L      I      T      U      R      G      I      A
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
 
 
Pünkösdvasárnap / A év
 
 
 
SZENTÍRÁS
Szentmise szentírási idézetei
 
LELKISÉGI GONDOLATOK
Homilia: 2008   2005   2002
 
 
 
 
 
L      I      T      U      R      G      I      A
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
SZENTÍRÁS
 
Szentmise szentírási idézetei
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
 
 
 
Megteltek mind Szentlélekkel
 
ApCsel 2,1-11
Mikor elérkezett Pünkösd napja, mindannyian együtt voltak, ugyanazon a helyen. Hirtelen zaj támadt az égből, olyan, mint a heves szélvész zúgása. Betöltötte az egész házat, ahol ültek. Majd pedig szétoszló nyelvek jelentek meg nekik, olyanok, mint a tűz, és leereszkedtek mindegyikükre. Ekkor mindnyájan beteltek Szentlélekkel és különféle nyelveken kezdtek beszélni, amint a Szentlélek megadta nekik, hogy szóljanak. Ekkortájt az ég alatt található mindenféle nemzetből való istenfélő zsidók tartózkodtak Jeruzsálemben. A zaj hallatára tömeg verődött össze, és teljesen elképedtek, mivel mindenki a tulajdon nyelvén hallotta beszélni őket. Mindnyájan álmélkodtak és csodálkoztak: ,,Íme, ezek, akik beszélnek, ugye mindnyájan galileaiak? Hogyan halljuk hát mégis mindannyian a saját nyelvünket, amelyben születtünk? Mi, pártusok, médek, elamiták, Mezopotámiának, Júdeának, Kappadóciának, Pontusznak, Ázsiának, Frígiának, Pamfíliának, Egyiptomnak és a Cirene körüli Líbia részeinek lakói, a Rómából való jövevények, zsidók, prozeliták, krétaiak és arabok: halljuk, hogy a mi nyelvünkön hirdetik Isten nagy tetteit.''
Zs 103
Áldjad, én lelkem, az Urat! Uram, én Istenem, te mindennél magasztosabb vagy! Fenségbe és ékességbe öltöztél, a fényességet, mint köntöst vetted magadra.Kifeszíted az égboltozatot, mint a sátorponyvát, és az égi vizek fölé építed hajlékodat. Szekereddé teszed a fellegeket, a szelek szárnyain jársz. Követeiddé teszed a szeleket, szolgáiddá a perzselő tüzet. Biztos alapra állítottad a földet, hogy meg ne inogjon sohasem. Az örvénylő mélység mint ruha takarta, vizek borították a hegyeket. De a te fenyegetésedre megfutamodtak, szerteriadtak mennydörgésed szavától. A hegyek fölemelkedtek, a völgyek leereszkedtek arra a helyre, ahol alapjukat megvetetted. Határt szabtál a vizeknek, amelyet nem léphetnek át, hogy el ne borítsák ismét a földet. A forrásokat a völgyekbe ereszted, hogy folyjanak a hegyek között. Belőlük iszik a mező minden vadja, s oltják szomjukat a vadszamarak. Fölöttük tanyáznak az égi madarak, és az ágak közül hallatják hangjukat. Hajlékaidból megöntözöd a hegyeket, és műveid gyümölcséből táplálod a földet. Füvet sarjasztasz az állatoknak, és növényeket az ember szolgálatára, kenyeret adsz a földből, és bort, hogy vidámítsa az ember szívét; Hogy ragyogjon arca az olajtól, és a kenyér erősítse az ember szívét. Jóllaknak