ß Krisztus az én életem album
 
 
Érszegi Gábor lelkipásztor
1942. február 7. – 2004. november 20.
 
A mennyország Isten háza
Az élők hazája
A béke birodalma
A megnyugvás kikötője
Óceánja minden jónak
Forrása minden örömnek
A bőség kincseskamrája
Minden dicsőség fellegvára
Minden szenvedés száműzése
Ott ámulni fogsz és szeretni
Minden a tiéd, csak élvezned kell
Megkapsz mindent, amit csak kívánsz
És semmi sem lesz, amitől félned kellene
Ott ami jó, baj nélkül van
Az öröm bánat nélkül
 
 
 
A bőség csömör nélkül
Az egészség betegség nélkül
Élet: minden bizonytalanság nélkül
Milyen nagyszerű
Szemlélni mindazt, ami szép
Szeretni mindazt, ami jó
Bírni mindazt, ami hatalmas
Ízlelni mindazt, ami édes
Látni a legtisztább Igazságot
Szeretni a legnagyobb Szépséget
Birtokolni a mérhetetlen Jóságot
Élvezni a végtelen Boldogságot
(Istenem, egyszer majd engem is
elszólítasz, hogy lássalak.)
- Beszélgetés a Mesterrel -  
 
 
 
   
I n   m e m o r i a m
„Krisztus az én életem”
 
2005. november 20-a van. Gábor atya ma egy éve költözött a mennyei örök hazába. Az Ő emlékére készítettük ezeket az oldalakat.
A „Szolgáló” honlap alapítását 2005. november 19-ére, Szent Erzsébet napjára tettük, de Szent Erzsébet ünnepe minket egy életen át Gábor atyára fog emlékeztetni, hiszen 19-én kellett kórházba vinni, és 20-án reggel 10 órakor halt meg. A másnap délelőtt 10 órai szentmisére, mely a templombúcsú napja volt, még Gábor atya hívta meg Kiss István rákoshegyi atyát. Ez a szentmise így kezdődött: „Kedves testvérek, templombúcsú ünnepére jöttetek, de szomorú ez a nap. Gábor atyát tegnap az Úristen magához szólított…” Ezt 2004-től egy templombúcsú napján sem fogjuk elfelejteni.
 
Pár szóban, oldalakon, vagy akár egy könyvben leírni egy életet nem lehet. Ezekben a sorokban egy lelkipásztor életéről próbálok meg halvány képet adni, egy teljes emberi életnek a morzsáiból felszedegetni - gondolkodást, hitet, emberi értéket felvillantani. A következő sorokban leírt életutat a Gábor atyáról hallottak alapján írom le (legalább is töredékét). 
 
Gábor atya Budapesten született 1942. február 7. A II. világháború borzalmaival egészen apró gyerekként találkozott, édesapját vesztette el. Sokat mesélt gyerekkoráról, a mindennapokról, a jegyrendszerről, az államosítás viharairól… „Én gyerekként mindemellett jól éreztem magam, békességben éltünk.” Mindig mély tisztelettel, és őszinte szeretettel beszélt anyukájáról. De mindig nagyon bántotta, hogy még azt sem tudta apukájáról, hogy hol temették el. (Később a rendszerváltozás után megtalálták az iratokat. Elgondolkodtató, hogy ma Gábor atya sírja a II. világháborúban elhunyt katonák emlékére állított kopjafa mellett van a péceli temetőben.) 
Keresztény családban nőtt fel, sokszor emlegette az elsőáldozását, a ministránséveket. Nagyon szerette a nagymamáját, aki sokat foglalkozott velük. „Kicsi, alacsony néni volt, de olyan rendet csinált közöttünk, hogy szónak helye nem volt.” Nagyobb diákként a képzőművészet iránt érdeklődött, festő szeretett volna lenni. 56-ban ismét pesten laktak, így a Sztálin szobor felszabdalását 14 évesen végignézhette, sőt egy darabját barátaival hazacipelte. Anyukája úgy eltüntette, hogy soha többet nem látta a „trófeát”. Másnap reggel mikor felkelt nem tudott felöltözni, mert az anyai szív bölcs döntést hozott – fiát féltve, minden ruháját eltüntetett előle, nehogy ki tudjon menni az utcára.
 
