L      I      T      U      R      G      I      A
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
 
 
Szent Család vasárnap / A év
 
 
 
SZENTÍRÁS
Szentmise szentírási idézetei
 
LELKISÉGI GONDOLATOK
Homilia: 2010   2007   2004
 
 
 
 
 
L      I      T      U      R      G      I      A
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
SZENTÍRÁS
 
Szentmise szentírási idézetei
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
 
 
 
Aki tiszteli atyját, hosszú életű lesz
 
Sir 3,2-6.12-14
Hallgassátok, fiúk, az atyáról szóló törvényt, és szerinte cselekedjetek, hogy üdvösséget leljetek. Mert Isten tekintélyt adott az atyának a gyermekek előtt, és megszabta az anya jogát a gyermekekkel szemben. Aki szereti Istent, bűneiért engeszteli; tartózkodik tőlük, és mindennapi imája meghallgatásra talál. Kincset gyűjt, aki megbecsüli anyját; aki tiszteli atyját, örömét leli gyermekeiben, s amikor imádkozik, meghallgatásra talál. Ne keresd dicsőségedet apád lenézésében, mert az ő szégyene nem válik becsületedre; Az ember becsülete ugyanis apja jó nevétől van, s a meg nem becsült apa szégyene a fiának. Fiam! Legyen gondod apádra öregségében, és ne keserítsd őt életében!
Zs 127
Zarándok-ének. Mind boldog az, aki féli az Urat, s az ő útjain jár! Élvezed akkor kezed munkáját, boldog vagy, és jó dolgod lesz. Feleséged olyan lesz, mint a bőven termő szőlőtő házad oldalán, fiaid, mint az olajfa-csemeték asztalod körül. Íme, ilyen áldás éri azt az embert, aki féli az Urat. Áldjon meg téged Sionról az Úr, hogy lásd Jeruzsálem boldogságát életed minden napján, és lásd fiaidnak fiait. Békesség legyen Izraelen!
Kol 3,12-21
Öltsétek tehát magatokra, mint Isten szent és kedves választottjai, az irgalom érzületét, a jóságot, az alázatosságot, a szelídséget és a béketűrést! Viseljétek el egymást, és bocsássatok meg egymásnak, ha valakinek panasza van a másik ellen! Ahogy az Úr megbocsátott nektek, úgy tegyetek ti is! Mindezek fölött pedig: öltsétek magatokra a szeretetet, amely a tökéletesség köteléke! S Krisztus békéje, amelyre meghívást kaptatok egy testben, uralkodjék a szívetekben! Legyetek hálásak! Krisztus igéje lakjék bennetek gazdagon! Minden bölcsességgel tanítsátok és intsétek egymást! Hálaadással szívetekben énekeljetek Istennek zsoltárokat, szent dalokat és énekeket! Bármit tesztek, szóval vagy tettel, mindent az Úr Jézus nevében tegyetek, és adjatok hálát az Atyaistennek általa! Asszonyok, engedelmeskedjetek férjeteknek, ahogy illik az Úrban! Férfiak, szeressétek feleségeteket, és ne legyetek kemények irántuk! Gyermekek, fogadjatok szót mindenben szüleiteknek, mert ez kedves az Úrnak! Apák, ne keltsétek fel a haragot gyermekeitekben, hogy kedvüket ne veszítsék!
Mt 2,13-15.19-23
Miután ők elvonultak, íme, az Úr angyala megjelent Józsefnek álmában és így szólt: ,,Kelj föl, vedd magad mellé a gyermeket és anyját, és menekülj Egyiptomba! Maradj ott, amíg nem szólok neked! Heródes ugyanis keresni fogja a kisgyermeket, hogy megölje őt.'' Erre ő fölkelt, éjjel magához vette a gyermeket és anyját, és eltávozott Egyiptomba. Ott volt Heródes haláláig, hogy beteljesedjék az Úr szava, amit a próféta által mondott: ,,Egyiptomból hívtam az én fiamat'' [Óz 11,1]. Amikor Heródes bevégezte életét, íme, az Úr angyala megjelent álmában Józsefnek Egyiptomban és így szólt: ,,Kelj föl, vedd magadhoz a kisgyermeket és anyját, és menj Izrael földjére. Meghaltak ugyanis, akik a gyermek életére törtek.'' Ő fölkelt, maga mellé vette a kisgyermeket és annak anyját, és bement Izrael földjére. Mivel meghallotta, hogy Arkelausz uralkodik Júdeában apja, Heródes helyett, félt odamenni. Miután álmában intést kapott, eltávozott Galilea vidékeire. Odaérve egy Názáretnek nevezett városban telepedett le, hogy így beteljesedjék, amit a próféták mondtak: ,,Názáretinek fogják hívni.''
 
