptember 26.
hogy mennyire igaz, amit a zsoltárban énekelünk: Az Úr szemében drága minden szentjének halála (Zsolt 115, 15); ha már a mi szemünkben drága, akkor még inkább az az ő szemében, akinek a nevéért meghaltak, De e vértanúk halálának az ára: annak az egynek a ha­lála. Az az egy meghaló mennyi halált szerzett magá­nak? Hiszen, ha meg nem halt volna, halála, mint bú­ zaszem, meg nem sokszorozódott volna. Hallottátok, mit mondott, amikor közeledett szenvedéséhez, azaz, amikor már közeledett a mi megváltásunk: Ha a búza­ szem nem hull a földbe, és nem hal el, egymaga marad, de ha elhal, sok termést hoz (Jn 12, 24).
Rászorultunk ugyanis erre a kereszten függő nagy váltságdíjra, mert itt lett kifizetve megváltásunk díja; amikor a beledöfött lándzsa megnyitotta oldalát, onnét áradt ki az egész földkerekség váltságdíja. Ebből vásá­rolt magának híveket és mártírokat, de a vértanúk hite igazolást is nyert: tanú erre a vér. Hiszen ami a vált­ ságdíjuk volt, azzal fizettek vissza, és így valóra váltot­ ták, amit Szent János mond: Amint Krisztus életét adta értünk, nekünk is kötelességünk életünket adni testvére­ inkért (vö. l Jn 3, 16). Másutt meg azt olvassuk: Ami­ kor egy előkelő asztalhoz leülsz, pontosan figyeld meg, mit tesznek eléd, mert majd neked is ugyanilyet kell nyújtanod (vö. Péld 23, 1-2). Ez az előkelő asztal az, ahol az eledel maga az asztal Ura. Vendégeit senki sem táplálja saját magával, de ezt teszi az Úr Krisztus; hi­ szen o' a meghívó, és ő maga az étel és az ital is. A már­ tírok tudták, hogy mi volt az eledelük és italuk, ők is hasonlóval viszonozták.
De miből viszonozták volna ezt, ha a viszonzás le­ hetőségét meg nem adja nekik az, aki előbb költött rá­ juk? Mit adhatnék én az Úrnak mindazokért, amiket ő adott nekem? Az üdvösség kelyhét veszem (Zsolt 115, 12). Mi ez a kehely? A szenvedés keserű, de üdvösséges kelyhe. Az a kehely, amelyet még érinteni is félt volna a beteg, ha ki nem itta volna előbb maga az orvos. Ez az a kehely, amelyet már Krisztus szavából ismerünk, hiszen így mondta: Atyám, ha lehetséges, kerüljön el ez

 
Szeptember 27. 1277
a kehely (Mt 26, 39). A vértanúk e kehelyről mondták: Az üdvösség kelyhét veszem, és segítségül hívom az Úr nevét (Zsolt 115, 13). Hogyan győzhetnének a vérta­ núk, ha nem az győzne a mártírokban, aki azt mond­ ta: Bízzatok, mert én legyőztem a világot? (Jn 16, 33). A mennyei Király uralkodott a vértanúk gondolatán és szaván, s a földön általuk győzött a sátánon, a menny­ ben pedig megkoszorúzta a vértanúkat. Boldog vérta­ núk! Ti egészen kiittátok ezt a kelyhét. így vége lett szenvedéseteknek, és megkaptátok dicső jutalmatokat!
VÁLASZOS ÉNEK
V. A szent férfiak dicsőségesen vérüket ontották Krisztusért; őt szerették életükben, őt követték halá­ lukban. * Ezért kiérdemelték a győzelmi koszorút.
F. Egy lélek és egy hit volt bennük. * Ezért.
Könyörgés
Urunk, Istenünk, dicsőítsen téged könyörgő sza­ vunk, amikor Szent Kozma és Dámján vértanúkra em­lékezünk: gondviselő jóságoddal nekik örök dicsőséget adtál, minket pedig segíts hathatós kegyelmeddel. A mi Urunk.
Szeptember 27.
PÁLI SZENT VINCE ÁLDOZŐPAP
Emléknap
Franciaországban (Aquitániában) született 1581-ben. Tanulmányai és pappá szentelése (1600) után Párizsban plébános lett. A papság helyes nevelésére és a szegények megsegítésére 1625-ben misszióstársulatot alapított (laza- risták). Marilláé Szent Lujzával együtt szervezte meg a Szeretet leányai (Irgalmas Nővérek) társulatát. Párizsban halt meg 1660. szeptember 27-én.
Lelkipásztorok, 1630, vagy Szent férfiak: jótékonyko- dók közös zsolozsmája, 1741, a következők kivételével:

 
1278 Szeptember 27.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA MÁSODIK OLVASMÁNY
Páli Szent Vince áldozópap írásaiból
(Epist. 2546: Correspondance, entretiens, documents, Paris, 1922-1925, 7)
Mindennél előbbre valónak kell tartanunk a szegények szolgálatát
Nem szabad külső ruházatuk vagy viseletük szerint értékelnünk a szegényeket, sem pedig látszólagos lelki adottságaik alapján, hiszen ők gyakran ügyetlenebbek, durva megjelenésűek. Ha viszont a hit világosságának fényében nézitek a szegényeket, akkor majd olyanok­nak látjátok meg őket, mint akik Isten Fiának a szere­pét töltik be, aki önként választotta a szegénységet. Amikor ugyanis szenvedett, és szinte teljesen elvesztet­ te emberi alakját, a pogányok számára oktalansággá, a zsidók számára botránnyá lett, noha úgy mutatkozott be előttük, mint az evangélium hirdetője a szegények­ nek: Elküldött, hogy örömhírt vigyek a szegényeknek (Lk 4, 18). Ezért hát nekünk is így kell gondolkod­ nunk, és követnünk kell, amit Krisztus tett, tudniillik gondját kell viselnünk a szegényeknek, őket megvi­ gasztalnunk, segítenünk és nagyra becsülnünk kell.
Mivel pedig Krisztus szegénynek akart születni, és tanítványokul is szegényeket választott maga mellé, sőt maga is a szegények szolgája lett, ezért annyira oszto­ zott a sorsukban, hogy � miként maga mondotta � bármi jót vagy rosszat tegyenek is a szegényeknek, úgy veszi majd, mintha neki tették volna. Isten ugyanis, aki szereti a szegényeket, szereti azokat is, akik a szegé­ nyeket szeretik. Hiszen ha valaki előtt egy ember ked­ves, akkor szeretetébe fogadja azokat is, akik ennek az előtte kedves embernek barátai, vagy szeretetszol­ gálatot tesznek neki. Ezért merjük remélni, hogy a sze­ gények iránti szeretetünk miatt majd minket is szeret az Isten. Tehát iparkodjunk az elesetteket és szegénye-