              
A képek nagyíthatóak!
16-17 évesen megszületett lelkében az elhatározás, hogy a papi élethivatást válassza. Az esztergomi ferences gimnáziumban folytatta tanulmányait, és ott érettségizett. Mindig szeretettel beszélt szerzetes tanárairól. A teológiai tanulmányait nagyon komolyan vette, a biblikum volt a legkedvesebb számára. A testnevelés órákért sohasem rajongott, a választható sportfoglalkozások közül a vívás volt a legszimpatikusabb számára. A szemináriumban minden vacsorára tejbegrízt kaptak, így már (évtizedek múlva is) csak a szó hallatán kirázta a hideg. Mindig is jó tanuló volt, azon kevesek közé tartozott, akik a matematika és a történelem hegyeit is meg akarták hódítani. 1966. június 19-én volt a papszentelése Esztergomban, és az Üllői út melletti Örökimádás templomában volt első szentmiséje. Szentelési jelmondata: „Küldetésem az evangélium hirdetésére szól” Az első években vidéki plébániák káplánjaként tartott szentmisét, esküvőket, temetéseket, tanított hittant, és az éjféli misére egyik faluból a másikba traktorral vitték a hó miatt. A 70-es években (és persze előtte is) a reakciós összeesküvés elkerülése érdekében sokszor évente kellett költöztetni a káplánokat. 38 lelkipásztori év alatt 13 plébánián teljesített szolgálatot, és bizony volt mit mesélnie a szocializmus légköréről.
Később meghatározó döntést hozott. Az olasz karthauzi szerzetesrendbe folytatta életét. Legrövidebben talán így tudom jellemezni „csendes – imádkozó” rend szigorú rend-szabályok szerint élve. Ő maga így jellemezte: „Csodálatos volt, csak a havas hegyek és az Isten.” A noviciátus évet töltve kapott egy levelet, hogy anyukája beteg. A rend szabályai szerint, aki egyszer kimegy a kapun többet vissza nem jöhet. Úgy döntött hazajön. Ápolta édesanyját, aki nem sokkal később meghalt. Gábor atya mindig is „valami lelki bölcsőként” beszélt a karthauziakról. Az utolsó pillanatig bánta, hogy hazajött – csendesen nyugtatta az ember: én is ezt tettem volna, más is így döntött volna. Azt mondta: „azért mondod ezt, mert nem tudod, mit hagytam ott – de anyukám szerettem”
 
              
 
Kápláni feladatok ellátásával folytatta lelkipásztori éveit. Lékai bíboros atya más egyházszervezeti feladatokat is rábízott. Később a Táltos utcai templom építési feladataiban való részvétellel bízták meg, és gimnáziumban tanított történelmet. Paptársaival együtt elment a Szentföldre, amely később is sokat jelentett számára. A Kőbánya Máv-telepi templom templomigazgatósága alatt ünnepelte 25 éves papságát. II. János Pál pápa fogadta és a jubileumra pápai áldást adott. Ezután nevezték ki hozzánk plébánosnak. Elmondása szerint csendes – nyugodt plébániára vágyott kertvárosi környezetben, és plébániánkat első ránézésre ilyennek ítélte. Az első évek nehézkesen teltek, főleg a plébánia épület utolsó pillanatban kezdett teljes renoválása miatt. Gábor atya nagyon fontosnak tartotta a liturgia méltó ünneplését, azért ezeket a napokat valóban ünnepé tette. Pasztoráció tekintetében elsőrendű elve volt, hogy ma az emberek többsége keresztelés, esküvő és temetés alkalmával találkozik az Egyházzal, ezért ilyenkor igen nagy figyelemmel kell feléjük fordulni. „A gyerekek a jövő – mondta. Ők lesznek az Egyház. Értük meg kell tennünk mindent, amit tudunk.”
95-ben jött hozzánk. Karácsony előtt megkért, hogy a hittanosok karácsonyi előadásában segítsek. Akkor még egyházi iskolában tanítottam, de elmentem az akkor még 5 és 7 éves gyerekemmel. Később plébániai hitoktató lettem, majd a sekrestyési feladatokat is elláttam, és az évek során több közösségi program szervezésébe kezdtünk bele (Lásd Album: Egy plébánia 10 éve) . Mindent csak azért írtam le, mert tíz évig nap mint nap találkoztam Gábor atyával.
 