 
 
 
 
á LAP
 
 
 
L      I      T      U      R      G      I      A
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
LELKISÉGI GONDOLATOK
 
Homilia:  2010   2007   2004  -  Forrás
+
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
 
 
     
 
HOMILIA 2010
 
 
 
 
á lelkiségi gondolatok
 
 
 
HOMILIA 2007
 
Családi nézeteltérések megoldása
Valahol Magyarországon a püspök meglátogatott megy hittanórát. Kíváncsi volt a gyermekek vallási ismeretére. Többek között feltette a kérdést: „Mi a házasság?”
Egyik gyerek hebegett: „a házasság… a házasság az az állapot, amelyben az embereknek egy ideig szenvedniük kell, hogy megérjenek a mennyország számára.”
Nevetés. A hitoktató zavartan szól közbe: „De fiam, te összetéveszted a házasságot a tisztítótűzzel!” A püspök mosolyogva mondja: „Lehet, hogy igazad van. A házasságban sokszor tényleg szenvednünk kell, míg meg nem érlelődünk a teljes boldogságra.
A jegyesek esküvő előtt persze úgy gondolják, hogy azonnal fejest ugranak a mennyei boldogságba. A nászúton, a mézeshetek alatt talán így is történik. De aztán előjönnek a problémák. Ésszerűen egy házaspár sem remélheti, hogy konfliktus nélküli lesz a családi életük. De a konfliktusokat békésen, szeretettel kell megoldani. A házasság sokszor azért hasonlít a tisztítótűzhöz, mert ezt figyelmen kívül hagyják.
A Szent Családban is adódhattak véleménykülönbségek. Én el tudom képzelni, hogy amikor József megkapta az utasítást az egyiptomi menekülésre, Mária ellenvethette: Hátha csak rosszat álmodtál”, vagy „várjunk legalább reggelig”. Aztán a szeretet szellemében döntöttek. Így lehet példaképünk a Názáreti Család.
Tapasztalva a házassági konfliktusok nagy számát a segíteni akarás szándékával pszichológusokból, tanácsadókból, aktív házaspárokból alakult munkacsoport összeállította a családi nézeteltérések feloldásának alapelveit.
Megfogalmazásra és alkalmazásra érdemesek.

1. Ne fújj fel apróságokat!
A lufit szoktuk felfújni, meg a focit, meg az autó belső gumiját. Ezek felfújva jók. A szappanbuborék is. De a bosszantó apróságok felfújását a házastársak között kerülni kell. Ilyenek naponta tucatjával adódnak: az asszony elfelejti a kenyeret megpirítani a reggeli tojáshoz, a férj kint hagyja a pizsamát a hálószobában, a feleség vendégeket hív és nem beszéli meg a férjével, a férfi ugyanakkorra mozijegyet vesz két személyre, stb. Ilyenkor ne fújjuk fel: „persze, te mindig…” vagy: „bezzeg neked soha…” Apróságok. De ha általánosítjuk, tönkre mehet a harmónia.
Az Evangéliumok tanúsága szerint Jézus az apróságokat egy kézlegyintéssel elintézte: a kalász kimorzsolásánál: „Irgalmasságot akarok, nem áldozatot.” A böjt esetében: „Csak nem böjtölhet a násznép, míg vele van a vőlegény.” Farizeusoknak: „Megszűritek a szúnyogot és lenyelitek a tevét.”
Tehát: Ne csinálj a kis dolgokból nagy ügyet!

2. Ne fojtsd magadba bosszúságodat!
A puskaporos hordó ledugaszolva robbanhat. Pszichológusok megállapítása: ha valaki állandóan elfojtja haragját, hirtelen kitörhet a legváratlanabb pillanatokban. Például: Vállalati könyvelőt cukkol az apósa: „Mikor leszel már főosztályvezető?” Ahányszor találkoznak, mindig rákérdez: „Kineveztek már?” Bosszúságát magába fojtja. Felesége egyszer közli: „Papáék vasárnapra meghívtak ebédre.” Erre mint egy őrült kitör: „Az a puffancs! Az a nagyképű szélhámos!” És felrobban a hordó. Hadd hivatkozzunk megint Jézusra: amikor megvádolták ördöngösséggel, logikus érveléssel nyugodt hangon megcáfolja, amikor arcul ütik, méltóságteljesen kikéri magának; Pilátust nyugalommal figyelmezteti:”Semmi hatalmad nem volna felettem…” Azonnal kimondja, visszautasítja az igazságtalanságot.
Az eddigi két tanács a házasság területére így alkalmazható: 1. Ha jelentéktelen dologról van szó, felejtsd el. 2. Ha fontos ügyről, tedd szóvá rögtön.

