1 A jeruzsálemi templomban
Szentírás: Lk. 2, 21-38
A mózesi törvények szerint a kisgyerek születése után a nyolcadik napon nevet adtak neki. A betlehemi kisgyermeknek a Jézus nevet adták, hiszen az Angyal Máriának és Józsefnek is így nevezte a születendő gyermeket. |
Szintén a mózesi törvény szerint egy hónapos kora után (40 naposan) minden született kisfiút elvittek a jeruzsálemi templomba. Jézussal is így tettek.
Jeruzsálemben élt egy idős ember, akinek Simeon volt a neve. Istenszerető, imádságos szívű ember volt, aki azt kérte az Istentől, hogy még mielőtt meghal, láthassa Jézust, „Izrael vigasztalását”. Ezen a napon, amikor a Kisjézust a templomba vitték, Simeon éppen imádkozni indult. A templomlépcsőn meglátta Máriát és kezében a Kisjézust. Boldogan odasietett hozzájuk, karjára vette a gyermeket, és megköszönte Istennek, hogy még láthatta őt: „Bocsásd el most Uram szolgádat, szavaid szerint békességben, mert látták szemeim az Üdvözítőt”.
Mindenki ismerte a több mint nyolcvan éves Annát a városban, mert imádsággal telt minden napja az Úr Szentélye előtt. Hála imádságot mondott és az Istent dicsérte, mikor a Kisjézust meglátta Szűz Máriával és Józseffel a templomban.
Szótár: Mózesi törvények, Jézus név,
Jeruzsálem, Jeruzsálemi templom, Hála |
|
2 Heródes király és a bölcsek
Szentírás: Mt. 2, 1-12
A jeruzsálemi palota trónján Heródes ült. Aki meghallotta nevét, félelemmel gondolt rá, mert rossz szívű, kegyetlen uralkodója volt Júdeának.
Amikor még a napkeleti bölcsek a Kisjézust keresték, először a Betlehemtől nem messze lévő Jeruzsálembe mentek, hogy megkérdezzék a királyt, merre keressék a most született Messiást. Heródes semmit nem tudott Jézus születéséről, ezért hívatta az írástudókat . Ők felolvasták a jövendölést . Heródes olyan mérges lett, mint még soha. „Itt a Messiás, akit egész Izrael földjén vártak. Biztos őt akarják majd királynak. Ezt nem engedem, én maradok a király” – gondolta magában.
|
Heródes furfangos ember volt, nem mutatta ki haragját. Mosolygott a bölcsekre, és azt mondta nekik, hogy keressék meg a kisgyermeket, és ha megtalálták jöjjenek vissza hozzá, és mondják el neki is, hogy hol van, hogy ő is meglátogathassa. A bölcsek tudjuk, megtalálták a betlehemi jászolt. Azonban álmukban figyelmeztetést kaptak: „Ne menjetek vissza Heródeshez, mert a király rossz szívű ember, bántani akarja a Kisjézust.” Így a három bölcs messze elkerülte Jeruzsálem városát.
Szótár:
Heródes, Írástudók, Jövendölés, Izrael
|
|
3 Egyiptomi menekülés
Szentírás: Mt. 2, 13-18
Heródes hetekig várta, hogy mikor kopogtatnak már a palota kapuján a bölcsek, de mikor rájött, hogy nem jönnek vissza hozzá, hívatta minden katonáját. „Katonáim! Betlehem minden házába menjetek be, és az összes két évesnél kisebb kisgyereket öljétek meg! Meg kell halnia ennek a született Messiásnak!” A katonák elindultak. Betlehemből csak sírást lehetett hallani.
|
A Kisjézus azonban mégis megmenekült, mert Józsefet álmában angyal figyelmeztette: „Menjetek Egyiptomba!” József mikor felébredt azonnal szólt Máriának. „De miért akarná bántani Heródes egy csecsemőt?” – szólt Mária és magához szorította a még csendesen alvó Kisjézust. „Azt nem tudom” – mondta József, de azonnal indulnunk kell.” József a tarisznyába rakta mindenüket, amilyük csak volt, megetette, megitatta a szamarukat, és útnak indultak. Mária kezében a Kisjézussal a szamáron ült, József pedig Egyiptom felé vezette őket.