az Úr fái, s a Libanon cédrusai, amelyket ő ültetett. Fészket raknak rajtuk a verebek, és fölöttük tanyázik a gólya. A magas hegyek a szarvasok, a szirtek a borzok menedéke. Megalkottad a holdat az idő mérésére, a napot, amely tudja, mikor kell lenyugodnia. Sötétséget rendelsz és leszáll az éjszaka: ebben mozognak az erdő vadjai, prédáért ordítanak az oroszlánkölykök, s eledelt kérnek maguknak Istentől. Ha felkél a nap, összegyűlnek, nyugalomra térnek tanyájukon. Az ember kimegy dolgozni, és munkáját végzi egészen estig. Uram, milyen nagyok a te műveid! Bölcsességgel teremtetted valamennyit, és alkotásaid betöltötték a földet. Itt a tenger: nagy és tágas, nyüzsög benne a számtalan hüllő, apró és nagy állat egyaránt. Itt hajók szelik át, amott a Leviatán, amelyet arra alkottál, hogy játékát űzze benne. Mindezek tőled várják, hogy idejében megadd nekik eledelüket. Ha adsz nekik, felszedik, ha megnyitod kezedet, jóllaknak javaiddal. De ha elfordítod arcodat, megrémülnek, ha lélegzetüket megvonod, elenyésznek, és porrá lesznek ismét. Kiárasztod lelkedet, s ők életre kelnek, és megújítod a föld színét. Dicsőség az Úrnak mindörökké, örvendezzen műveinek az Úr, akinek a tekintetére megremeg a föld, s érintésére füstöt vetnek a hegyek. Énekelek az Úrnak, amíg élek, amíg leszek, zsoltárt zengek Istenemnek. Beszédem legyen kedves előtte, én pedig az Úrban leljem gyönyörűségem. Vesszenek el a bűnösök a földről, és ne legyenek többé az istentelenek! Áldjad, én lelkem, az Urat!
1Kor 12,3b-7.12-13
Ezért tudtotokra adom, hogy senki, aki Isten Lelke által szól, nem mondja: ,,Átkozott legyen Jézus!'', és senki sem mondhatja: ,,Jézus az Úr'', csakis a Szentlélek által. A kegyelmi adományok különfélék ugyan, de a Lélek ugyanaz. A szolgálatok is különfélék, de az Úr ugyanaz. És az erőmegnyilvánulások is különfélék, de Isten, aki mindezt mindenkiben cselekszi, ugyanaz. A Lélek megnyilvánulásait mindenki azért kapja, hogy használjon vele. Mert amint a test egy, bár sok tagja van, a testnek pedig minden tagja, bár sok, mégis egy test, úgy Krisztus is. Mi ugyanis mindnyájan egy Lélekben egy testté keresztelkedtünk, akár zsidók, akár görögök, akár szolgák, akár szabadok; és mindnyájunkat egy Lélek itatott át.
Jn 20,19-23
Mikor azon a napon, a hét első napján este lett, és a helyiség ajtaja, ahol a tanítványok összegyűltek, be volt zárva a zsidóktól való félelem miatt, eljött Jézus, megállt középen, és azt mondta nekik: ,,Békesség nektek!'' Miután ezt mondta, megmutatta nekik a kezét és az oldalát. A tanítványok megörültek, amikor meglátták az Urat. Aztán újra szólt hozzájuk: ,,Békesség nektek! Amint engem küldött az Atya, úgy küldelek én is titeket.'' Amikor ezt mondta, rájuk lehelt, és így szólt hozzájuk: ,,Vegyétek a Szentlelket! Akiknek megbocsátjátok bűneiket, bocsánatot nyernek; akiknek pedig megtartjátok, azok bűnei megmaradnak.''
 