3. Vitatkozásnál maradj a tárgynál!
A sakknál minden figura lépése kiszámítható, csak a lóé nem, mert az ugrál. Ne legyünk lovak a vitatkozásnál! Amikor egy családban „két ló” ugrál témáról témára: Férj: „Hogy adhattál 5000 Ft-ot ezért a kalapért?” Feleség: „És arról már elfeledkeztél, hogy múltkor én fizettem barátaid vacsoráját?” „A tavalyi bundád meg 50.000.- Ft volt és föl sem veszed?” – Te beszélsz, aki hetenként 10.000-et eljátszol a lóversenyen? Nem folytatom… Látjuk a „lóugrásokat”.
Bíróság előtt legfőbb szabály: Csak a kérdésre válaszolj! Ne locsogj! Maradj a tárgynál! Ez a visszatetsző módszer a szektások mentalitása. Ha egy kérdésben sarokba szorítják, átugrik egy másik témára, amiben jobban otthon van. Kerüljük ezt a házasságban!

4. A nézeteltérésekről hallgass a kívülállók előtt
Amit házastársad bizalmas hangulatban feltár előtted, ne add tovább az összefüggésből kiragadva mások előtt. Szülőknek, szomszédoknak elmondani intim dolgokat, végzetes hiba. Ha kiderül, a házastárs bezárkózik. Főleg a férjet nagyon érzékenyen érinti a diszkréció hiánya. Aki nem hiszi, milyen nagy bajt tud okozni a meggondolatlan nyelv, olvassa el Jakab apostol levelének 3. fejezetét. Utolsó mondata: „legyetek megfontoltak a beszédben és készségesek a hallgatásban!”

5. Alkalmazd a „gyógyító szót!”
A lélektani kézikönyvek sokat írnak a „gyógyító hallgatásról”. Amikor az egyik házasfél azt mondja a másiknak: „kedvesem, én azért szeretlek téged, mert te mindig tudod, mikor kell odanézni és mikor nem, mit kell szóvátenni és, miről kell hallgatni.” De van „gyógyító szó” is. Amikor egy dicsérettel, elismeréssel a házastárs lelkét meggyógyítjuk, a családi atmoszférát megjavítjuk. „Nem tudok egy szöget beverni a falba úgy, hogy feleségem meg ne dicsérne. Legalább azt mondja: egyszer sem ütöttél az ujjadra.” Az asszony meg: „Nem tudok egy ételt sem elrontani úgy, hogy férjem legalább azt ne mondaná: Ez majdnem úgy sikerült, mint a múltkor. Főleg a félszegségnél tesz csodát a házastárs gyógyító szava.

6. Egy irányba nézzetek, egyet akarjatok
A mai evangélium a Szent Család példájával tanít az egységes cselekvés fontosságára. Mária és József együtt indulnak Egyiptomba, együtt térnek vissza, egységesen döntenek a Názáreti letelepedésről. Erre buzdítja Exupéry is a házastársakat: „a szeretet nem azt jelenti, hogy két ember egymást nézi, hanem hogy mindketten ugyanabba az irányba néznek.” Boldog a család, mely ezt követi!

A boldog családi élet alapelveit frappánsan foglalja össze a modern hangvételű
Hétköznapok Szentlelke című ének.
// Hétköznapok Szentlelke szállj rám, // Hogy hétfőtől szombatig is szeressek én. // Tapasztalja meg szeretetemet, türelmemet főként az a néhány lélek, akikkel közös lakásban élet// Isten Szentlelke, szállj rám, // Tündökölj a hétköznap egén, hogy házastársamat, minden családtagomat hétfőtől szombatig szeressem én!//
Hajnal Róbert/Magyar Kurír
 
 
 
á lelkiségi gondolatok
 
 
 