Szótár:
Egyiptom
|
|
4 Az Egyiptomi menekülés legendája
Heródes katonái minden utcát, erdőt, legelőt végigjártak, hogy megtalálják a Kisjézust, és teljesítsék a parancsot. Mária és József lassan haladtak a szamárral. Már messziről meghallották a lovak patáinak dübögését. Nagyon megijedtek. Mária a szamár hátáról egy kis barlang bejáratát látta meg. Odasiettek, József leszedte a bejáratról a pókhálót, és a barlang legbelső sarkába bújtak. A szamarat is bevitték.
A katonák odaértek a barlanghoz. A parancsnok odaszólt egyik katonájának: „Menj, nézd meg, hátha a barlangban vannak.” A katona leszállt lováról, és a barlang felé sietett. |
Mária a Kisjézust ringatta karjában, nehogy hangját a katona meghallja, József pedig a szamarat simogatta, hogy csendben maradjon.
Amikor a katona a barlang bejáratához lépett, nem is ment tovább, hátra kiáltott parancsnokának: „Uram, csupa pókháló a bejárat, itt ember évek óta nem járt.” „Jó, gyere vissza!” - szólt a parancsnok.
Mária és József is nagyon csodálkoztak, mikor a katona szavait hallották. Hálás szívvel köszönték meg a Jóistennek, hogy vigyáz rájuk, és a pókok gondos munkája megmentette a Kisjézus életét.
Egy kis ideig még a barlangban maradtak, majd József kifelé jövet leszedte a sűrű pókhálót. A Kisjézus Mária karjában volt, de a barlang kijáratához érve az egyik pók hátára hálából egy keresztet rajzolt kis ujjával.
A Szent Család folytatta útján Egyiptom felé.
Szótár:
Legenda
|
|
5. Az egyiptomi pálmafa legendája
Nagyon hosszú volt az út Egyiptomig. Mária is és József is elfáradtak, de már nem messze volt Egyiptom határa, ahol már nem kellett félni a katonáktól, így tovább mentek. Útközben megették a pásztoroktól kapott ennivaló kevés maradékát. „Nézd Mária, a dombokon túl már Egyiptom földje van” - biztatta Máriát József.
|
Amikor átértek a dombok túloldalára békésen ültek le egy pálmafa alá. A pálmafa árnyéka alatt mindhárman elaludtak. Arról álmodtak, hogy kedves, békés, Istenszerető emberek között fognak élni. Mária álmában meleg ételt főzött, József pedig egy szép fát látott, kezébe vette a fűrészt, majd a gyalut, és a Kisjézusnak gyönyörű kiságyat, kisasztalt és széket faragott. Bizony a Kisjézus is olyan szépet álmodott, hogy álmában mosolygott.
Lassan mindhárman felébrednek. József éhesen nézett fel a pálmafán lévő datolyára. Mária azt mondja neki: „József, vegyél le a datolyából, jó lesz az nekünk, hogy ne legyünk éhesek. József felállt, de nem érte el az ágakat. Megpróbált felugrani, majd lerázni a datolyát, de nem sikerült. Mária szomorú tekintettel nézet fel a pálmaágakra. A Kisjézus a nagy csendben édesanyjára nézett, majd kicsiny kezét a pálmafa felé nyújtja. A pálmafa ága lassan a földig lehajolt. „Nézd, nézd, József a pálmafát!”- szól Mária. József gyorsan felállt, és leszedte az ágakról az érett datolyát. A Kisjézus rájuk nevet, ők pedig imádságos szívvel boldogan ették meg a pálmafa gyümölcsét.
|
|
6. Hazatérés Názáretbe – legenda a szamárról
Szentírás: Mt. 2, 19-23
A Szent Család Heródes király uralkodása alatt nem térhetett vissza Izraelben. Egyiptom földjén éltek, itt tette meg az első lépéseket a Kisjézus, és itt tanulta meg kimondani az első szavakat.