 
 
 
 
á LAP
 
 
 
L      I      T      U      R      G      I      A
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
LELKISÉGI GONDOLATOK
 
Homilia:  2008   2005   2002  -  Forrás
+
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
 
 
     
 
HOMILIA 2008
 
A Szentlélek segítségünkre van a világ megújításában
Fiatalok szívesen éneklik modern hangszereléssel a „Próféták tüzes parazsa” című éneket. Kicsendül belőle valami nagy várakozás az új után:
Új dalra vár, új szóra vár, új fényre az egész teremtett világ.
Új földre vár, új égre vár, új létre vár az egész teremtett világ.

Megdöbbenve tapasztaljuk mi is a világ feszült várakozását a megújulásra.
Megremegünk a kihívások és elvárások hallatán. Vajon elég erősek leszünk-e mai keresztények betölteni a világ megújulásra irányuló vágyát? Gyengének érezzük magunkat, mint az apostolok Pünkösd előtt. De ha a mi lelkünket is betölti kegyelmével a megújító Lélek, akkor a lehetetlenségre is merünk vállalkozni. Kérjük hát a 3. isteni Személyt: „Áraszd ki Lelkedet, Istenünk, és megújul a föld színe!”
A világ megújításának 4 szempontjához kérjük segítségét a pünkösdi ének szavaival: „Mosd meg, ami szennyezett, asszúságra hints vizet, orvosold a sebhelyet, s útra vidd, ki tévelyeg.”
Mosd meg, ami szennyezett
Szennyezettek a vizeink. Folyóink alkalmatlanná válnak az ivásra, tavainkban elpusztulnak a halak, vizeinkben veszélyessé válik a fürdés.
Szennyezett körülöttünk a levegő. Olyan mértékben, hogy Tokióban utcai automatákban néhány yen bedobásával 3 percig tiszta levegőt lehet szippantani. A világűrbe juttatott mesterséges égitestek megsértik a föld ózon-védőpajzsát és a káros sugárzások bőrrákot idéznek elő.
Ezeknél nagyobb veszedelmet jelentenek az erkölcsi szennyeződések: tisztátalanná teszik a légkört a pornó- és akciófilmek, az erkölcstelen magazinok és reklámok. A közbiztonság mélypontra süllyedt, a vagyon- és életbiztonságot lábbal tiporják, terjed a kábítószer élvezés, széthullanak a családok, kallódnak a gyermekek.
Tudjuk, a megtisztítást nekünk kell elvégeznünk. De ehhez nem elegendők a legkiválóbb tisztítószerek sem. Csak saját tanúságtételünkkel, feddhetetlen életünkkel leszünk képesek megtisztítani a szennyezett légkört.
Egyedül nem vághatunk neki a feladatnak. Szerencsére a Szentlélek segítségünkre siet. Csak kérnünk kell egész szívvel: „mosd meg, ami szennyezett”. Sugározzuk saját tiszta lelkületünket és ne féljünk, Isten Szent Lelke velünk lesz.
Asszúságra hints vizet
A sivatagi szárazságban minden az éltető víz után sóvárog. Nélküle a földfelszín kicserepesedik, a növényzet elpusztul. Ha feltör a vízforrás, rögtön oázis keletkezik. Ilyenek az emberi lelkek is. A buzgóság hiánya miatt könnyen kiégnek, megperzselődnek. Ezért van múlhatatlan szükség lendületes keresztények példájának frissítő harmatára.
Találkozni fogunk fiatalokkal, akik keresik az élet értelmét, de nem találják. Öregekkel, akik azt gondolják, a sírnál örökre búcsúzunk. Nekünk kell rájuk permetezni az igazságok éltető forrását. Áradjon szavainkból a Szentlélek vízsugara.
Orvosold a sebhelyet
Déry Tibor Képzelt riportjának fináléja keresztény programot hirdet: „Arra születtünk, hogy a föld sebeit begyógyítsuk életünkön át.” A föld nagy sebeit nem tudjuk begyógyítani, éhínséget, természeti katasztrófákat, járványokat megszüntetni nem vagyunk képesek. De a környezet kis sebeit mi is ápolhatjuk, könnyeket letörölni, gondbarázdát elsimítani, elesettet fölemelni, céltalannak utat mutatni, az arcokra mosolyt fakasztani mindannyian tudunk.
A Szentlélek küld a feladatra, és ígéri segítségét, orvosold a sebeket, hirdesd az örömhírt, gyógyítsd a lelki betegségeket, szítsd fel a reményt. Sok a kőszívű ember és oly kevés a szívátültetéshez értő orvos. A Nagy Specialista Professzor, a Szentlélek adjunktusokat keres. Jelentkezzünk bátran.
Útra vidd, ki tévelyeg
A Teremtőjétől elcsavargó emberiséget ki fogja kézen? Ki vezeti vissza az Atyai házba, kinek a nevében történik a bűnbocsánat? Mindezt a Szentlélek végzi. Ő az, aki a tévelygőket a mi közreműködésünkkel akarja visszatéríteni. Álljunk a pünkösdi Lélek elé és készséges szívvel vállaljuk testvéreink megmentésének feladatát. Mondjuk Izajás szavaival: „Itt vagyok, Uram, küldj engem.”
A tavalyi városmisszió folytatásának szükségességére ráébredt a magyar Egyház. De hogy a folytatás ne csak kampány legyen, programok halmozása, kirakatrendezés, hanem bensőséges megújulás, és hiteles megújítás, ahhoz a Szentlélek különleges segítségét kell kiesdeni.
A II. világháború vége felé az amerikaiak már navajó indiánokat is besoroztak a hadseregbe. Beosztották őket a csendes óceáni egységekhez hírszerzőnek a japánok ellen. A híreket saját nyelvükön, a navajón továbbították mivel angolul nem tudtak. A japán kémelhárítás észlelte az adásokat, de a háború végéig nem tudták megfejteni, milyen titkos kódot használnak az amerikaiak. Végül rájöttek, nincs benne semmi trükk, nincs titkuk. Azaz: egyetlen titkuk van, az anyanyelvükön beszélnek.
Ellenfeleink évtizedekig keresték a keresztények titkát is. De nem tudtak rájönni, hogy nem használunk semmiféle trükköt. Azaz, hogy egyetlen titkunk van: hiszünk Isten Szent Lelkének erejében. Ennek a Szentléleknek kell most is eltölteni szívünket és akkor az Ő erejével bele merünk vágni a lehetetlennek tűnő kalandba: a világ megújításába. (vö. Dobszay: Így, vagy sehogy)
Bennünk él a remény, hogy ez a világ nem kiszámíthatatlan erők játékszere, hanem a Szentlélek Úristen szeretetének tárgya. Ezért közreműködésünket ígérve buzgó imába kérjük: „Áraszd ki Lelkedet és új életre támadunk, és megújítod a föld színét.”
Hajnal Róbert/Magyar Kurír
 