 
Szeptember 27. 1279
két megérteni (vö. Zsolt 40, 2), gyakran felkeresve őket, és annyira együttérezni velük, hogy mi is mondhassuk az Apostollal: Mindenkinek mindene lettem (l Kor 9, 22). Ezért arra kell törekednünk, hogy embertársaink gondját és nyomorúságát látva részvevő lélekkel kérjük Istent, öntse belénk az irgalmasság és könyörületesség szeretetét, ezzel töltse be szívünket, és őrizze is meg azt benne.
A szegények szolgálatát pedig mindennél előbbre valónak kell tartanunk, és késlekedés nélkül kell teljesí­ tenünk. Tehát, ha még imádság idején is orvosságot vagy segítséget kellene adni valamelyik rászorulónak, nyugodt lélekkel menjetek el hozzá, és szolgálatotokat úgy ajánljátok Istennek, mintha imádkoztatok volna. Ne nyugtalankodjatok lelketekben, és ne legyen lelkiis­meretfurdalástok a szegények szolgálata miatt elmu­ lasztott imádságtokért. Nem bántjuk meg Istent, ha éppen Isten miatt hagyjuk abba az ő imádását azért, hogy ilyen szolgálatokat teljesítsünk.
Amikor tehát abbahagytátok az imádságot, hogy egy szegénynek szolgálatára legyetek, arra gondoljatok, hogy ezt a szolgálatot éppen magának Istennek teszi­ tek. A szeretet ugyanis minden szabályt megelőz, hi­szen mindenekelőtt a szeretetre kell törekednünk; és mivel a szeretet a legmagasztosabb, meg kell tennünk, amit parancsol. Tehát a szegények iránti szolgálatun­ kat fokozott lelki buzgósággal végezzük, felkutatva fő­leg az elhagyatottakat, hiszen ők azok, akiket nekünk szolgálnunk kell, és egykor ők lesznek a mi pártfo­ góink is.
VÁLASZOS ÉNEK l Kor 9, 19. 22; Jób 29, 15-16
V. Bár mindenkitől független voltam, mégis min­ denkinek szolgája lettem. A gyöngék közt gyönge let­ tem, * Mindenkinek mindene lettem, hogy mindenkit üdvözítsek.
F. A vaknak úgy szolgáltam, hogy a szeme voltam, a szegény embereknek atyjuk voltam. * Mindenkinek.

 
1280 Szeptember 27.
REGGELI DICSÉRET
Benedictus-ant. Vince a szegények vigasztalója, 32 árvák kiváló védelmezője és az özvegyek bőkezű segítő je volt.
Könyörgés
Istenünk, te a szegények gondozására és a papság képzésére apostoli erényekkel töltötted el Páli Szent Vince áldozópapot. Adj nekünk is lelki buzgóságot, hogy szeressük, amit szeretett, és tettekre váltsuk, amit tanított. A mi Urunk.
ESTI DICSÉRET
Magnificat-ant. Amit legkisebb testvéreim közül eggyel is tettetek, velem tettétek, mondja az Úr.
Szeptember 28.
SZENT VENCEL VÉRTANÚ
Csehországban született 907 körül. Nagyanyja keresz­ tény nevelésben részesítette. A hercegség kormányzását 925 körül vette át. Sok nehézséget kellett elviselnie alatt­ valói kormányzásában és a hit terjesztésében. Öccse, Bo-leszláv cselszövése folytán bérgyilkosok ölték meg 935. szeptember 28-án. Azonnal a vértanúk közé számították, és Csehország fővédőszentjeként tisztelik.
Egy vértanú közös zsolozsmája, 1606.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA MÁSODIK OLVASMÁNY Az első ószláv legendából
(Edit. M. Weingart, Pragae, 1934, 974-983)
Őrökre megszilárdul annak a királynak trónja, aki felkarolja a szegények ügyét.

 
Szeptember 28. 1281
Vratiszláv halála után a fiát, Vencelt választották meg fejedelmükké a csehek, ő Isten kegyelméből töké­ letes volt a hitben. Jót tett minden szegénnyel: a ruhát­ lanokat felruházta, az éhezőket táplálta, és befogadta a vándorokat az evangélium szavainak megfelelően. Nem tűrte, hogy igazságtalanság érje az özvegyeket; szeretett minden embert, szegényt és gazdagot egy­aránt. Segítette Isten szolgáit, és kitűnt sok templom felékesítésében.
Mindezek ellenére a nagyravágyó cseh főemberek ellene ingerelték öccsét, Boleszlávot, és azt mondták neki: ?Testvéred, Vencel életedre tör, anyád és emberei közreműködésével meg akar ölni."
A templomok felszentelésének ünnepein Vencelnek szokása volt meglátogatni minden várost. Elment tehát Boleszláv városába is egy vasárnap Szent Kozma és Dámján ünnepére. A szentmise után vissza akart térni Prágába. Boleszláv azonban maradásra bírta, álnok szándékkal így kérlelve: ?Testvér, miért is mennél el ilyen hamar?" Virradatkor éppen reggeli zsolozsmára harangoztak, ennek hallatára Vencel így fohászkodott: ?Dicsőség neked, Uram, hogy a mai nap reggelére is felvirrasztottál." Majd fölkelt, és elindult, hogy részt vegyen a reggeli zsolozsmán.
Boleszláv az ajtóban rögtön a nyomába szegődött. Amikor Vencel meglátta, e szavakkal fordult hozzá: ?Testvér, tegnap olyan jó voltál hozzám, mint egy alá­zatos szolga." De Boleszláv az ördög sugallatára, aki szívét megrontotta, kardot rántott, és így válaszolt bátyjának: ?Most még jobb akarok lenni hozzád." E szavak után fejére sújtott kardjával.
Vencel ekkor fele fordulva így szólt hozzá: ?Test­ vér, mit forgatsz a szívedben?" Majd megragadta, és a földre teperte. De ekkor Boleszláv tanácsosai közül va­laki odaugrott, és Vencel kezére vágott. Ez, mivel keze megsebesült, elengedte testvérét, és a templom felé me­ nekült. De két másik gonosztevő utánaeredt, és megöl­te a templom kapujában. Egy harmadik pedig odafutva kardot döfött az oldalába. Vencel nemsokára e szavak-