Amikor József meghallotta
hírét, hogy Heródes király meghalt, már tudta, hogy indulhatnak haza. Mária a hazatérés örömével hajtogatta össze a Kisjézus ruháit. „Hazamegyünk gyönyörűségem! Haza, Názáretbe!” – mondta Szűz Mária a Kisjézusnak, és örömében énekelve táncolt vele. A Kisjézus még
nem is tudta, hogy mit jelent hazamenni, de látva édesanyja
|
vidámságát nagyokat nevetett.
József felültette őt a szamárra, és boldogan indultak
Názáret felé. Útközben Betlehem mellett haladtak el, és
Mária megmutatta a Kisjézusnak hol született. A jeruzsálemi
templomba is elmentek, és megköszönték a Jóistennek, hogy
épségben, egészségben újra itt lehetnek. A Kisjézus
csodálkozó tekintettel nézte az imádság házát, a templomot.
Folytatták útjukat Názáretben . Útközben a Jordán folyó mellett mentek el. Názáretben egy kicsiny ház mellett álltak meg. „Itthon vagyunk” – szólt Mária a Kisjézushoz. „Itthon” – mondta ő is kedves hangon. A Kisjézus egy keresztet rajzolt a szamár hátára, és azt mondta neki: „Köszönöm, hogy hazahoztál.”
József levette őt a szamárról, és csodálkozva nézte, hogy a rajzolt kereszt megmaradt a szamár hátán ( és azóta is hűségéért, kereszt rajzolta van minden szamáron.)
Szótár:
Názáret,
Jordán folyó
|
|
7. Jézus gyermekkora
Jézus gyermekkorát itt élte Názáretben. Édesanyja, Szűz Mária, és nevelőapja Szent József nagy szeretetben nevelték őt. Szegényesen éltek, de boldogok voltak, mert az Isten szeretete békességgel töltötte el őket.
A Jézus jószívű, szófogadó , békés
természetű fiú volt. Amiben csak tudott segített, és soha
sem tett rosszat. Édesanyja mindig boldog volt, mert jóságát
látta. József is büszke volt a barátságos, jókedvű,
szépszavú Jézusra. Ő is nagyon szerette szüleit, és a
családi |
békességre törekedett. Nem beszél soha csúnyán szüleivel, és
nem veszekedett, ha valami nem úgy történt, ahogy ő szerette
volna. Akkor is segített, ha nem kérték, és mindent
megköszönt, amit kapott, még a kis dolgokat is.
A názáreti gyerekek is jóbarátai voltak, mert öröm volt vele játszani. Sokat voltak együtt. Jézus mindig igazságosan és becsületesen játszott. Ha pedig valakit meg kellett vigasztalni , vagy segítségre szorult, mindig ő volt az első, aki mellette állt.
Szűz Mária tanította őt imádkozni már egészen kicsiny korában. Isten jóságáról, szeretetéről minden nap beszélt neki. József, pedig esténként a választott nép történtét mesélte. Jézus figyelmesen hallgatta minden szavukat, és szeretett volna egyszerre mindent megjegyezni.
A legfontosabb, amit tanult szüleitől: A legnagyobb szeretet Istenben van.
Szótár: Szófogadó, Békés
természetű, Büszke,
Szépszavú, Becsületes,
Vigasztal, Választott nép
|
|
8. Egy nap Názáretben
Reggel mikor felkeltek imádsággal kezdték a napot, a Jóisten áldását kérték minden munkájukhoz. A reggelire szánt lepényre kevés lekvárt tettek, és jóízűen elfogyasztották.