 
 
á lelkiségi gondolatok
 
 
 
HOMILIA 2005
 
Ott, ahol együtt voltak… Jn 20, 19-23  
Amikor a hét első napján beesteledett, Jézus megjelent a tanítványoknak ott, ahol együtt voltak, pedig a zsidóktól való félelmükben zárva tartották az ajtót. Belépett és így szólt hozzájuk: Békesség nektek! Amint engem küldött az Atya, úgy küldelek én is titeket! Akinek megbocsátják bűneit, az bocsánatot nyer, s akinek nem bocsátjátok meg, az nem nyer bocsánatot.
 
Milyen kevéssé látványos ez az elő-pünkösd! Se lángnyelvek, se nyelveken nem beszélnek… Igaz, nem kellett a bámészkodó turistákból hívőket faragni, hanem egy félelemtől reszkető maroknyi, kiábrándult csapatba erőt önteni. Bezárkóztak. Jézus nem légyottra, nem valami szent helyre hívja őket, nem is a Templomba, hanem közéjük megy. Oda megy, ahol vannak! Ezentúl az lesz a szent hely, ahol együtt van a közösség, és várja őt. S be fog lépni közéjük, és köszönteni fogja őket.
 
Jézus nem magyarázkodik, miért ne kelljen félniük. Szemrehányást se tesz. Azt teszi, ami évezredek óta bevált "recept" sok-sok gyászolónál: a gyászoló feladatot kap, hogy ne sebeivel, ne bánatával, hanem feladatával foglalkozzon. A terápia a küldetés! S milyen hatalmas küldetés, mily hatalommal! Ember ezt nem bírná elviselni. De amint XVI. Benedek mondta beiktatása alkalmából: aki Krisztusban hisz, többé nincs egyedül! Vele van a szentek egész tábora. Vele vannak az érte imádkozó hívek. Számunkra is vége a gyász idejének, itt a küldetés ideje. És az imáé.
Kiss Ulrich SJ/MK
 
 
 
á lelkiségi gondolatok
 
 
 