 
1282 Szeptember 28.
kal lehelte ki a lelkét: ?Uram, kezedbe ajánlom lelke- met."
VÁLASZOS ÉNEK Vö. Oz 14, 6; Zsolt 91, 13. 14
V. Az igaz virul majd, mint a liliom, * És virágzik az Úr előtt mindörökké.
F. Az Úr házában van elültetve, Istenünknek csar­ nokában. * És virágzik.
Könyörgés
Istenünk, örök dicsőség Királya, te Szent Vencel vértanút arra tanítottad, hogy a földi uralkodásnál többre becsülje mennyei országodat. Közbenjárására add, hogy önmagunkról lemondva egész szívvel ra­ gaszkodjunk hozzád. A mi Urunk.
Ugyanezen a napon, szeptember 28-án
RUIZ SZENT LŐRINC ÉS TÁRSAI VÉRTANÚK
A 17. század első felében (1633�1637) Japánban, Nagaszaki városában tizenhat vértanú ontotta vérét Krisztusért, így Ruiz Lőrinc és társai. Ez a vértanúcso­ port domonkos rendiekből és a hozzájuk csatlakozókból állott. Kilencen áldozópapok voltak, és még két szerze­ tes, továbbá két leány és három világi férfi, akiknek egyi­ ke Ruiz Lőrinc, a Fülöp-szigetekről származó családapa volt. Mindezek más-más időben és minőségben hirdették a keresztény hitet a Fülöp-szigeteken, Formózában és a Japáni-szigeteken. Csodálatra méltó módon tanúsították a keresztény vallás egyetemességét, és mint győzhetetlen hithirdetők életükkel és haláluk példájával a keresztény jövő bőkezű magvetői lettek.
Több vértanú közös zsolozsmája, 1584.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA MÁSODIK OLVASMÁNY
II. János Pál pápa szentbeszédéből, amelyet Manilában mondott az ünnepélyes szentmise alkalmával, amikor

 
Szeptember 28. 1283
Isten tiszteletreméltó szolgái, Ruiz Lőrinc és társai szá­mára elrendelte a mennyei boldogokat megillető tiszte­letet
(AAS. LXXIII, 1981, 340-342)
A szent vértanúk az Isten iránti tisztelet és szeretet nagyszerű tanúságát adták
Az evangélium igéi tanúsítják, hogy Krisztus Urunk igazán övéinek vallja mennyei Atyja előtt vérta­ nú híveit, akik megvallottak őt az emberek előtt.
A dicsőítésnek az a himnusza, amelyet most egy megszámlálhatatlan sokaság hangján Istennek énekel­tünk, visszhangja annak a Te Deum-nak, amely 1637. december 27-én hangzott el Nagaszakiban, Szent Do­ monkos templomában, amikor híre ment, hogy vérta­ núságot szenvedett egy hat keresztényből álló csoport. Köztük volt a misszió vezetője, González Antal atya, a Deon helységből való domonkos rendi szerzetes, és Ru­ iz Lőrinc családapa, aki Manila városából származott, pontosabban a városon kívüli Binondo elővárosból. Ezek a tanúságtevők maguk is zsoltárokat énekeltek az irgalmas és hatalmas Istennek, amikor fogságba hurcol­ ták őket, és vértanúhalált kellett halniuk három napon át tartó kínszenvedés után.
A hit legyőzi a világot. A hit hirdetése napként vi­ lágít mindazoknak, akik el kívánnak jutni az igazság ismeretére. Mert bár sokféle nyelven beszél a világ, egy és ugyanaz a keresztény hagyomány.
A mi Urunk, Jézus a saját vére árán igazán megvál­ totta szolgáit, akik minden törzsből, nyelvből, népből és nemzetből gyűlnek egybe, hogy Istenért királyi pap­ sággá legyenek.
A tizenhat boldog vértanú a keresztség, illetve az egyházi rend révén szerzett papságát gyakorolta, és vé­ rének ontásával az Isten iránti tisztelet és szeretet nagyszerű tanúságát adta, hozzákapcsolódva Krisztus­ nak a kereszt oltárán bemutatott áldozatához. Krisz­tust követték, aki pap és áldozat; követték a legmaga-

 
1284 Szeptember 28.
sabb fokon,, amennyire emberi teremtményeknek ez egyáltalán lehetséges. De egyúttal bizonyságot tettek embertestvéreik iránti nagy szeretetükről is, akikért mi is hivatva vagyunk magunkat áldozatul adni, hogy Isten Fiának példáját kövessük, aki érettünk adta ön­ magát.
Ruiz Lőrinc ezt a hivatást töltötte be. Egy veszé­ lyekkel teljes út végén a Szentlélek nem sejtett cél felé vezette. Bírái előtt megvallotta, hogy keresztény, és kész meghalni Istenért: ?Életemet ezerszer is kész len­ nék odaadni érette. Hittagadó sohasem leszek. Megöl­ hettek, ha akartok. Kész vagyok meghalni Istenért."
Ez életének összegzése, hitének tanúbizonysága és halálának értelme. Az ifjú családapa ebben a mozzanat­ ban tanúsította és tökéletes fokra emelte a keresztény hittanítást, amelyben a Szent Domonkos-rendi testvé­ rek binondói iskolájában részesült, tudniillik azt a ka-tekézist, amelynek Krisztus az egyetlen középpontja, mert Krisztusról szól, és mert maga Krisztus tanítja a hithirdető ajka által.
A kínai apától és tanalog nyelvű anyától származó Ruiz Lőrinc példája figyelmeztet, hogy mindannyiunk életének teljesen Krisztus szerint kell alakulnia.
Kereszténynek lenni azt jelenti, hogy napról napra felajánljuk önmagunkat, és válaszolunk vele Krisztus áldozatára, mert ő avégett jött a világba, hogy életünk legyen, és egyre bőségesebben legyen.
VÁLASZOS ÉNEK Vö. Ef 4, 4. 5
y. Ezek a szent férfiak dicsőséges vérüket ontották az Úrért, Krisztust szerették életükben, és őt követték halálukban: * Ezért érdemelték ki a győzelmi koszorút.
F. Egy lélek és egy hit volt bennük. * Ezért érde­ melték.
Könyörgés
Urunk, Istenünk, add meg nekünk is Ruiz Szent Lőrinc és tizenöt társának béketűrését és állhatatossá­ gát, amelyet szolgálatodban és az emberszeretetben ta-

 
Szeptember 29. 1285
núsítottak, hiszen boldogok a te országodban, akik ül­dözést szenvednek az igazságért. A mi Urunk.
Szeptember 29.
SZENT MIHÁLY, SZENT GÁBOR ÉS SZENT RAFAEL FŐANGYALOK
Ünnep
Ugyanezen a napon, szeptember 29-én
A VÁCI EGYHÁZMEGYÉBEN:
SZENT MIHÁLY FŐ ANGYAL, AZ EGYHÁZMEGYE VÉDŐSZENTJE
Ünnep Minden, mint alább.
IMÁDSÁGRA HÍVÁS
Ant. Jöjjetek, az angyalok színe előtt imádjuk az Urat!
Az Imádságra hívás zsoltára, mint az Általános rész­ ben, 497.
OLVASMÁNYOS IMAÓRA HIMNUSZ
Szálljon dicsérő énekünk felétek, szent főangyalok, kiket nagy tisztesség övez, hol állnak égi csarnokok!
Mihály, mennybéli nagy hadak vezére, győztes harcosa, villámló jobbod védje meg az Istenhez hű lelkeket!