HOMILIA 2004
 
1. Fenyegetett világban élünk
Máté evangélista elbeszéli, hogy a kisded Jézus milyen fenyegetett helyzetben élt. Jézus az isteni beavatkozás következtében – s József atyai gondoskodásának köszönhetően, aki Anyjával együtt Egyiptomba menti – megmenekül Heródes kezéből.
Prófécia értéke van annak, hogy Jézus születésétől fogva fenyegetések és veszedelmek között élt. „A jó és rossz ősi küzdelme korunk színpadán a szemünk előtt folyik és már apokaliptikus méreteket ölt. Korunk rontó szelleme az élethordozó intézményt, a családot támadta meg. A teremtő Isten félreérthetetlenül meghatározta a családot – azaz az életet – védő törvényeit, de a modern ember a szabadság, a liberalizmus hangzatos jelszavával, valójában pedig mérhetetlenül önző lelkületből, kikezdte és megvetette ezeket.” (Márton Áron)
Szent Josemaría Escrivá szerint a népek életében két döntő fontosságú pont van: a házasságról szóló törvények, és az oktatásról szóló törvények, és ezen a ponton az Isten fiainak határozottaknak kell lenni, jól és nemesen kell küzdeniük, az összes teremtmény iránti szeretetből. (Kovácstűzhely 104.) Az Opus Dei alapítójának szavai is profétikusak, hiszen napjainkban éppen a házasság és az oktatás az a két terület, amely a liberális eszmék céltáblája.
A mai család intézménye – akár egykor a Szent Család – fenyegetett helyzetben van. A mai családkép egy lombhullató fa téli állapotához hasonlít, melyen se levél, se gyümölcs nincs. Ebben az értékvesztett társadalomban a család „fuldoklik”. A család rossz közérzete kihat a társadalomra, amelynek következménye a patologikus esetek számának növekedése.
2. Küzdeni kell!
Aki az életet választja, az küzd a fenyegetett helyzetében, védekezik. Szent József is küzdött a Szent Családért; élete az önzetlen, a „másikért való” lét volt. Manapság, amikor egyes feminista mozgalmak az „önmagáért való” létet követelik, igen hasznos a Szent Család „másikért való” magatartását magunk elé állítani. Amikor Szent József úgy döntött, hogy Máriát nem bocsátja el (vö. Mt 1,19), hanem mellette marad, akkor ez a választás kizárt minden más lehetőséget. József igenje igen maradt a későbbi nehézségek között is! Nem úgy gondolkodott, mint ma sok fiatal házas, hogy ameddig szeretjük egymást, addig együtt maradunk; ha pedig már nem szeretjük egymást, majd elválunk. Az ilyen házasságkötések nem zárnak ki más lehetőséget, az igen bármikor nem lehet. Az ilyen házasságok viszont kizárják az állhatatosságot; az ilyen házasságok a szélkakashoz hasonlítanak, mely a pillanat szeszélyeire reagál. A szélkakas-emberek nem küzdenek, csak forognak.
A hívő embernek küzdenie kell, de ebben nincs magára hagyva. A hívő házastársak, amikor Szent Józsefhez és Szűz Máriához hasonlóan „igent” mondtak egymásnak, akkor hivatást kaptak az Úrtól. Isten arra hívta őket, hogy örömmel szolgálják minden családtagjukat, Krisztus iránti szeretetből. Tehát egyrészt ott van mellettük a házastárs, aztán kegyelmi támogatóként ott áll mellettük az Úr Jézus is. Az Eucharisztiában – amelyhez együtt járuljanak – az „élet és szentség forrásához” járulnak. Az élet, mely belőle jön, értünk van: a családokért, házastársakért. Vajon Jézus az Utolsó vacsorán nem családi körben alapította ez Eucharisztiát? Amikor a családok az oltár asztalánál találkoznak Jézussal, akkor olyan erőhöz jutnak, mely a leghatékonyabban képes nevelni a gyermekeket és a szülőket egyaránt.
Az Eucharisztia vételekor a családtagok megtanulnak szeretni, mert megélik, hogy Isten ingyenesen szereti őket; megtanulnak bízni, mert tudják, a jó Pásztor velük van mindig; megtanulnak lelkesedni, mert hallják a feltámadt Üdvözítőt… „Ne féljetek! Veletek vagyok!” (Mt 28,20)
Jézus „mindvégig szerette övéit” (Jn 13,1). A házastársak csak akkor képesek szeretni „mindvégig”, ha részesednek a szeretetnek ebben a kötelékében (vinculum caritatis): az Eucharisztiában. Legyen családi lelki program az Eucharisztia évében a gyakori szentáldozás! Ámen.
Verőcei Gábor/MK
 
 
 
á lelkiségi gondolatok
 
 
 
LELKISÉGI GONDOLATOK
 
 
 
 
á lelkiségi gondolatok
 
 
     
 
á LAP