HOMILIA 2002
 
Pünkösd a Szentlélek kiáradásának és az Egyház születésének ünnepe. A szentmise első olvasmánya, az Apostolok Cselekedetei könyvéből, elbeszéli a pünkösdi eseményeket. Hogyan jött el, milyen külső jelek által felismerhető módon a Szentlélek, és milyen hatást gyakorolt az apostolokra, akik együtt voltak az utolsó vacsora termében, vagyis az emeleti teremben. A külső jelek fontosak a világgal és másokkal az érzékein keresztül találkozó embernek. Ma is keressük a jeleket, amelyeken keresztül megragadhatóvá, felfoghatóvá tehetjük a láthatatlant, a kegyelmet, az Isten szeretetének kiáradását. A jelek mindig a kornak megfelelőek. Akkor, az első pünkösdkor szükség volt a szélzúgásra, a lángnyelvek leereszkedésére, a nyelvek adományának csodájára. Ma más jeleket kell keresnünk. Sokkal inkább olyanokat, amelyek képesek megmutatni a Szentlélek jelenlétének és működésének csodáját. Ilyenek lehetnek a kiengesztelődés, a béketeremtés, a figyelmes, tapintatos szeretet gyakorlása, a szolgálatkészség, a másik meghallgatásának készsége, az elmélyültebb és őszintébb megélése hitünknek. Hála legyen érte Istennek, ha csöndesen is, de léteznek ezek a jelek az emberi szívekben, vagyis felismerhető ma is a Szentlélek jelenléte és működése.
De a külső jelek keresésénél még sokkal fontosabb, hogy ne csak a jeleket keressük, de befogadjuk hatását is. A Szentlélek jelenlétének hatása nem változik az idők folyamán. Ma is ugyanaz az áldás, ma is ugyanaz a munkálkodás figyelhető meg, amelyről a kinyilatkoztatás igazsága tudósít bennünket. Hiszen ha jól megfigyeljük a szentírási részleteket, azok elsősorban nem arról beszélnek, hogy milyen külső jeleket láttak a Lelket befogadók, hanem sokkal inkább arról, hogy milyen ereje és hatása van a Szentlélek eljövetelének és milyen feladatokat ad az Egyháznak, és benne az egyes keresztény embernek.
Az evangélium azt a fönséges húsvéti csodát mutatja be, melyben Jézus azért árasztja ki a Szentlelket az apostolokra, hogy folytatói legyenek az Ő művének, vagyis az Atya szeretetének hírnökei legyenek, a feloldozás, a megbocsátás és a Jézustól kapott béke meghirdetése által. Igaz, hogy szerepel a szövegben a nem megbocsátani kifejezés is, de azt hiszem senki sem gondolhatja komolyan, hogy Jézus arra adott volna megbízást az apostoloknak, hogy uralkodjanak az embereken megtartva bűneiket, hanem, hogy a kiengesztelődés szolgái legyenek. Hiszen éppen ez a Szentlélek jelenlétének legigazabb hatása, hogy gyógyul az ember a bűn okozta sebektől, az újjáteremtő Szentlélek kiáradása által. Minden egyes szent gyónásunkban a Szentlélekkel és az ő gyógyító szeretetével találkozunk, mely az apostolok és utódaik alázatosságot megkívánó szolgálata által jut el az egyes emberhez. És éppen az az Isten bölcsessége és csodája, hogy nem is ismerhető fel a Szentlélek jelenléte és munkálkodása, csak az alázatos lelkület elsajátítása által.