 
1286 Szeptember 29.
Gábor, ki égi titkokat társz fel mint legfelsőbb követ, segíts, ne hagyjuk el soha a megszentelt ösvényeket!
Ó, Rafael, te légy velünk, kik új hazába készülünk, tarts távol tőlünk testi bajt, és hozd, mi lelki üdvöt ad!
És mind, ti, fényes angyalok, fehér, hótiszta szép sereg, segítsetek, hogy egykoron majd mennyet érjünk köztetek!
Legfőbb Atyánkat s egy Fiát imádjuk és Szentlelküket, kiknek ti egy dicséretet együtt örökké zengetek! Ámen.
ZSOLTÁROZÁS
1. ant. Megrázkódott a tenger, és megrendült a föld, amikor Mihály főangyal leszállt az égből.
96. zsoltár
Király az Úr, ujjongjon a föld, *
és örvendjen minden sziget! Sötét felhő lebegi őt körül, *
trónját igazság és jog tartja szilárdan. Tűz jár színe előtt, *
és elemészti minden ellenségét.
Villámai bevilágítják a földkerekséget, *
látja a föld, és beléremeg.
Viaszkent szétfolynak a hegyek az Úr előtt, *
az egész föld Urának színe előtt. Igazságosságát hirdetik az egek, *
és nagy fölségét meglátják a népek. ___

 
Olvasmányos imaóra 1287
Megszégyenülnek mind a bálványimádók, ? akik faragott képeikkel dicsekszenek; * eléje borulnak mind a bálványistenek.
Hallja ezt, és örvendez Sion, ? Júda városai vigadoznak * a te ítéleted miatt, Uram.
Mert magasságos Úr vagy te a világ fölött, * minden más istennel fölségesebb.
Akik az Urat szeretitek, gyűlöljétek a rosszat! ?
Az Úr megoltalmazza hívei lelkét, *
a gonoszok kezéből kimenti őket. Fényesség virrad az igazra, *
és öröm a tiszta szívűekre. Örvendjetek, igazak, az Úrban, *
és áldjátok szentséges nevét!
Ant.Megrázkódott a tenger, és megrendült a föld, amikor Mihály főangyal leszállt az égből.
2. ant. Gábor főangyal megjelent Zakariásnak, és így szólt: Feleséged, Erzsébet fiút szül neked, és te Já­ nosnak fogod nevezni.
102. zsoltár,
I.
Áldjad, lelkem, az Urat, *
egész bensőm az ő szent nevét áldja! Áldjad, lelkem, az Urat, *
és ne feledd el, hogy veled mennyi jót tett!
Ö megbocsátja minden bűnödet, *
és minden betegségedet meggyógyítja.
Életedet megváltja a sírtól, *
szeretetével és könyörületével meg is koronáz.
Egész életedet elhalmozza javakkal, *
és megújul ifjúságod, mint a sasoké.
Az Úr igazságot szolgáltat, *
és minden elnyomottnak megvédi jogát. Mózessel megismertette útjait, *
és Izrael fiaival nagy csodáit.

 
1288 Szeptember 29.
Könyörületes az Úr, és jóságos, *
hosszan tűrő és nagy irgalma. Nem porol velünk szüntelen, *
és haragja nem tart örökké.
Nem bűneink szerint bánik velünk, *
és nem gonoszságunk szerint fizet vissza.
Mert amilyen messze van az ég a földtől, *
olyan nagy a szeretete az őt félők iránt.
És amilyen távol van napkelet napnyugattól, * olyan messzire veti el vétkeinket.
És ahogyan az atya megkönyörül fiain, *
úgy könyörül az Úr azokon, akik félik őt.
Ant. Gábor főangyal megjelent Zakariásnak, és így szólt: Feleséged, Erzsébet fiút szül neked, és te János­ nak fogod nevezni.
3. ant. Rafael angyal vagyok, aki az Úr színe előtt állok; dicsőítsétek Istent, és hirdessétek csodás tetteit.
II.
Ő jól tudja, hogy miből formált, *
nem felejti, hogy csak por vagyunk. Az ember napjai olyanok, mint a fű, *
virul, mint a mező virága;
de egy kis szellő, s már vége van, *
a helyét sem ismerik többé.
Az Úr szeretete mindörökké az istenfélőkkel van, *
és igazsága még unokáikkal is. Azokkal, akik szövetségét híven őrzik, *
és hűségesen teljesítik parancsait.
Az Úr a mennyben állította fel trónját, *
királyi hatalmával uralkodik a mindenségen.
Áldjátok az Urat, ti, angyalok, ?
ti, hatalmasok, akik teljesítitek parancsát, *
és hallgattok intő szavára.
Áldjátok az Urat, ti, mennyei erők, *
szolgái, kik akaratát teljesítitek.