József az ácsműhelybe indult dolgozni, Mária pedig a Kisjézussal az otthoni munkába kezdtek. Először is, mint minden reggel a patakhoz mentek. A Kisjézus a tiszta vízben megmosdott, édesanyja kendővel törölte meg. Ezután Mária elővette a mosnivaló ruhákat. Amíg ő mosott a patak vizében, a Kisjézus a kavicsokkal játszott. A vizes ruhát Mária jól kicsavarta, és egy kosárba tette. A Kisjézusnak is volt egy kis kosara, ő abban vitt haza vizes ruhát. Hazaérve együtt kiterítették őket. Később vízért indultak, hogy legyen otthon friss víz a korsókban. A kútnál annyit merítettek, hogy jusson inni, főzni, mosogatni, mosdani.
|
|
Amikor hazaértek ebédet főztek. Eközben József az ácsműhelyben végezte dolgát. Az ácsok fával dolgoznak, de akkoriban nem a háztetők készítése volt a legtöbb dolguk, hanem szerszámok készítése, javítása, asztalok, székek, szekrények faragása. Józsefnek mindig volt
munkája, mert becsületesen és szépen dolgozott.
|
Názáret lakói szívesen kérték őt meg, de a szomszédos Kánából is sokan jöttek hozzá. Egy-egy napon a Kisjézus is elment Józseffel a műhelybe, és csodálattal nézte, hogyan lesz a szórós fából szép sima asztaltető, polc, szerszámnyél. Ezt az érdekes munkát a Kisjézus is próbálgatta és nagyon ügyes volt. Ebédelni ilyenkor együtt mentek haza.
Délután a kert növényeit gondozták: virágokat, zöldségeket, gyümölcsfákat. Elmentek tüzelőt gyűjteni, tésztátgyúrtak, lepénykenyeret sütöttek, ruhát varrtak. Vacsorához mindannyian egy asztalhoz ültek, és elmeséltek mi történt velük ma. Mielőtt lefeküdtek aludni, imádságukban hálát adtak a Jóistennek a mai napjukért, egymásért.
|
|
9. A Szentírás Jézus gyermekkoráról
(Máté és Lukács evangéliuma)
A Szentírás Jézus gyermekkoráról nagyon keveset mond el. Olvashatunk születéséről, a jeruzsálemi templomban való bemutatásáról, az egyiptomi menekülésről, és a Názáretbe való hazatérésről.
A következő történet a 12 éves Jézus a templomban, és szinte 20 évet átugorva folytatódik Jézus keresztségével, nyilvános működésének megkezdésével, tanításával.
|
Milyen szívesen olvasnánk Jézus gyermek- és fiatal koráról. De az evangélisták nem írnak róla. Miért nem?
Jézus, az Isten Fia emberré lett – „mindenben hasonló lett hozzánk, kivéve a bűnt”. Tehát Jézus ugyanazt az életet akarta élni, amelyet mi élünk, az ember mindennapjait akarta megélni. Ezért (bár megtehette volna) nem élt „csodagyerekként”. Így valóban a legmélyebben megérti az ember, a gyerekek, a fiatalok örömeit és gondjait is. Így bizalommal mondhatjuk neki: „Te is tudod, milyen…”. Ha nem így élt volna, ma sokan azt mondanák, hogy persze neki könnyű volt, megtehetett mindent. Pont ezt nem akarta. Bár tényleg megtehetett volna mindent, de hogy érezzük szeretetét és bízzunk benne, az egyszerű hétköznapi életet élte.
|
|
10. Jézus gyermekkoráról szóló legendák
Legendák íródtak Jézus fiatal koráról, melyek mind legfontosabb tulajdonságát fejezik ki: szeretetét, jóságát, figyelmességét, segítőkészségét, Isten iránti bizalmát. Ezek a legendák mind arról szólnak, hogy Jézus másokon akart segíteni, amikor csodát tett. Nem várt érte köszönetet, nem is mondta, hogy ő tette csodát. Csendben örült, amikor mások örömét látta. Magának, a maga érdekében sohasem tett csodát.