A Szentlélek világban való jelenlétének másik kiemelkedően fontos vonása, az egy test közösségének építése. Szent Pál apostol beszél erről a második olvasmányban, a korinthusiakhoz írt első levélben. Ez az egy test közösségének építése pontosan onnan nyeri el igazságát, hogy az egy Szentlélek minden kegyelmi adomány szerzője. Egyetlen forrásból táplálkozik mindenki, aki valóban az Egyház közösségének építésére kap megbízást. Sokféle szolgálat létezik az Egyház közösségén belül. De ezek a szolgálatok éppen attól hitelesek, hogy nem az egyes ember önálló, magán elképzeléseit valósítják meg, hanem Krisztus testét (az Egyházat) építik föl a szeretetben. Az Egyház nem sok különálló ember egyéni próbálkozásainak gyűjtőhelye, hanem Krisztus egyetlen testének titokzatos és szent egysége. Ezért fájó seb a megosztottság, ezért kimondhatatlan öröm az ökumenikus lendület, mert benne a Szentlélek jelenlétének homálya és tündöklése fedezhető fel. Ezt sejtette meg Boldog XXIII. János pápa, aki merte elfogadni és valósággá nemesíteni a Szentlélek indításait, amikor meghirdette és útjára indította a II. Vatikáni zsinatot. Ő valóban karizmatikus ember volt, aki mélységesen megértette és meg is valósította minden karizmatikus tapasztalás és tett legfontosabb alaptörvényét, mely szerint: „A Lélek ajándékait mindenki azért kapja, hogy használjon vele”. Mennyit érne a Lélek megannyi ajándéka, ha az nem mások javára, hanem csak és kizárólag az ajándékot kapó ember egyéni örömére és dicsőségére szolgálna?
És éppen itt fedezhetjük fel a Szentlélek jelenlétének harmadik nagy erejét és hatását. Az apostolok ugyanis azért kapták a Szentlelket, hogy hirdessék az evangéliumot, és hogy mindenki úgy tapasztalja, az ő nyelvén hirdetik Isten csodás tetteit. Az első olvasmány valódi és legkiemelkedőbb értéke talán nem is a Szentlélek eljövetele külső jeleinek leírása, hanem éppen az, hogy elmondja: megkezdődött az Egyház igehirdető tevékenysége. Amikor ugyanis az apostolok megkapták a Szentlelket, az eddig félénken bezárkózók bátran állnak ki és hirdetik az evangéliumot, mégpedig úgy, hogy soha többé, semmi sem rettenheti meg őket ebben a tevékenységükben. Felismerték és jól tudják, ez adja meg az Egyház létalapját. Amíg hirdeti az evangéliumot, addig teljesíti küldetését. És ezt annyira komolyan vették, hogy éppen azért választották ki a diakónusokat a szegények és az asztal szolgálatára, hogy az apostolok egészen az imádságnak és az igehirdetésnek szentelhessék magukat. Az Egyház számos pásztora töretlen hűséggel tett tanúságot erről az igazságról, akárcsak a múlt század magyar egyháztörténelmében. Boldog Apor Vilmos, Mindszenty József és megannyi névtelenül csöndes, de hűséges igehirdetője az Egyháznak, a legnehezebb helyzetekben is boldog munkálói voltak az egy test közösségének. De mindnyájan tudták, hogy töretlen hűségük biztosítéka a bennük működő Szentlélek. Pünkösd ünnepe mindnyájunkban élessze ezeket a gyümölcsöket, melyek hiteles tanúságunk elengedhetetlen mozgatói.
Hollai Antal/MK
 
 
 
á lelkiségi gondolatok
 
 
 
LELKISÉGI GONDOLATOK
 
 
 
 
á lelkiségi gondolatok
 
 
     
 
á LAP