 
Olvasmányos imaóra 1289
Áldjátok az Urat mind, ti, kezének művei, ? mindenütt, ahol uralkodik. *
Áldjad, lelkem, az Urat!
Ant. Rafael angyal vagyok, aki az Úr színe előtt ál­ lok; dicsőítsétek Istent, és hirdessétek csodás tetteit.
V. Áldjátok az Urat, ti, angyalok,
F. Ti, hatalmasok, akik végrehajtjátok szavát.
ELSŐ OLVASMÁNY
Szent János apostol Jelenéseinek könyvéből 12, 1-17 Mihály legyőzi a. sárkányt
Az égen nagy jel tűnt fel: egy asszony, öltözete a nap, lába alatt a hold, fején tizenkét csillagból korona. Áldott állapotban volt, gyötrelmében és szülési fájdalmában kiál­ tozott. Most egy másik jel tűnt fel az égen: egy nagy vö­ rös sárkány, hét feje volt, és tíz szarva, s mindegyik fején korona. Farkával lesöpörte az ég csillagainak egyharma­dát, és a földre szórta. Ekkor a sárkány odaállt a szülő asszony elé, hogy mihelyt megszül, elnyelje gyermekét. Fiút szült, fiúgyermeket, aki majd vaspálcával kormá­nyozza mind a nemzeteket. Gyermekét elragadták, és az Isten trónja elé tették. Az asszony a pusztába menekült, ahol az Isten helyet készített számára, hogy ott éljen ezer­ kétszázhatvan napig.
Ezután nagy harc támadt a mennyben. Mihály és angyalai megtámadták a sárkányt. A sárkány és angya­ lai védekeztek, de nem tudtak ellenállni, s nem maradt számukra hely a mennyben. Levetették a nagy sár­ kányt, az ősi kígyót, aki maga az ördög, a sátán, aki tévútra vezeti az egész világot. A földre vetették, s vele együtt letaszították angyalait is.
Ekkor harsány hangot hallottam az égben: ?Eljött Istenünk üdvössége, ereje és országa, és Föikentjének királysága, mert letaszították testvéreink vádlóját, aki éjjel-nappal vádolta őket Istenünk trónja előtt. De le­ győzték őt a Bárány vérével és tanúsága igéjével. Még eletüket sem kímélték, mindhalálig! Ezért örvendezze-

 
1290 Szeptember 29.
tek, ti, mennyek, és ti, akik benne laktok! Jaj a földnek és a tengernek, mert oda szállt le a sátán nagy haragjá­ ban. Tudja, hogy kevés ideje van hátra."
Amikor a sárkány látta, hogy a földre taszították, üldözőbe vette az asszonyt, aki fiúgyermeket szült. Az asszony azonban kapott két nagy sasszárnyat, hogy a pusztába repüljön, a rejtekhelyére, ahol majd a kígyó­ tól távol egy évig, két évig és félévig táplálják. Erre a kígyó annyi vizet lövellt a szájából az asszony után, mint egy folyó, hogy elsodorja az ár. De a föld segített az asszonyon: megnyílt a melye, és elnyelte a sárkány
szájából kiáradó folyót.
A sárkány haragra lobbant az asszony ellen, és harcba szállt többi gyermekével, aki megtartja Isten pa­ rancsait, és kitart Jézus tanúsága mellett.
VÁLASZOS ÉNEK Vö. Jel 12, 7. 8. 10
V. Nagy csend lett a mennyben, amíg Mihály és an­ gyalai harcoltak a sárkánnyal. * Harsány hang hallat­ szott: Üdv, dicsőség és hatalom mindenható Istenünk­ nek.
F. Eljött Istenünk üdvössége, ereje és országa, és Fölkentjének királysága. * Harsány hang.
MÁSODIK OLVASMÁNY
Nagy Szent Gergely pápának az evangéliumokról mondott szentbeszédeiből
(Horn. 34, 8-9: PL 76, 1250-1251)
Az ?angyal" szó tisztséget jelent, és nem természetet
Tudnunk kell, hogy az ?angyal" szó tisztséget je­ lent, és nem természetet. A mennyei hazának ezek a szellemi lényei ugyanis természetük szerint mindig szellemek, viszont egyáltalán nem mindig lehet angya­ loknak nevezni őket. Valójában csak akkor ?angyalok", vagyis küldöttek, amikor valamilyen isteni üzenetnek közvetítői. Azokat, akik kisebb jelentőségű üzeneteket hoznak, nevezzük angyaloknak, azokat pedig, akik fontosabb üzeneteket adnak át, főangyaloknak.

 
Olvasmányos imaóra 1291
Ezért van az, hogy a Boldogságos Szűz Máriához nem akármelyik angyalt, hanem Gábor főangyalt küld­te Isten: úgy illett, hogy erre a szolgálatra főangyal jöj­jön, hiszen a legfontosabb üzenetet hozta.
A főangyalokat az említett okból külön névvel is megjelöljük; a szavak jelentése ugyanis feltárja, hogy mű­ ködésükben mire is van leginkább adottságuk. Abban a szent országban a mindenható Isten színelátása tökéletes­ sé teszi a tudást; ott tehát ki-ki nem azért kap saját nevet, mintha név nélkül nem lenne ismeretes a személye, ha­nem azért, mert amikor valamilyen szolgálat ellátására hozzánk jönnek, ennek a küldetésnek megfelelő' nevet vi­ selnek. Ezért az egyikük neve Mihály, ?Ki olyan, mint az Isten?"; a másiké Gábor, ?Isten ereje", a harmadiké pedig Rafael, ?Isten orvossága".
Tudomásunk szerint valahányszor csodálatos hatal­ mat kell kifejteni, Mihály kap küldetést, hogy tevékeny­ ségéből és nevéből egyaránt kitűnjék: senki sem tehet olyan nagyszerű dolgokat, mint amilyeneket Isten megte­ het. Éppen ezért van megírva, hogy az ó'si ellenség Mi­ hály főangyallal fogja végső' csatáját megvívni. Ezt Szent János réven tudjuk: Akkor nagy harc támadt Mihály fő- angyallal (vő. Jel 12, 7), tudniillik amikor a világ végén a maga erejére hagyja Isten a bukott angyalt, és letaszítja végleges kárhozatába. ő az az ősi ellenség, aki gőgjében hasonló akart lenni Istenhez, mondván: Én az égbe me­ gyek föl, az Isten csillagai fölé állítom trónomat, hasonló leszek a Fölségeshez (Iz 14, 13).
Ugyanígy, azért küldte Isten Szűz Máriához Gá­ bort, mert az ő neve: ?Isten ereje". Krisztust jött ugyanis hírül adni; aki a láthatatlan világ gonosz hatal­ masságainak a letörésére kegyes volt nyomorúságos külsőnkben megjelenni; ugyanakkor erős Istenként és győztes harcosként is jött e földre, és ezért jelentette be az ?Isten erejé"-nek nevezett angyal.
Végül, Rafael nevének jelentése: ?Isten orvossága". Ennek az a magyarázata, hogy amikor gyógyító be­avatkozással megérintette Tóbiás szemét, megszüntette a vak emberre borult sötétséget. Természetes tehát,