Szótár:
Legenda, Csoda
|
|
11. Legenda – A korsó
A Kisjézus minden nap édesanyjával, Máriával vízért ment. Egyik nap több nagyobb korsóval indultak el mint szoktak, mert a szomszéd kisfiú beteg volt, és édesanyja nem akarta egyedül otthon hagyni őt, így Mária azt mondta, hoznak nekik is vizet. Meg is töltötték a korsókat. Elindultak hazafelé, Mária két nagy korsóval, Jézus pedig két kicsivel. Mária útközben nagyon elfáradt, és így szólt:
|
„Kisfia álljunk meg egy kicsit, mert nehezek ezek a korsók.” Leültek az út szélére pihenni. Egy kis idő múlva felálltak, Mária felvette a korsókat. Azonban gyorsan le is tette. „Várj, Jézus. Ezek a korsók nagyon könnyűek. Talán elrepedtek, és kifolyt belőlük a víz.” – mondta Mária. A Kisjézus nevetett. „Nem repedt az el édesanyám! Tele vannak vízzel. Csak hozzad őket! Hosszú út van még hazáig, de így nem fogsz elfáradni.” Mária felvette a korsókat. Egy szót sem szólt, csak magában mondott el egy imát.
Mielőtt hazamentek a szomszédhoz vitték be a vizet. Rebeka nagyon megköszönte. Jézus a beteg kisfiú mellé ült, és vicces történeteket mesélt neki, hogy jobb kedve legyen. Mikor hazamentek együtt főztek ebédet, és József is nemsokára hazaért.
|
|
12. Legenda - A homokvár
Jézusnak gyerekkorában sok barátja volt, délutánonként együtt játszottak. Legjobb barátja a szomszéd Péter volt. Egyik nap Jézus átment hozzájuk. „Péter, mit szeretnél ma játszani?” „Szeretnék építeni egy igazi homokvárat. Segítesz?” – kérdezte Péter. Jézus örömmel mondott igent, és már mentek is vízért, hogy elkezdhessék a homokvár építését. Útközben kitalálták, hogy a jeruzsálemi templomot építik meg. Így is lett. Három napig építették, mi készen lett. Aki csak arra ment az utcán, mindenki megállt megnézni, olyan szép lett.
Nem messze tőlük lakott egy fiú, irigy, rossz gyerek volt. Amikor meglátta a homokból készült templomot nagyon mérges lett, hogy nem ő épített ilyet. Este mikor sötétedett, kiment összetaposta a homokvárat. Aztán jót nevetett magában: „Nektek sincs már homokváratok!” – gondolta.
|
Azonban Péter is kiszaladt még este, hogy elalvás előtt még egyszer megnézze a gyönyörű homoktemplomot, hiszen régen szerette volna már megépíteni. Amikor odaért és meglátta a széttaposott homokot, sírva szaladt Jézushoz. Bekopogott. „Jézus, valaki összetaposta a homokvárat!” Jézus alig tudta megvigasztalni, annyira sírt Péter. „Menj haza Péter, feküdj le aludni. Mikor reggel felkelsz menj ki, és nézd meg a homokvárat” Péter nem értette miért mondja ezt Jézus, de könnyes szemét törülgetve hazament. Reggel mikor felkelt rögtön a homokhoz ment. A csodálkozástól szólni sem tudott, mert a homokvár felépülve állt előtte. Boldogan rohant Jézushoz, hogy elmondja neki. Jézus csak ennyit mondott: „Örülök, hogy már nem vagy szomorú.”
|
|
13. Legenda - A fonal
Jézus gyerekkorában az embereknek nagyon kevés ruhájuk volt. A szegények nem is tudták megvenni, olyan drága volt egy-egy ruhadarab. Ők maguk készítették el ruháikat.
Jézus nagymamája (Szűz Mária édesanyja) Szent Anna volt. Ő nagyon sok ruhát készített már, szőni, fonni és varrni is tudott. Jézusnak is több ruháját ő készítette el, és ezeket Jézus mindig nagy örömmel vette fel.
Szent Anna most is éppen egy kendők készít. Jézus bemegy hozzá, és látja milyen nagy munkában van. „Kinek készíted a kendőt?” - édesanyádnak. De meg ne mond neki, mert meglepetés lesz. Azonban nagy bajban vagyok, nézd a fonal lassan elfogy, és még a kendő feléig jutottam el. Biztos, hogy nem lesz elég. Nem lesz ez befejezve Jézuskám csak hetek múlva, amikor majd újra tudok venni hozzá fonalat. „És akkor addig nem tudja hordani anyukám?” – kérdezte Jézus. „Addig nem sajnos. Lehet, hogy most abbahagyom, majd meglesz a fonal folytatom.” – válaszolta Szent Anna.