              
 

Pár sorban írni valakiről nagyon nehéz. Először is egyszerűen fogalmazva „Isten és Egyház” kérdésekben mindig maximálisan egyet értettünk. Órákig tudtunk beszélgetni teológiai, dogmatikai kérdésekről. Többet tanultam tőle, mint több diplomáig végigülve az iskolapadot. Az ünnepekre mindent rendben szeretett látni, már hetekkel előbb készült ő maga is. Nagyon fontosnak tartotta az elsőáldozást, már márciustól templomi hittanórákat tartottunk az iskolai hittanosoknak is. Úgy gondolta a keresztény értékrend kialakulásához, megszilárdulásához az ember számára tudásra is szükség van, ezért a prédikációkat biblikumra, liturgiatörténetre alapozta. Szombat-vasárnap három misén hallgattam végig, mégsem tudtam mindent megjegyezni. Évekig jártunk a rádióba katolikus műsort tartani. Fontosnak tartotta, hogy az emberek minél többet halljanak katolikus szót. A temetési ügyben jövőktől hallott élettörténeteket szinte mindig elmesélte. Három évig jártunk együtt temetni – és sok temetést úgy végzett, mintha maga is családtag lenne. Az esküvőkre készülőkről mindig örömmel beszél, de szinte kétségbeesett mikor értékrend nélküli fiatalok álltak elé. A keresztelőket szerette a legjobban. Nem tudtak úgy kimenni a sekrestyéből, hogy ő egy kicsit ne „piszkálta” volna és ne „gügyögött” volna a picinek - majd sok örömet kívánt a kicsi felneveléséhez.

 
              
 
Ledöbbentően tájékozott volt történelmi, hazai- és világpolitikai, földrajzi és sok más kérdésben (képzőművészettől a szőlőművelésig). Mindig azt állította, hogy nem tud nyelveket, de azért folyamatosan beszélt németül, és franciában, olaszban sem volt járatlan. Jelentős könyvtára volt, mely nem csak porfogó szerepet töltött be. Teológiai könyvek, képzőművészeti lexikonok, és útikönyvek fordultak meg asztalán. Legkedvesebb időtöltése volt kedvenc foteljában ülve olvasgatni. Elsősorban egyházi ügyekben járt külföldre. Szinte otthonosan ismerte Ausztriát, Németországot, Olaszországot, de látogatást tett Franciaországba, Hollandiába, Izraelbe. De Magyarország bármely táját említve is sorolta a látnivalókat, érdekességeket.  Diszkréten tette, de politikai véleményét kimondta mások előtt is. Ha valamit gondolt, azért kiállt, mégha másnak nem tetszett akkor is. Szeretett „jópofa” történeteket hallgatni és mesélni. Értette a viccet, és ő sem volt híján. A plébánián többen kerültek vele baráti kapcsolatban, ezek az emberek fontosak voltak számára. Szívesen beszélgetett velük, meghallgatta a véleményüket a felmerült kérdésekben. Szerette, ha valaki újat talált ki, és ha jónak látta hagyta is, hogy megvalósítsa. Ha úgy gondolta, hogy a célt szolgáló ügy és megbízható, jó úton halad, ráhagyta az emberre. Ő sem volt híján öleteknek. Mindent megbeszéltünk előre, de a részletekről már nem kellett beszámolót tartani neki. Akiben megbízott, abban később nem kételkedett. Azt hiszem mindenben maximalista volt. A jónál mindig jobbat akart. Az elért eredményeket sohasem akarta elveszíteni. Végtelenül tudta bosszantani, ha valamiben azt látta, hogy elsikkad, hogy másodrangúvá válik. Nála minden az első helyen volt.  Azonban mindig az ügy iránt volt igényes, és a megvalósító személyeken sohasem követelőzött. Én azt hiszem tíz év alatt elég sokat dolgoztam a plébánián, sokszor napi 10 – 12 órákat is heteken át, de sohasem azért, mert ő ezt kérte volna, vagy erre úgymond utasítást adott. Igyekeztünk a legjobban csinálni, és ehhez sokszor ez kellett. Gábor atyára jellemző, hogy végtelenül tisztelettudó volt, és a becsületes életet élő embereket mélyen tisztelte, megbecsülte hitüket, elveiket, életvitelüket.  Több keresztgyereke, bérmagyereke volt, akikről szeretettel beszélt, mesélt. Az évek során megismert emberek közül többekről beszélt barátként.
Nagyon szerette a virágokat, locsolta, átültette őket. Ha valamelyik kinyílt behívott, hogy nézzem meg. Nem lehetett neki kedvesebb ajándékot vinni, mint virágot. Persze nagyra becsülte a jó borokat is, főleg a vöröset (bár ő mindig pirosnak nevezte: „vörös a borba se jó”).  
Legkedvesebb templomi énekei közé tartozott a Hozzád sóhajt a lélek Urunk…, Üdvözlégy Oltáriszentség…, Jézus szíve, legtisztább szív…, Boldogasszony anyánk…, és minden nagyobb ünnepen a Pápai és a Magyar Himnusz mellett a Erdélyi Himnuszt is elénekeltük (mert „milyen magyar az, aki nem ismeri az erdélyi himnuszt” - mondta.)
 