 
1292 Szeptember 29.
hogy akit Isten gyógyítás céljából küld, az méltán viseli az ?Isten orvossága" nevet.
VÁLASZOS ÉNEK Vö. Jel 8, 3, 4; Dán 7, 10
V. Az angyal ott állt a templom oltára előtt, arany füstölő volt nála; sok tömjént kapott. * Az angyal ke­zéből a tömjén füstje felszállt az Isten elé.
F. Ezerszer ezren szolgáltak neki, és tízezerszer tíz­ ezren álltak előtte. * Az angyal.
HIMNUSZ Téged, Isten, dicsérünk, 500. Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.
REGGELI DICSÉRET
HIMNUSZ
Neked Krisztus, Atya fénye, lelkünk lángja élete, angyalokkal egyesülve szívvel-szóval dalolunk, egymást váltó zsoltárokban zengjük szívünk dallamát.
Tisztelettel ünnepeljük
főangyalok csapatát,
de főképp az égi hadnak
vezérét és bajnokát,
ki a Sátánt letiporta,
a győzelmes Szent Mihályt.
Védjen ő; s te űzzél messze, nagy Királyunk, Krisztusunk, minden álnok ellenséget, s testünk-lelkűnk tiszta lesz: így a mennyek örömébe kegyelmeddel elvezess.
Dicsőséget az Atyának zengjen hangos víg dalunk, dicsőséget szent Fiának,

 
Olvasmányos imaóra 1293
s Lelkűknek, ki Vigaszunk, téged illet minden áldás. Szentháromság, egy Urunk! Ámen.
1. ant. Dicsőítsük az Urat, akit az angyalok dicsér­nek, a kerubok és szeráfok háromszor szentnek hirdet­ nek.
Zsoltárok és kantikum az I. hét vasárnapjáról, 535 2 ant Az Úr angyalai, áldjátok az Urat mindörök­ ké!
3. ant. Szent az Úr, hirdetik a mennyben az angya­ lok, és egy szóval zengik: Téged illet, Isten, a dicsérő' ének.
RÖVID OLVASMÁNY Ter 28, 12-13a
Jákobnak álma volt: íme, egy létra volt a földre állít­ va, s a hegye az eget érte. S lám, Isten angyalai le- és fel­ jártak rajta, íme, az Úr fölötte állt, és így szólt: Az Úr vagyok, atyádnak, Ábrahámnak Istene és Izsák Istene.
RÖVID VÁLASZOS ÉNEK
V. Az angyal ott állt * A templom oltára előtt. Az angyal.
F. Kezében arany füstölő' volt. * A templom oltára előtt. Dicsőség az Atyának. Az angyal.
Benedictus-ant. Bizony, bizony, mondom nektek: Látni fogjátok, hogy megnyílik az ég, és az Isten an­ gyalai föl- s leszállnak az Emberfia fölött.
FOHÁSZOK
Kedves testvéreim, magasztaljuk az Urat, akit körül­ vesz az angyalok dicséretet zengő hatalmas kara, és kiáltsuk örömmel:
Angyalok, mindnyájan áldjátok az Urat!
Istenünk, aki parancsot adtál angyalaidnak, hogy őriz- zenek bennünket minden utunkon,
_ vezess ma minket botlás nélkül a te ösvényeiden!
Atyánk, akinek arcát mindig látják angyalaink az égben,
_ add, hogy soha meg ne szűnjünk arcodat keresni!

 
1294 Szeptember 29.
Istenünk, akinek gyermekei olyanok lesznek, mint az angyalok a mennyben,
- add meg nekünk a szív és a test tisztaságát!
Angyalok, mindnyájan áldjátok az Urat!
Istenünk, küldd néped segítségére Mihályt, a nagy feje­ delmet,
- hogy védje meg népedet a sátán angyalaival vívott
harcban!
Mi Atyánk . . .
Könyörgés
Istenünk, te csodálatos bölcsességgel elrendezed az angyalok és az emberek szolgálatát. Engedd, hogy an­ gyalaid, akik a mennyben folytonosan szolgálnak ne­ ked, itt a földön szüntelenül oltalmazzák életünket. A mi Urunk.
NAPKÖZI IMAÓRA Zsoltárok a soros napról.
Délelőtt
Ant. Mihály, az egyik legfőbb fejedelem segítségem­ re jött.
RÖVID OLVASMÁNY Dán 12, l
Abban az időben fölkel Mihály, a nagy fejedelem, néped fiainak oltalmazója; mert olyan szorongattatás ideje következik, amilyen még nem volt soha, amióta nemzetek vannak. Abban az időben megszabadul né­ped; mind aki be van írva a könyvbe.
V. Az Úr szétküldi angyalait hangos harsonaszóval,
F. És összegyűjti választottait a szélrózsa minden irányából.
Délben
Ant. Gábor, akit már láttam látomásomban, hirtelenül leszállt hozzám, megérintett, és értésemre adta a jövőt.

 
Esti dicséret 1295
RÖVID OLVASMÁNY Dán 9, 22-23
Gábor angyal megszólított, és azt mondta: Dániel, máris eljöttem, hogy felvilágosítást adjak. Amikor imádkozni kezdtél, egy szózat hallatszott. Eljöttem, hogy tudtodra adjam, mert kedvelt férfiú vagy. Figyelj hát a szózatra, és értsd meg a látomást!
V. Áldjátok az Urat, ti, mennyei erők,
F. Szolgái, kik akaratát teljesítitek.
Délután
Ant. Isten elküldte Rafael angyalt Tóbiáshoz és Sá­ rához, hogy gyógyítsa meg mindkettőjüket.
RÖVID OLVASMÁNY Tób 12, 15a. 18a. 20
Rafael angyal vagyok, egy a hét angyal közül, aki mindig az Úr színe előtt áll. Nem magamtól jöttem, ha­nem Istenünk akaratából. Őt dicsőítsétek, mert őt illeti a köszönet. Most visszatérek ahhoz, aki küldött, írjatok le mindent, ami történt, és hirdessétek csodatetteit.
V. Angyalainak parancsot adott,
F. Hogy őrizzenek minden utadon.
Könyörgés, mint a Reggeli dicséretben.
ESTI DICSÉRET HIMNUSZ
Szent Mihályt küldd el, könyörögve kérünk, békeangyalként a körünkbe, Krisztus; látogasson meg, s valahányszor eljön, hozza kegyelmed!
Gábor is jöjjön, az erős, hatalmas; űzze el tőlünk a gonosz kísértőt, templomunkat bő javaiddal áldja látogatása!
Rafaelt is küldd, a nagy égi orvost, mennyek angyalát, hogy a sok betegnek