„Ne hagyd abba nagymama! Hidd el nekem elég lesz, én biztosan tudom.” – kérte őt Jézus. „Ó bárcsak úgy lenne, de én annyi kendőt készítettem már, hogy látom mennyi fonal kell hozzá. Ez bizony nem lesz elég.”
|
„Kérlek szépen folytasd! Addig csináld, amíg csak látsz fonalat a gombolyagon!” – és átölelte Jézus nagymamáját miközben ezt kérte tőle. „Jól van, jól van.” – mondta Szent Anna. „Ha te kéred, folytatom.”
A kendő egyre hosszabb és hosszabb lett. Szent Anna sokszor belenézett a kosárba van-e még benne fonal. „Már rég el kellett volna, hogy fogyjon.” – gondolta magában. De csak szőtte, szőtte tovább a kendőt. Készen is lett vele. Örömmel vitte Máriának az új kendőt. Mária megköszönte édesanyjának, Jézus is hálás volt nagymamája munkájáért, és nagyon örült, hogy édesanyja új kendőt hordhat. „Ugye, hogy elég lett a fonal.” – mondta Jézus nevetve. „Elég bizony, még maradt is – bár nem értem, hogy lehet.”
|
|
14. A 12 éves Jézus a templomban
Szentírás: (Lk. 2, 41-52)
A választott
nép legfontosabb városa Jeruzsálem volt. Minden évben az
egyiptomi menekülés emlékére ünnepet tartottak, a
kovásztalan kenyér (pászka) ünnepének, Húsvétnak
nevezték. Ilyenkor minden zsidó Jeruzsálembe ment. Mária
és József is Jeruzsálembe indult az ünnepekre. Jézust is
magukkal vitték. Názáret és Jeruzsálem 60-70 km
távolságra vannak egymástól. Az utat együtt tették meg
többen - rokonok, barátok, ismerősök. Jézus is
barátaival ment az úton. Mindannyian több napig maradtak
ott, mint minden évben. Hazafelé is együtt indultak el.
Már egy napi járásra voltak Jeruzsálemtől hazafelé,
amikor Mária és József Jézust keresték barátai között.
Nem volt velük. Aggódva indultak vissza Jeruzsálembe,
hogy Jézust megkeressék. Szinte egész Jeruzsálemet
végigjárták, de sehol sem találták. Bementek a
templomba, hogy ott is megnézzék, bár gyerekek nem
nagyon kószálhattak arra. Amikor beléptek meglátták
Jézust, aki az Írástudók (rabbik) között ült, és a
Szentírásról beszélgetett velük. Mindannyian csodálkozva
hallgatták szavait. Ahogy a Szentírás írja:
„csodálkoztak okosságán és feleletein” (Lk.2,47). Mária
megszólította Jézust, aki rögtön felállt és odament
hozzájuk. |
Édesanyja átölelte örömében, hogy megtalálták, de megkérdezte tőle: „Gyermekem, miért tetted ezt velünk? Lásd apád és én szomorúan kerestünk.” Jézus így válaszold: „De miért kerestetek? Nem tudtátok, hogy nekem Atyám dolgaiban kell fáradoznom.” Mária és József csodálkozva néztek rá, és elindultak a jeruzsálemi templomból haza.
„Jézus pedig növekedett bölcsességben, korban, és kedvességben Isten és emberek előtt.”
Szótár:
Választott nép, Jeruzsálem,
Húsvét,
Jeruzsálemi templom
|
|
KAPCSOLÓDÓ HITTAN
OLDALAK:
Szentek-ünnepek oldal:
Szentek: Szűz Mária és Szent
József
Ünnepek: Gyertyaszentelő
Boldogasszony
|