              
 
Mindaz, amit itt leírtam apró töredék róla, de remélem örömmel fogadják azok akik ismerték, és egy kicsit megismerhették azok, akik talán sohasem találkoztak vele.
 
Lelkipásztori éveinek helyszínei 1966 – 2004:
Mohora, Csolnok, Szob, Szentendre, Budapesti plébániák: Felsőviziváros, Törökőr, Középsőferencváros,
Belsőjózsefváros, Szent kereszt (XII.), Terézváros, Külsőjózsefváros, Kőbánya MÁV-telep, Rákoscsaba-Újtelep
 
2004. június 18-án kellett kórházba mennie a bérmálást követő pénteken, három és fél hónapig volt kórházban. A felgyógyulás reménye pár hét múlva jókedvvel töltötte el. Ez idő alatt nem múlt el nap, hogy meg ne kérdezze: minden rendben van a templomban? meglocsoltad a virágokat? mi van a Szuli kutyámmal?  mit csináltál ma? mikor jössz holnap? A kórház tornatermében misézett, a teraszon gyóntatott, felnőtt ápolóval beszélt meg keresztelési felkészítést. Nagyon sokan meglátogatták őt, minden héten többen is, és nem volt nap, amikor egymagára maradt volna. Szeptember 18-án jöhetett haza a kórházból. Ülve mondta a szentmisét, és így is áldoztatott, mert még nem tudott folyamatosan állni. A hívek végtelenül megértőek voltak, sorba jöttek be nap mint nap köszönni, érdeklődni.
Gábor atya november 15-én belázasodott (úgy gondolta megfázott), másnap a jobbulás reményében nem mozdult ki otthonról, nem misézett. 17-én szerdán jól érezte magát, délután elment egy temetésre, esti elmondta a  szentmisét, csütörtökön ismét rosszabból lett, pénteken (19-én) reggel mentőt kellet hívni érte.
2004. november 20-án (szombaton) délelőtt 10 órakor az Úristen örök Országában kapott otthont. Láttál már teljesen lebénult embert mosolyogni? Én igen.
2004. december 6-án a szentmise után péceli temetőben helyeztük örök nyugalomba.
 
Pár sorban egy életről:
 
Lepke, e szó vállrándítás, szinte köznapi.
De ki ő, ha lényege valamit mondani.
Némán él, s nem figyelgeti önön szivárványát,
Bízva száll a szellők szárnyán,
S megpihen a gondviselés szirmán.
Nem több, legalább lepke lennék,
A csendből új életre kelnék,
Szirmára szállva remélnék benne,
S fényében szépségem más öröme lenne.
 
Gábor atya egyik régi szentképe került e kezembe.
Ezt írta rá saját kezével (fényképe Albumban):
 
„Krisztus az én életem”
Pappászentelésem
33-ik évforduló
emlékére.
Bp., 1999. június 19.
Érszegi Gábor
Légy velem és vezess én
Uram Istenem, hogy
hitben, szeretetben,
békességben vezethessem
én is népedet.
Szent Erzsébet Templom
 
Sírkövére a neve alá ezt írattuk:
„Krisztus az én életem”
 
Kérünk Istenünk,
hogy akinek Te voltál földi életében az élet,
a Te mennyei életedben legyél neki az Élet. Amen
                                                                                                                      Szerkesztők
 
 
Lap á