 
1296 Szeptember 29.
gyógyulást hozzon, utas életünkben jóra vezessen!
Krisztus, angyalnép örökös Királya, add, hogy énekünk az övékkel együtt áldja mindig azt, aki egy, de három, és egyedül szent! Ámen.
ZSOLTÁROZÁS
1. ant. Fölségedet magasra emelted, föl az egek fölé,
angyalok Királya.
8. zsoltár
Uram, mi Urunk, *
a te neved széles e világon mily csodálatos!
Az egeknél fenségesebb *
a te dicsőséged!
Kisdedek és csecsemőit ajkán ?
zendítesz dicséretet ellenségeiddel szemben, *
hogy elnémíts ellenséget és lázadót.
Szemlélem az eget: ujjaid műve az; *
a holdat és a csillagokat: te alkottad őket. Ugyan mi az ember, hogy törődsz vele, *
az ember fia, hogy gondod van rá? Kevéssel tetted kisebbe az angyaloknál, ?
dicsőséggel és fénnyel koronáztad, *
fölébe emelted kezed műveinek.
Mindent az ő lába alá vetettél: *
minden juhot, barmot, a mező vadjait,
az ég madarait s a tenger halait, * amelyek a tenger ösvényeit járják.
Uram, mi Urunk, *
a te neved széles e világon mily csodálatos!
Ant. Fölségedet magasra emelted, föl az egek fölé, angyalok Királya.
2. ant. Angyalaid színe előtt magasztallak, Istenem.

 
Esti dicséret 1297
137. zsoltár
Hálát adok neked, Uram, teljes szívemből, *
mén ajkam igéit meghallgattad. Angyalaid színe előtt magasztallak, *
leborulok szent templomodban. Áldom szent nevedet, ?
hűséges szeretetedért, *
mert mindennél magasztosabbá tetted nevedet és ígéretedet.
Amikor hozzád kiáltottam, meghallgattál, *
megsokszoroztad lelkem erejét. A föld minden királya hálát ad neked, Uram, *
amikor meghallja ajkad szózatát.
Az Úr útjairól énekelnek, *
mert nagy az Úr dicsősége! Valóban fölséges az Úr, ?
irgalommal tekint a gyöngére, *
de a kevélyt messziről megismeri.
Ha gyötrelmek közt járok, te éltetsz engem, ?
ellenségeim haragja ellen kezedet kinyújtod, *
és jobbod megszabadít engem. Az Úr javamra dönti el ügyemet; ?
Uram, örökké tart szereteted, *
ne hagyd el kezed alkotását!
Ant. Angyalaid színe előtt magasztallak, Istenem.
3. ant. Láttam, hogy á trón előtt ott áll a Bárány, mintha leölték volna; a trón körül angyalok seregének hangját hallottam.
Kantikum Kol l, 12-20
Adjunk hálát az Atyaistennek, ?
aki minket arra méltatott, *
hogy részünk legyen a szentek fényességében. A sötétség hatalmából kiragadott minket, *
és helyet adott szeretett Fia országában.

 
1298 Szeptember 29.
Benne nyertük el vére által a megváltást, *
bűneink bocsánatát.
Ő a láthatatlan Isten képmása, *
az egész teremtés elsőszülöttje, mert benne teremtetett minden ?
a mennyben és a földön, *
minden látható és láthatatlan:
a trónusok és uralmak, *
a fejedelemségek és hatalmasságok.
Általa és érte teremtetett minden, ? ő előbb van mindennél, *
és benne áll fönn minden.
Ő a testnek, az Egyháznak a feje, ?
ő a kezdet, elsőszülött a halottak közül, * hogy övé legyen az elsőség mindenben.
Mert úgy tetszett az Atyának, ?
hogy benne lakjék az egész teljesség, *
és általa békítsen ki magával mindent,
békességet szerezve a kereszten kiontott vére árán * mindennek a földön és a mennyben.
Ant. Láttam, hogy a trón előtt ott áll a Bárány, mintha leölték volna; a trón körül angyalok seregének hangját hallottam.
RÖVID OLVASMÁNY Jel 1. 4b-5
Kegyelem és békesség nektek attól, aki van, aki volt, és aki eljő, meg a hét leiektől, aki trónja előtt áll, és Jézus Krisztustól, a hűséges tanútól, a halottak elsőszü- löttétől és a földi királyok fejedelmétől. Ő szeret min­ ket, vérével megváltott bűneinktől.
RÖVID VÁI.ASZOS ÉNEK
V A tömjén füstje * Felszállt az Isten elé. A töm­ jén.
F Az angyal kezéből. * Felszállt az Isten elé. Dicső­ ség az Atyának. A tömjén füstje.

 
Esti dicséret 1299
Magnificat-ant. Gábor angyal így szólt Máriához: íme, gyermeket fogansz, fiút szülsz, és Jézusnak fogod elnevezni.
FOHÁSZOK
Kérjük az Urat, hogy az angyalokkal együtt, akik telje­ sítik akaratát, mi is készségesen hallgassunk szavá­ ra. Imádkozzunk tehát:
Kérünk téged, hallgass meg minket!
Hogy az angyalok keze által, mint a jó illatú tömjén
füstje,
- imádságunk színed elé szálljon, Kérünk téged, hallgass meg minket!
Hogy az angyal keze emelje oltárod magasságába
_ áldozati adományunkat,
Kérünk téged, hallgass meg minket!
Hogy a mennyei seregek sokaságával együtt hirdessük: dicsőség a magasságban Istennek,
_ és a földön békesség a jóakarata embereknek, Kérünk téged, hallgass meg minket!
Hogy életünk végén angyalok fogadjanak minket,
_ és vezessenek a mennyei hazába, Kérünk téged, hallgass meg minket!
Hogy Szent Mihály, a mennyei seregek vezére
_ az elhunyt híveket vezesse az örök világosságra, Kérünk téged, hallgass meg minket!
Mi Atyánk . . ?
Könyörgés
Istenünk, te csodálatos bölcsességgel elrendezed az angyalok és az emberek szolgálatát. Engedd, hogy an­ gyalaid, akik a mennyben folytonosan szolgálnak ne­ ked, itt a földön szüntelenül oltalmazzák életünket. A mi Urunk.

 
1300 Szeptember 30.
Szeptember30.
SZENT JEROMOS ÁLDOZÓPAP ÉS EGYHÁZTANÍTÓ
Emléknap
A dalmáciai Stridonban született 340 körül. Rómában tanult, ott is keresztelkedett meg. Aszkéta életet élt. 373-ban Jeruzsálembe indult, de Antiochiában megbetegedett. A chalkiszi sivatagban a remeték életét élte, 379-ben pap­pá szentelték. Rómába visszatérve Szent Damazusz pápa titkára lett, itt kezdte latinra fordítani a Szentírás köny­ veit, és előmozdította a szerzetesi életet. 385-ben elhagyta Rómát, Betlehemben telepedett le, azonban továbbra is tevékenyen kivette részét az Egyház gondjaiból. Sok mű­ vet írt, főként Szentírás-magyarázatokat. Betlehemben halt meg 420. szeptember 30-an.
Egyháztanítók közös zsolozsmája, 1656, a követke­ zők kivételével:
OLVASMÁNYOS IMAÓRA MÁSODIK OLVASMÁNY
Szent Jeromos áldozópapnak Izajás próféta könyvéhez írt magyarázatainak előszavából
(Nn. 1.2: CCL 73, 1-3)
Aki nem ismeri a Szentírást, az Krisztust sem ismeri
Teljesítem kötelességemet Krisztus parancsainak en­ gedelmeskedve, ahogyan ó' mondja: Vizsgáljátok az írá­ sokat (Jn 5, 39), és: Keressetek, és találtok (Mt 7, 7), ne­ hogy azt kelljen hallanom, amit a zsidóknak mondott: Tévedtek, mert nem ismeritek sem az írásokat, sem az Isten hatalmát (Mt 22, 29). Ha ugyanis Pál apostol sze­ rint Krisztus az Isten ereje és Isten bölcsessége, és aki nem ismeri az írásokat, az nem ismeri Isten erejét és bölcsességét sem, akkor, aki nem ismeri az írásokat, az Krisztust sem ismeri.

 
Szeptember 30. 1301
Ezért azt a családatyát szeretném utánozni, aki kin­ cseiből újat és régit hoz elő; meg azt a menyasszonyt, aki az Énekek énekében így beszél: Gyümölcsöt, frisset és régit is tettem el neked, kedvesem (vö. Én 7, 13). Úgy akarom tehát Izajást magyarázni, hogy őt ne csak mint prófétát, hanem mint evangélistát és apostolt is bemu­tassam, ő ugyanis így nyilatkozik magáról és a többi evangélistáról: Milyen szép annak lába, aki jó hírt hoz, aki békét hirdet (Iz 52, 7). Isten is úgy hívja meg őt, mint egy apostolt, ezzel a kérdéssel: Kit küldjék el? Ki megy el ehhez a néphez? Mire a próféta így válaszolt: Itt vagyok, engem küldj el! (Vö. Iz 6, 8).
De senki se higgye, hogy csak néhány rövid szóval szeretném kifejteni ennek a szentírási könyvnek gaz­dag tartalmát. Hiszen ez a könyv Urunk életének min­ den titkát magába foglalja. E könyvben benne van a Szűztől született Emmánuel, benne van a csodás tettek és jelek szerzője, benne, hogy meghalt, és eltemették, de a halálból feltámadt, és hirdeti, hogy minden nem­ zet Üdvözítője lesz. És mit mondjak arról a nagyszerű tanításról, amit a fizikai és erkölcsi rendről meg az el­ mélyedt gondolkodás művészetéről ad elénk ez a könyv? Mindaz, amit a Szentírás tartalmaz, mindaz, amit emberi nyelv kifejezni képes, és a halandó értelem felfoghat, mind megtalálható ebben a könyvben. E könyv mélységes titkairól maga a szerzője tanúskodik: Ezeknek a dolgoknak a látomása olyan számotokra, mint egy lepecsételt könyvnek a tartalma, amelyet ha odaadnak valakinek, aki tud olvasni, s azt mondják ne­ ki: ? Olvasd", azt feleli: ?Nem tudom, mén le van pecsé­ telve". Ha meg olvasni nem tudónak adják a könyvet, s azt mondják neki: ?Olvasd", akkor az így felel ?Nem ismerem a betűket" (Iz 29, 11).
De ha valakinek ez kevés lenne, hallgassa meg Szent Pált, aki ezt írja: A próféták közül is kettő vagy három beszéljen, a többi pedig bírálja meg. Ha egy másik jelen­ levő kap kinyilatkoztatást, az előbbi hallgasson el (l Kor 14, 29). De hogy tudnánk elhallgatni, amikor

 
1302 Szeptember 30.
egyedül a próféták szájával beszélő Szentlélektől függ, hogy hallgassanak-e vagy beszéljenek? Ha tehát a pró­ féták megértették, amit hirdettek, akkor szavuk tele van bölcsességgel és okossággal. Fülükhöz nem hangok rezgése ért el, hanem magának Istennek szava szólalt meg a próféták lelkében. Egy másik próféta így tanús­ kodik erről: Az angyal, aki bennem szólt (vö. Zak l, 9); és Szívből kiáltjuk: Abba, Atyánk (Gal 4, 6); továbbá: Hadd ballom, mit hirdet bennem az Úr, a mi Istenünk (vö. Zsolt 84, 9).
VÁLASZOS ÉNEK Vö. 2 Tim 3, 16-17; Péld 28, 7
V. Minden írás, amit Isten sugalmazott, jól használ­ ható a tanításra, az igaz életre való nevelésre, * Hogy az Isten embere tökéletes legyen, és minden jóra hajol­ jon.
F. Az okos fiú megtartja az intelmet. * Hogy az.
REGGELI ÉS ESTI DICSÉRET
HIMNUSZ
Csendüljön ajkunkon ünnepi énekünk, áldjuk Szent Jeromost, mint fénylő csillagot, bátor és szigorú élete, bölcs tana fénnyel tölti a lelkeket.
Hol dogmák, nagy igék mennyei titkait mélyükén keresi, s tarja fel ékesen, hol ellenfeleket ostoroz oktatón, visszaverve a tévedést.
Mennyből jött iratok zöld, üde kertjeit szorgosan, tüzesen műveli, öntözi, s hozván szent kegyelem drága gyümölcseit: gazdag asztala vár reánk.
Mindig vágyva magány, csend csodakincseit, virraszt éveket ott, hol született Urunk, testét megtöri, hogy élete áldozat, Úrnak szánt adomány legyen.

 
Szeptember30. 1303
Érte népeidet áldd meg, Urunk, Atyánk, adjon ő meleget, biztos irányt, utat, hogy majd szüntelenül zengjen a háladal néked, végtelen Istenünk! Ámen.
Könyörgés
Istenünk, te Szent Jeromos áldozópap lelkébe ben­sőséges szeretetet oltottál a Szentírás iránt. Add, hogy egyre több erőt merítsünk igédből, és megtaláljuk ben­ ne az élet forrását. A mi Urunk.

 
 
 
á LAP
 
á LAP